Pasak vienos iš natūralios kosmetikos įmonės „Uoga uoga“ įkūrėjų Lenos Sokolovskos, natūralus aliejus ne tik atlieka tą pačią funkciją kaip ir dirbtinės kosmetikos sudėtyje esantis mineralinis aliejus – padengia odą apsaugine plėvele ir apsaugo ją nuo vandens praradimo, bet ir praturtina odą reikalingomis medžiagomis: vitaminais, aminorūgštimis, būtinosiomis riebalų rūgštimis.

Kokį išsirinkti?

„Kokį aliejų išsirinkti, priklauso nuo kiekvieno odos tipo ir poreikių. Patariu vadovautis principu: rinktis tokį produktą, kurį galima ir suvalgyti. Todėl geriausia naudoti šalto spaudimo nerafinuotus aliejus. Jį apdorojant žemoje temperatūroje išsaugoma daugiau naudingųjų medžiagų. Aišku, kartais dėl specifinio kvapo galima naudoti dezodoruotą, pavyzdžiui, argano aliejų“, – kalbėjo natūralios kosmetikos šalininkė.

Riebesnei odai ji patarė rinktis lengviau įsigeriančius aliejus – simondsijų, lazdynų riešutų, kanapių. Sausesnė oda reikalauja stipresnio maitinimo, todėl tiks riebesni – sviestmedžio, makadamijų riešutų – aliejai. Turintys normalią odą neprašaus pasirinkę migdolų ar sezamų riešutų aliejų.

„Brandesnės odos priežiūrai reikėtų rinktis vitaminais A, E praturtintus aliejus, kuriuose yra omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių balansas. Taigi tiktų tokie aliejai kaip erškėtrožių, nakvišų, aviečių sėklų, argano. Pastarasis prabangus marokietiškas aliejus dabar itin populiarus“, – pastebėjo L. Sokolovska.

Mišiniai yra vertingesni

Ne visiems patinka tepti grynus aliejus, be to, ne visus ir galima. Todėl natūralios kosmetikos gamintoja rekomenduoja naudoti aliejų mišinius.

„Universalaus aliejaus nėra, o mišiniai vertingi, kadangi praturtinami skirtingų aliejų naudingosiomis savybėmis. Nors aliejus puikiai pamaitina odą, sukuria apsauginę plėvelę ir neduoda išgaruoti odos drėgmei, jame vandens nėra. Taigi šiek tiek jo galima įpilti darant mišinį“, – patarė L. Sokolovska.

Pasirinkus odai tinkančius aliejus tokius mišinius puikiai galima pasigaminti pačiam. Kvapui suteikti įlašinkite lašą kitą eterinio aliejaus. Tik prieš tai išsiaiškinkite, ar nesate alergiškas. Atsargiai reikėtų rinktis cinamono eterinį aliejų, tačiau, pasak pašnekovės, populiarūs levandų, mėtų, citrusininių vaisių eteriniai aliejai toleruojami daugumos žmonių.

Ar kemša odos poras?

Moteris įsitikinusi, jog tvirtinimas, kad bet koks aliejus kemša odos poras, – mitas, nes viskas priklauso ne tik nuo aliejaus rūšies, bet ir odos tipo, polinkio į odos problemas.

„Lengvesni aliejai porų tikrai nekemša. Odoje aliejaus jau savaime yra. Tarkime, simondsijų aliejaus struktūra yra panaši į mūsų poodinių riebalų struktūrą“, – sakė L.Sokolovska.

Aliejaus atmintinė

Kūno oda dažnai sausesnė už veido, todėl tiks riebesni – alyvuogių, sviesmedžių aliejai.
Vienas universaliausių, net kūdikių iššutusiai odai gydyti tinkamas – šaltalankių aliejus.

Plaukams vertingiausias kokoso aliejus, bene vienintelis taip gerai plauką stiprinantis iš vidaus. Kiti pagrindiniai aliejai – ricinos, argano, makadamijų, alyvuogių.

Kad aliejus geriau įsigertų, galima jį tepti ant geliu ar paprastu vandeniu sudrėkintos odos. Jei ryte nėra laiko laukti, kol įsigers, galima aliejų naudoti iš vakaro.

Natūralaus aliejaus galiojimo laikas – nuo 2 mėn. iki 6 metų. Kuo aliejus riebesnis, tuo jis ilgiau galioja. Labai greitai genda linų sėnemų, kanapių, nakvišų aliejai, todėl darant mišinį galima naudoti antioksidantų: vaistinėje įsigyti ir įdėti vitamino E kapsulę.

„Northway“ medicinos centro gydytoja dermatovenerologės Astos Dumbliauskienės komentaras

- Aliejus – puiki priemonė, tačiau tai nėra universalus, visiems tinkantis produktas. Pirmiausia kalbu apie veido odos priežiūrą. Nors ir koks bebūtų puikus aliejus, tai vis tiek yra riebalai. Jis tikrai netinka mišriai arba riebiai, probleminei odai – gali sukelti spuoguotumą, aknės paūmėjimą, inkštirus. Retas turi vieno tipo odą: vienos zonos yra sausesnės, kitos – riebesnės, todėl aliejus skruostams gali tikti, o smakrą nuo jo išbers.

Aliejus turi maitinantį, tačiau jokiu būdu ne drėkinantį poveikį. Ir net į aliejų įmaišius vandens, jis neišsilaikys. Iš išorės vanduo odos negali drėkinti. Tai gali daryti tik jį geriant.

Norint atstatyti hidrolipidinę pusiausvyrą, patariu rinktis medicinines, sertifikuotas priemones, vadinamąją dermatokosmetiką. Ji atliks tam tikrą funkciją ir tikrai nepablogins situacijos. Be to, parfumuoti, eteriniai aliejai gali netikti alergiškiems žmonėms.

Kita vertus, turinčioms puikią, neprobleminę odą ir norinčioms spalvų, kvapų ir kažko naujo, galima išbandyti ir aliejų. Taip pat šis produktas puikiai tinka kūno priežiūrai, įvairiems įvyniojimams, masažui. Jį verta naudoti plaukams, nagams puoselėti. Aliejumi galima tepti lūpas, sudiržusias rankas, išsausėjusias pėdas, alkūnes – tai gerai padeda atstatyti lipidinę plėvelę, atstatyti riebalų trūkumą.