Gelbėtojų nesulaukė

Vyras tikina telefonu kalbėjęs su ne viena tarnyba ir desperatiškai kvietęs pagalbą, tačiau daugiau nei dvi valandas, jo teigimu, niekas gyvūno neištraukė, kol atvyko medžiotojai ir ėmė dalintis „laimikį“.

Nuo ko prasidėjo ši istorija? Sekmadienį, gruodžio 4 d., Galgių kaime, Vilniaus r., žvejojantys trys vyriškiai pamatė prie ežero artėjančią briedžio patelę. Liudininkas Vitalijus pasakoja: „Tai buvo patelė, nes be ragų, ir nėščia, nes pilvas labai didelis, o tokiu sezono metu jos dažnai būna nėščios, todėl įstatymas netgi draudžia jas medžioti. Staiga ji įlūžo ir ėmė skęsti.“

Kaip teigė vyras, tai nutiko apie 13 valandą. Vitalijaus draugas Grigorijus Aleksa, supratęs, kad patys maždaug pusę tonos sveriančio gyvūno neištrauks, suskubo skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.

Grigorijus pasakoja: „Sunerimusi operatorė man pasakė, kad susisieks su gelbėtojais ir atsiųs pagalbą. Nepaisant to, kad įvykio vieta yra prie pat Vilniaus ir aš labai detaliai paaiškinau, kaip ten nuvažiuoti, pagalba važiuoti delsė. Po 20 min. man pačiam pradėjo skambinti kažkokie žmonės, klausti nereikšmingų klausimų ir sakyti, kad atvažiuos įvertinti situacijos. Aš kantriai aiškinau, kas ir kur vyksta, tačiau niekas atvažiuoti neskubėjo.“
Pagalbos nesulaukęs briedis

Dar po pusvalandžio, pašnekovo teigimu, jam paskambino iš kito numerio, prisistatė gamtos mylėtojų asociacijos atstovu ir paklausė, kaip nuvažiuoti į įvykio vietą, nes nori pažiūrėti. Grigorijus, matantis skęstantį gyvūną ir jau valandą nesulaukdamas pagalbos, kaip teigė žurnalistams, pradėjo skubinti gelbėtojus ir sakyti, kad pažiūrėjimo čia nepakaks, reikia skubiai imtis priemonių, juolab, kad jau daug kartų buvo paaiškinta įvykio vieta.

Tada esą skambinantys prigrasino, kad jei skambutis melagingas, kvies policiją. „Susidarė įspūdis, tarsi laikas yra tyčia tempiamas, o nuolatiniai skambučiai iš skirtingų numerių daromi su tikslu patikrinti, ar gyvūnas dar yra gyvas“, – aiškina Grigorijus.

Visa ši istorija, teigia liudininkas, baigėsi tuo, kad į įvykio vietą po 2 val. atvyko ne gelbėtojai, o medžiotojų būrys, kurie juokdamiesi stebėjo, kaip skęsta gyvūnas. Dvi valandas nesulaukusi pagalbos nėščia patelė nuskendo. Tik tada, liudininko teigimu, medžiotojai išsitraukė jos kūną ir išsivežė dalintis mėsa.

„Iš jų pokalbio galima suprasti, kad jie medžiojo šią patelę prieš jai įkrentant po ledu, tačiau patelė pabėgo. Medžiotojai labai džiaugėsi, kad pabėgti jai nepavyko“, – mano liudininkas.

Aplinkosaugininkai iškvietė medžiotojus

Bendrojo pagalbos centro (toliau – BPC) atstovė Vilma Juozevičiūtė GRYNAS.lt patvirtino, kad toks pranešimas tikrai užregistruotas. Gavęs skambutį apie skęstantį gyvūną BPC informaciją perdavė aplinkosaugininkams bei Gyvūnų globėjų asociacijai. BPC jiems perdavė ir skambinusiojo telefono numerį.

„Šiuo atveju to reikėjo, kad būtų galima patikslinti informaciją, vietą. Gyvūnų globėjai pažadėjo nuvykti ir išsiaiškinti situaciją, o vėliau žadėjo informuoti, bet atgalinio ryšio mes negavome“, - teigia V. Juozevičiūtė.
Pagalbos nesulaukęs briedis

Galiausiai paaiškėjo, kad būtent aplinkosaugininkai tą dieną pagalbos kreipėsi į medžiotojus. Aplinkosaugininkai, gavę žinią, atsakomybę perdavė medžiotojų klubui „Arvydai“. Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos pranešimų centro budintis Mantas Arbūzas aiškina: „Jiems priklausė paimti negyvą, nes tai jų medžioklės plotai, todėl ir buvo nusiųsti ten. O ką darė po to – jų reikalas. Šie medžiotojai – visuomeninė organizacija, nėra pernelyg reguliuojami.“

Tiesa, reikia paminėti, kad sekmadienį, kai gelbėti briedžio buvo pasiųsti medžiotojai, dirbo ne M. Arbūzas, bet jo kolega.

