Spausdinti Informuoti redakciją Komentarai (4)
Ledinė antis
V. Jusio nuotr. / Ledinė antis

Linksmoji aplinkosauga: suvalgyk bjaurią žuvį, išgelbėk retą antį

Prie Palangos tilto gamtininkų įrengtas informacinis stendas pristato retas, Baltijos jūroje žiemojančių ančių rūšis. Jame pateikiama informacija apie paukščių išvaizdą ir paplitimą Baltijos jūroje, taip pat nurodomas laikotarpis, kada jas galima stebėti nuo Palangos tilto. Jūros gėrybių mėgėjai informaciniame stende randa ir receptą, kaip gardžiai paruošti juodažiotį grundalą. Ši žuvis yra tvirto, salstelėjusio skonio ir lengvai paruošiama, nes jos nereikia skusti.

Atslūgus triukšmingam turistų sezonui į Palangos pajūrį sugrįžta žiemoti besiruošiančios antys. Nuodėgulė (Melanitta fusca) ir ledinė antis (Clangula hyemalis) yra dvi retos ir griežtai saugomos vandens paukščių rūšys žiemoti į Baltijos jūrą parskrendančios iš žvarbių šiaurės jūrų.

Tačiau pastaraisiais metais jų populiacijos gerokai sumažėjo. Paukščių išlikimui grėsmę kelia ne tik klimato kaitos procesai, jūrų tarša ir galimybė žūti įsipainiojus į žvejų verslininkų tinklus, bet ir invazinė žuvis juodažiotis grundalas (Neogobius melanostomus). Kuo gi nedidelė žuvelė gali pakenkti ančiai?

Poilsiautojai aplinkosaugininkų klausė, ar galima valgyti grundalus
Poilsiautojai aplinkosaugininkų klausė, ar galima valgyti grundalus
© Shutterstock nuotr.

Konkuruoja dėl maisto

Su balastiniais laivų vandenimis atkeliavęs į Baltijos jūrą grundalas maitinasi midijomis, kurios taip pat yra ir Baltijos jūros priekrantėse žiemojančių ančių laimikis. Nekontroliuojamai daugėjant šių žuvų, antims pradeda trūkti maisto priekrantėje ir jos priverstos trauktis tolyn į jūrą. Plūduriuodamos atviroje jūroje dėl audrų ir atšiauraus vėjo antys išnaudoja daugiau energijos, todėl ne visos išgyveną žiemą.

Būtent todėl gamtinininkai ragina: valgai grundalus – gelbsti antis!

Patiekalais iš grundalų ir rudenėjančios Baltijos jūros įspūdžiais pasidalinkite socialiniuose tinkluose naudodami raktažodį ♯MANOBALTIJA.

Stendas su informacija apie ledines antis
Stendas su informacija apie ledines antis
© Organizatorių archyvo nuotr.
Naujienų prenumerata
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Skaitomumo indikatorius

157417893
Tiek kartų perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaičiuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaitė publikacijų nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)

Apklausa

Copyright © 1999-2016 DELFI. All rights reserved.  Atsakomybės apribojimas