Veikia hormonų disbalansas

Celiulitas – jungiamųjų odos audinių uždegimas, atsirandantis dėl limfotakos sutrikimų ir blogos kraujo mikrocirkuliacijos raumeniniame audinyje. Tada riebalinės ląstelės išsipučia, oda tampa nelygi, grublėta, nusėta iškilumų ir duobučių.

Priežasčių, kodėl prasideda celiulitas, įvardijama ne viena. Kadangi dažniau jis vargina moteris, manoma, kad svarbus vaidmuo tenka moteriškiems lytiniams hormonams. Didesnį jų disbalansą lemia nėštumas, menopauzė, kontracepcijos vartojimas.

Vyrus celiulitas vargina daug rečiau ir dėl anatominių skirtumų – kitaip išsidėsčiusio riebalinio audinio. Jų jungiamojo audinio pertvaros, kurios atskiria riebalines ląsteles, yra išsidėsčiusios kampu į odos paviršių, o moterų – beveik statmenai. Tai leidžia esant reikalui (moteriai pastojus) organizmui sukaupti būtinas riebalines atsargas. Be to, moterys apskritai turi daugiau riebalino audinio.

Sukelia ir vidaus ligos

Didelę reikšmę celiulitui rastis turi paveldimumas, taip pat – stresas. Kai dėl nuolat patiriamos įtampos nusilpsta imuninė sistema, sutrinka tiek medžiagų apykaita, tiek limfos darbas. Netaisyklinga laikysena, sėdėjimas sukryžiavus kojas, pasyvus gyvenimo būdas taip pat turi neigiamos įtakos.

Kiti celiulito formavimuisi reikšmės turintys veiksniai – inkstų, skydliaukės ligos, kepenų veiklos, virškinimo sutrikimai, venų problemos. Celiulitą gali sukelti ir bakterinė infekcija, paskatinti trauma, cheminiai veiksniai.

Nepavyks atsikratyti?

Kita vertus, kai kurie gydytojai teigia, jog celiulitą, t.y. poodinius riebalus, turi kiekvienas žmogus ir tai yra normalus fiziologinis dalykas. Jį panaikinti ne tik nėra įmanoma, bet ir visai nereikalinga.

Oksfordo universiteto mokslininkai yra nustatę, jog ant moters šlaunų ir sėdmenų esantis celiulitas naudingas širdies ligų ir diabeto profilaktikai.

Tvirtinama, jog celiulitas turi savybę pašalinti pavojingas riebalines rūgštis, padeda stabdyti kraujagyslių kalkėjimą.
Taip pat poodiniai riebalai yra svarbūs lytinio hormono estrogeno, kuris yra atsakingas už moters organizmo sveikatą, formavimuisi. Taigi, norintieji „atsikratyti“ celiulito gali tik laikinai sumažinti jo požymius.

Verta žinoti

Drastiškos dietos tik dar labiau skatina celiulito formavimąsi.
Išryškėti celiulitas gali ir visai antsvorio neturinčioms, negimdžiusioms jaunoms merginoms.

Norint išvengti celiulito, reikėtų vengti „greitojo“, perdirbto maisto, rūkytų žuvies ir mėsos produktų, gazuotų gėrimų, mesti rūkyti.
Naudingi maisto produktai: ankštinės daržovės, riebi jūrų žuvis, vitaminu C praturtintos uogos, vaisiai ir daržovės.

Viena efektyviausių naminių priemonių celiulitui mažinti – masažinės kaukės su medumi, padės procedūros ir su jūros druska, moliu.

Specialistės komentaras

Veido ir kūno estetikos klinikos „Jaunatvės namai“ kineziterapeutė masažuotoja Jevgenija Mickevičienė

- Šiandien pažangiausi celiulito korekcijos metodai – presoterapija, smūginė banga, mezoterapija, įvyniojimai, vakuuminis masažas. Kremai naudojami tik kaip kompleksinė priemonė odos elastingumui palaikyti. Be to, jie turi būti kokybiški, specialiai paskirti gydytojo, atsižvelgiant į individualias paciento celiulito atsiradimo priežastis.

Savarankiškai namuose tinka išbandyti įvairius limfotaką ir raumenų darbą skatinančius metodus – tiks savimasažas, kontrastinis dušas, raumenų tempimo pratimai. Veiksminga priemonė – ilgi pasivaikščiojimai, kardiotreniruotės.

Kovojant su celiulitu svarbus ir mitybos vaidmuo – pasirinktas maistas gali tiek palengvinti, tiek apsunkinti situaciją. Pavyzdžiui, reikėtų riboti skysčius organizme sulaikančių produktų vartojimą.
Celiulito problemą lengviausia spręsti, kai žinoma, dėl kokių priežasčių jis atsirado.

Moterims nereikėtų baimintis kreiptis į specialistą ir jau esant pažengusiam celiulitui – bus suteikti konkrečiam pacientui veiksmingi patarimai, kurie padėtų bent pristabdyti celiulito progresavimą.