Lietuvos gyvūnų globėjų asociacija, BPC iškviesta gelbėti žūstančio žvėries, pateikė visai kitą nei liudininkai versiją. Gyvūnų globėjų asociacijos vadovas Vytautas Gustaitis patikino, kad darbuotojai nuvykę į įvykio vietą per 30-40 minučių nuo gauto pranešimo, bet gyvūnas jau buvo nuskendęs.
V. Gustaitis tikina, kad prie ežero atvyko ir policijos ekipažas, ir kitos tarnybos, o briedis nuskendo, nes nebuvo įmanoma prieiti: „Atšaukėme gelbėtojus, nes briedis jau buvo nuskendęs. Negalėjome jo ištraukti, nes neturėjome reikalingos įrangos – ją turi tik ugniagesiai gelbėtojai. Bet mes atšaukėme gelbėtojų ekipažą, nes gyvūnas jau buvo nuskendęs.“

Tačiau su tokiu paaiškinimu liudininkas Grigorijus kategoriškai nesutinka: „Mes visi 5 liudininkai galime patvirtinti, kad policijos išvis nebuvo. Po daugiau nei valandos be jokių gelbėjimo priemonių atvažiavo per 20 medžiotojų ir vienas gyvūnų globėjų atstovas, kurie vaikščiodami aplink ežerą laukė, kol briedė nuskęs. Briedė po 2 valandų kovos už gyvybę mirtinai sušalo ir nuskendo. Tada pas medžiotojus iš kažkur staiga atsirado valtis ir virvė, ir jie ištraukė gyvūną, o tada ėmė kalbėtis, kaip dalinsis mėsa.“

Grigorijus piktinasi, kad daug kartų aiškiai nurodė vietą, kuri iš bet kurios Vilniaus vietos pasiekiama per maždaug 20 minučių, tačiau, jo teigimu, niekas nenorėjo gelbėti besikankinančio gyvūno. Vitalijus priduria, kad prieš briedei įlūžtant netoliese buvo girdėti šūviai: „Manau, kad greičiausiai jie medžiojo tą briedę, nors dabar briedžių, ypač nėščių, išvis negalima medžioti, ir džiaugėsi, kad ji įlūžo ir nuskendo, nes tada be problemų galėjo pasiimti laimikį. Todėl pranešė gelbėtojams, kad gyvūnas nuskendęs, kad nevažiuotų.“

Medžiotojai atšaukė pagalbą

Į įvykio vietą nuvyko medžiotojų klubo „Arvydai“ medžiotojai kartu su vadovu Ženiumi Butkumi. Jis GRYNAS.lt pasakoja, kad medžiotojai, gavę iškvietimą, atvažiavo per valandą: „Buvo sunku susiorganizuoti, juk sekmadienis.“

Paklaustas, ar skubėjo gelbėti briedės, atsako, kad atvažiavo tik apžiūrėti ir neturėjo jokių priemonių: „Tam reikalinga buvo valtis, pjūklai, o mes nieko neturėjome. Briedis nuskendo, aš pats pranešiau gelbėtojams, kad nereikia važiuoti, tada mes atsivežėme valtį, virves, pririšome gyvūną už galvos ir ištraukėme, o tada perdavėme medžiotojams pasidalinti.“

Ž. Butkus tikina, kad ten buvo ne nėščia patelė, o „pavalgęs patinas“, kuris tiesiog buvo numetęs ragus.

Tačiau GRYNAS.lt pakalbintas patyręs medžiotojas Vladimiras tvirtina, kad ten tikriausiai buvo patelė, o ne briedis. „Tokiu metu briedžiai ragų nemeta. Jie numeta ragus tik gruodžio pabaigoje. Medžioti patelių negalima, tik jauniklius ir patinus. Patelių medžioklės laikas prieš keletą savaičių pasibaigęs, nes jos gimdo pavasarį. Tačiau, matyt, medžiotojai labai norėjo to laimikio, todėl atšaukė gelbėtojus ir laukė, kol galės pasidalinti nuskendusį gyvūną“, - tokią versiją pateikė medžiotojas.

Šaltinis
Temos
www.GRYNAS.lt