Mykolo Romerio universitete Viešojo administravimo studijas baigęs Rimas Macevičius pasakojo svarstęs kelis variantus, ką po jų galėtų veikti. Tačiau visus šiuos svarstymus nutraukė netikėtai pastebėta „Renkuosi mokyti“ programos reklama. Jos dėka vaikinas iškeitė audringą sostinę į ramų gyvenimą Anykščių raj. Troškūnų kaime.
Rimas Macevičius
© Asmeninio albumo nuotr.

„Sklandę mitai, kad mokykla yra patyčių židinys, o ten esanti atmosfera panaši į kalėjimą mane motyvavo tapti mokytoju. Norėjau pasipriešinti rutinai ir paversti mokyklą džiaugsmo vieta - juk ugdoma jaunoji karta“, - patikino Troškūnų Kazio Inčiūros vidurinėje mokykloje anglų kalbos mokytojų įsidarbinęs R. Macevičius.

Niekada prieš tai šios profesijos atstovu net nesvajojęs tapti vaikinas atvirauja, kad mokytojavimo patirtis pakeitė jo gyvenimą

Direktorės įspėjimas – nesišypsok

Pirmą savo dieną mokykloje R. Macevičius atsimena kaip emocinį išbandymą. Vaikai jį sutiko žvelgdami įdėmiu tiriančiu žvilgsniu, o mokyklos direktorė – negailėjo keistai skambančių patarimų.

„Pirmą dieną direktorė man negailėjo patarimų. Ji taip pat pasakė: „vaikai tave „išbandys“, žiūrėk, kad „neužliptų ant galvos“, todėl labai nesišypsok“. Jos patarimuose buvo tiesos – per didelis artumas padaro meškos paslaugą, tačiau paskutinę dieną išgirsta mokinės mintis mane privertė nustebti. Ji patikino, kad aš esu keistas mokytojas, nes šypsausi. Suaugę neretai nesupranta, ko būtent vaikams reikia. Šypsojausi, tačiau vaikai „ant galvos neužlipo““, - džiaugėsi jaunasis mokytojas.

Pasakodamas apie didžiausius iššūkius, kuriuos teko patirti, R. Macevičius tikino labiausiai nusivildavęs tuomet, kai prarasdavo santykį su mokiniais, nepavykdavo su jais susitarti, kildavo smulkūs pykčiai.

„Kartais siekdamas drausmės per daug perspaudi, tačiau viskas ateina su patyrimu. Reikia suprasti, kad vaikai yra kitokie. Mokykloje niekas nevyksta monotoniškai. Aš ir pats mokiausi bemokydamas. Aišku, nemažas iššūkis buvo ir kaime augančius vaikus sudominti anglų kalba. Jie mažiau susiduria su užsieniečiais, jų akiratis kiek siauresnis, nes nevykdomi tarptautiniai projektai, todėl kartais būdavo sunku išaiškinti, kad anglų kalba šiandien – labai reikalinga“, - pasakojo R. Macevičius.

Apsigyveno klebono name

Visą gyvenimą Vilniuje praleidęs vaikinas pasakojo, kad ne ką mažesniu iššūkiu vertėtų vadinti ir gyvenimą kaime. Klebono name apsigyvenęs jaunasis mokytojas šį žingsnį vadina simbolišku.

„Pusę metų gyvenau Anykščiuose ir važinėdavau į Troškūnus, tačiau paskui man nusišypsojo sėkmė. Vietinis Troškūnų klebonas Saulius Filipavičius man leido gyventi viename namuke, kuriame praleidau likusius pusantrų metų. Tai buvo tikrai labai įdomi patirtis“, - pasakojo vaikinas.

Jis tikina pastebėjęs, kad gyvenimas kaime gerokai skiriasi nuo įprasto miestiečiui. Dauguma sutikto jaunimo buvo mokyklinio amžiaus arba jau sukūrę šeimas, tad jaunam vaikinui neretai pritrūkdavo veiklos.

„Bendraamžių beveik neradau, todėl kiekvieną savaitgalį grįždavau į Vilnių. Tačiau ilgainiui pripratau prie naujo gyvenimo. Iš tiesų, kaime gyvenantys žmonės yra labai draugiški ir nuoširdūs. Troškūnuose gyvena aktyvi bendruomenė, todėl dažnai buvo organizuojami renginiai, kuriuos patikėdavo vesti man arba mielai kviesdavo dalyvauti“, - džiaugėsi R. Macevičius.

Siūlo mokyti ne disciplinų, o gyvenimo

Nors baigęs programą jis sulaukė pasiūlymo Troškūnų mokykloje pasilikti, nusprendė savo gyvenimą sieti su kita sritimi. Tačiau vaikinas tikisi, kad jo taikytos metodikos išliks dar ilgam.

„Be anglų kalbos pamokų mokiniams dar siūliau užsiimti skautų veikla arba išmokti groti gitara. Šiuos būrelius aš pats ir įkūriau. Stengiausi į mokyklą atnešti ir naujų metodikų, kiek teko girdėti, net man išėjus kolegos tebetaiko kaupiamųjų kreditų sistemą, kurią taip pat pirmas pasiūliau aš. Mokytojas turi išmokyti mokytis. Vaikai neturi būti motyvuoti iš prigimties. Jiems reikia pateikti dėstomą dalyką kaip naudingą ir įdomų – tuomet vaikai bus motyvuoti“, - įsitikinęs R. Macevičius.

Jis negaili kritikos Lietuvoje taikomai ugdymo sistemai. Vaikino teigimu, vieno recepto, kaip sistemą keisti – nėra, tačiau atsinaujinti – tiesiog būtina.

„Neturi likti jokių išankstinių nuostatų, kad mokykla yra kažkas privalomo ir baisaus. Labai svarbu pakeisti ir pačios mokyklos atmosferą, kad ji būtų saugi, jauki, maloni ir vaikai norėtų eiti į mokyklą. Pastebėjau, kad labai didelę įtaką atmosferai daro ir visa mokyklos kultūra. Vadovai dažniausiai to pasiekia patys bendradarbiaudami su mokytojais ir tėvais, tačiau labai svarbu, kad prie to prisidėtų ir pati sistema. Ji turi skatinti bendradarbiavimą, diskusijas ir tuomet galėsime kalbėti apie teigiamus mokyklos pokyčius – ji turi garantuoti mokymosi džiaugsmą ir sėkmę. Vaikai turi išmokti ne konkrečių disciplinų, o gyvenimo praturtinimo“, - lūkesčiais dalijosi R. Macevičius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (43)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (177)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1395)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (6)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (77)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (43)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...