Ketvirtadienį visoje Europoje minima Diena be automobilio, kai gyventojai raginami naudotis mažiau taršiu transportu arba pasivaikščioti pėsčiomis. Žinomi Lietuvos žmonės jos specialiai minėti nelinkę - vieni be automobilio išsiverčia kasdien, kiti teigia neprivalantys švęsti „kiekvienos kvailos tarptautinės dienos“.

Vytenis Pauliukaitis

„Ši diena man – eilinė diena, nes neturiu automobilio, - prisipažino režisierius bei televizijos laidų vedėjas V. Pauliukaitis. - Galvoju, kad automobilių apskritai yra per daug. O mes nelabai pagalvojam apie sveikatą tų, kurie vaikšto pėsčiomis ir automobilių neturi. Bet vis tiek Dieną be automobilio švenčiu nuo gimimo. Vaikščioti pėsčiomis – labai sveika. Tik kai tiek daug mašinų ir dar su nesutvarkytais vamzdžiais... Tuomet jau patys suprantate, kokia ta sveikata.“

Marijus Mikutavičius

Marijonas Mikutavičius

„Man ši diena neturi jokios reikšmės. Sėsiu į automobilį ir važiuosiu išsišiepęs,- žurnalistams pareiškė dainininkas M. Mikutavičius. - Neprivalau švęsti kiekvienos kvailos tarptautinės dienos, kuri nieko nereiškia.“

Vytautas Šapranauskas

„Diena be automobilio? Čia man naujieną pranešėt, - nusistebėjo aktorius bei laidų vedėjas V. Šapranauskas. - Bet šiandien mes važiuojame gastrolių į Šiaulius, taigi pėsti tikrai nenueisime. Tačiau už vairo sėdėsiu ne aš, tai laikysiu, kad prie šitos dienos prisidėjau.“

V. Šapranauskas teigė, kad nors troleibusas – labai geras transportas, pasiekti daugelį vietų su juo - sudėtinga. Taigi jei tektų pasilikti Vilniuje, bet tektų daug važinėti, aktorius vis dėlto rinktųsi automobilį.

Rūta Mikelkevičiūtė

A.Bako ("Ciklopas") nuotr.

Televizijos laidos „Valanda su Rūta“ vedėja R. Mikelkevičiūtė teigė, jog be automobilio, deja, negalėtų apsieiti. „Vienu metu turiu būti dešimtyje vietų, todėl automobilis man - būtinybė, - teigė ilgametė laidų vedėja. - Tačiau suprantu ir visas taršos problemas - būtent todėl vairuoju gerą, ekologišką automobilį, kuris teršia nedaug.“

Dviratininkų takeliuose kamščių nėra

Raginant gyventojus bent dienai atsisakyti automobilio, trečiadienį Vilniuje buvo surengta speciali akcija.

„Į darbą važiuodami dviračiu, mes galime sutaupyti daugybę laiko, išvengdami grūsčių miesto gatvėse – dviratininkų takeliuose „kamščių“ nebūna. Taip pat sutaupome ir kelis litus, kuriuos reikėtų išleisti automobilio stovėjimui. Turbūt net nereikia pasakoti, jog dviratis neteršia gamtos, o kasdienė kelionė į darbą šia transporto priemone kartu yra ir puiki mankšta, grūdinanti mūsų organizmą“, – teigė vienas iš renginyje dalyvavusių dviratininkų Dainius Banevičius.

Daugelis vilniečių, nustebinti akcijos dalyvių entuziazmo, žadėjo ketvirtadienį palikti automobilius namuose.

Trečiadienio renginys yra projekto „Pirmoji taisyklė – saugumas!“ dalis. Jo metu dviratininkai yra raginami laikytis kelių eismo taisyklių, dėvėti šalmus, atšvaitus ir kitas saugos priemones. Iniciatyvą palaiko ir geriausia praėjusių metų Lietuvos sportininkė Simona Krupeckaitė, tapusi šio projekto ambasadore.

Minint Dieną be automobilio, gyventojai raginami atkreipti dėmesį į tai, kiek automobilių išmetamųjų dujų kasdien patenka į aplinką, ir rinktis sveikesnį keliavimo būdą - viešąjį transportą, dviratį arba keliauti pėsčiomis.

Pradėta minėti 1998-aisiais Prancūzijoje, Diena be automobilio išsiplėtė ir pradėta švęsti visą savaitę. Tad rugsėjo 16-22 dienos laikomos Judrumo savaite Europoje. Lietuvoje
Diena be automobilio pirmą kartą suorganizuota 2001-aisiais Vilniuje. Vėliau prie šios iniciatyvos prisidėjo ir kiti miestai.