Privačių miškų savininkų asociacijos (PMSA) duomenimis, šiemet asociacijos nariai atsodins apie 1000 hektarų miško. Skaičiuojama, kad atsodinti tokiam miško plotui reikės maždaug 3 mln. medelynuose užaugintų sodinukų, miškų savininkams tai kainuos apie 1 mln. litų.

„Miškininkai ir miško savininkai turi tvirtas etines ir moralines nuostatas, laikosi įstatymų, kurie įpareigoja atsodinti iškirstus miškus. Tęsdami atsakingo ūkininkavimo tradicijas miško savininkai atstatys iškirstus miško plotus“, - teigia PMSA valdybos pirmininkas Gintautas Kovalčikas.
Citata
Atsodinant miškus ypač praverčia paslaugų kvitai, nes sunkiai besiverčiantys, tačiau darbštūs rajonų gyventojai nebebijo prarasti socialinių pašalpų ir noriai ateina miško savininkams į pagalbą.

Kirto mažiau, todėl mažiau ir atsodins

Sausesnėse nederlingose miško dirvose bus sodinami pušies sėjinukai, derlingesnėse – eglės sodinukai, šlapesnėse – beržo, juodalksnio sėjinukai bei sodinukai. Miškų savininkai stengsis miškus atkurti maišydami lapuočius medelius su spygliuočiais, nes tokie miškai yra atsparesni vėjui, įvairioms ligoms.

Tai pat papildomai bus atsodinamos tos vietos, kuriose ankstesnių metų želdiniai blogiau prigijo ar nepakankamai gerai vyko savaiminis miško žėlimas.

Miško savininkas Vytautas Varanka šiemet planuoja sodinti apie 6,5 hektaro miško: bus atsodinama 2,5 hektaro iškirsto miško ir įveista 4 hektarai naujo miško.

„Ši žiema nebuvo palanki kirtimams – įšalas laikėsi vos dvi savaites ir tik tiek laiko turėjome išvežti rastus iš miško. Taigi šiemet kirtome mažiau miško, todėl ir atsodinti planuojamo miško plotas šiemet mažesnis“, - teigia miško savininkas, Asociacijos narys Vytautas Varanka.
V. Varanka pastebi, kad šiemet susiduriama ir su sodinukų trūkumu.

Miškasodžio metu atsiranda darbo darbštiems kaimų gyventojams

Geidžiamiausių, keturių metų sodinukų šiemet gauti sunku – didelius jų kiekius perka ir išsiveža miško savininkai iš užsienio šalių. Tuo metu mažesni Lietuvos miško savininkai nėra pajėgūs konkuruoti su užsienio kapitalo bendrovėmis, todėl yra priversti tenkintis dvimečiais daigais, kuriuos gerokai sunkiau išauginti.

Tiesa, miško savininkų dalia šiek tiek palengvėjo – liberalizavus darbo santykius daug paprasčiau įdarbinti pagalbininkus. Atsodinant miškus ypač praverčia paslaugų kvitai, nes sunkiai besiverčiantys, tačiau darbštūs rajonų gyventojai nebebijo prarasti socialinių pašalpų ir noriai ateina miško savininkams į pagalbą. Tai naudinga ir miško savininkui, ir darbininkui, ir visuomenei, kuri po kelių dešimtmečių galės naudotis atsodintu mišku.

Asociacijos teigimu, be kasmetinių miškų atkūrimo darbų, šiemet pasinaudojant Europos Sąjungos parama, bus įveista apie 4000 hektarų naujų miškų tose vietose, kur jie prieš tai niekada neaugo. Iš viso šiais metais privačiuose miškuose Lietuvoje bus atkurta apie 3000 hektarų kirtaviečių.