Medikai balinamosiomis aliejaus savybėmis abejoja, tačiau sako, kad natūralus sertifikuotas produktas žalos padaryti neturėtų.

Sakoma, kad šį ajurvedinį dantų balinimo būdą jau senovėje žinojo Rytų medicinos atstovai. Jo šalininkai teigia, kad tai – puiki alternatyva lazeriniam dantų balinimo metodui, balinamųjų kapų ar abrazyvinių medžiagų naudojimui. Pasak jų, aliejus padeda iš dantenų ištraukti toksinus, išvalyti gleives ir taip apsisaugoti nuo dantų dėmių bei tamsių ratilų aplink dantenas susidarymo. Skalaujant šia priemone lengviau pašalinamos giliai tarp dantų ir dantenų įstrigusios nuosėdos.

Bene labiausiai aliejus vertinamas dėl to, kad jame esantys lipidai esą padeda iš danties emalio „ištraukti“ daugelį dėmių, kurių nepavyksta nuplauti vandeniu. Toks poveikis aiškinamas tuo, kad dauguma tokių dėmių tirpsta tik riebaluose.

Norint išbandyti šį balinimo būdą svarbiausia įsigyti kokybiško, ekologiško šalto spaudimo aliejaus. Tiks sezamo sėklų, linų, šaltalankio, gryno kokoso arba saulėgrąžų aliejus. Pastaruoju metu ypač daug pagyrų sulaukia kokosų aliejus – nemažai žmonių dalijasi stulbinamu jo poveikiu.

Savo ruožtu medikai balinamosiomis aliejaus savybėmis abejoja, tačiau sako, kad natūralus sertifikuotas produktas žalos padaryti neturėtų.

Kaip atliekama procedūra

Į burną paimkite vieną valgomąjį šaukštą aliejaus. Švelniai, neskubėdami skalaukite panašiai lyg naudotumėte burnos skalavimo skystį, t.y. pirmyn ir atgal, o ne iš šono į šoną. Procedūros trukmė: 5–15 min, tačiau šis laikas gali kisti priklausomai nuo to, kokį aliejų pasirinkote. Aliejų reikėtų išspjauti tada, kai jis pabąla ir pasidaro skystesnis.

Skalauti burną aliejumi geriausia vos tik atsikėlus, tuščiu skrandžiu. Aišku, tai nėra griežta taisyklė. Galite pasirinkti ir kitą jums labiau tinkantį laiką. Jei skalaujant aliejaus norisi nuryti, lėtai pro nosį iškvėpkite ir palaukite. Jei kitaip neišeina, galite šiek tiek jo nuryti, tačiau tuomet laikykite aliejų burnos priekyje. Po procedūros rekomenduojama burną praskalauti šiltu sūriu vandeniu.

Specialistės komentaras

Burnos higienistė Jūratė Aganauskienė:

– Tam, kad būtų galima paneigti arba patvirtinti burnos higienai ar dantims balinti naudojamo aliejaus poveikį, reikėtų daugiau mokslinio pagrįstumo. Pati nesu susidūrusi su pacientais, kurių dantims būtų pakenkęs aliejus.

Kita vertus, praktika parodė, kad jau kurį laiką paplitęs manymas neva aliejus apsaugo nuo akmenų susidarymo ir gydo periodontą daugiau pagrįstas mitais. Galbūt juo makaluojant, kaip ir skalaujant, apnašos nuo dantų kiek ir pašalinamos, tačiau tokie žmonės pas odontologą ateina dėl daugeliui būdingų problemų – dantų akmenų ir periodonto ligų.

Taigi stipriai abejočiau aliejaus veiksmingumu ir balinant dantis. Nuo seno žinoma, kad dantis balina vandenilio peroksidas. Taip pat veikia ir rūgštis. Tačiau ne vienas pacientas, ypač jaunesnės mergaitės, panaudojusios sodos ar citrinos rūgšties, susigadino dantis. Su tokiomis medžiagomis žaisti negalima. Reikėtų vengti ir dantų balinimo namuose naudojant juosteles, pieštukus, balinančius dantų šepetukus ir kitas savo sudėtyje peroksido turinčias priemones.

Balinamąsias pastas ar anglies granules galima palyginti su kūno šveitimu – tai veiksminga, bet gali duoti naudos, jei naudojama tik retkarčiais. Tai gali padėti nuo viršutinio sluoksnio nuvalyti apnašas, bet ilgainiui nutrins apsauginį danties emalį.

Apskritai dantų balinimas – ne grožio procedūra. Jei žmogus nori ją atlikti, ne visada tai galima daryti dėl jo sveikatos būklės. Balinti galima tik sveikus dantis, atlikus profesionalią dantų higieną. Kitu atveju galima tik pakenkti: dantys tampa jautrūs, galima pažeisti danties nervą. Taigi visur reikalinga atidi gydytojų priežiūra.