Iš esmės greitos medžiagų apykaitos dieta nėra naujas dalykas – pirmą kartą 2013 metais ją paskelbė Haylie Pomroy, Kolorado universitete baigusi gyvūnų mokslų bakalauro studijas (ji nėra registruota dietologė). Tačiau šią vasarą ši dieta sulaukė populiarumo, kai garsi Amerikos aktorė 60 metų Angela Basset pareiškė, kad būtent ji padeda jai išsaugoti puikią išvaizdą.

Taigi kas yra greitos medžiagų apykaitos dieta?

Trumpai tariant, greitos medžiagų apykaitos dieta yra 28 dienų planas, numatantis, kad kiekvieną savaitę pereisite po tris mitybos fazes – slenkančius poros ar trijų dienų trukmės periodus, kai valgoma daug baltymų, daug angliavandenių arba daug riebalų. Anot šio plano, tokie pagrindinių maistinių medžiagų ciklai suaktyvina medžiagų apykaitą ir padeda sulieknėti.

Laikantis šios dietos, visas 28 dienas draudžiama vartoti kukurūzus, pieno produktus, sojas, rafinuotą cukrų, kofeiną, alkoholį, džiovintus vaisius, vaisių sultis, kviečius (išskyrus daigintus ir natūralų kviečių raugą) ir nitratus (kurių turi apdoroti mėsos gaminiai).

Valgyti reikia penkis kartus per dieną: pirmą kartą valgoma praėjus 30 minučių nuo pabudimo, o tuomet – kas tris ar keturias valandas. Kasdien reikia išgerti tiek vandens, kad jis sudarytų bent pusę jūsų kūno svorio, paversto uncijomis (kūno svoris skaičiuojamas svarais ir dalijamas per pusę. Taigi 120 svarų (54 kg) sverianti moteris turėtų išgerti 60 uncijų (1,6 l) vandens). Prekyboje taip pat yra maisto papildų, kurie „maksimaliai padidina medžiagų apykaitos poveikį“. Juos reikėtų gerti visas 28 dienas ir po to.

Be šito, išskiriamos trys atskiros mitybos fazės, kurios praeinamos kiekvieną savaitę. Jų esmė ta, kad kiekviena fazė būna skirta tik tam tikrai maistinei medžiagai.

Porcijų dydis gali būti įvairus, nelygu, kiek norima atsikratyti antsvorio. Tačiau likusios rekomendacijos visiems yra vienodos.

Štai kaip turėtų atrodyti kiekviena savaitė:

Pirmoji fazė (I, II dienos): daug angliavandenių, mažai baltymų, jokių riebalų.

Šios fazės, žadančios „numalšinti stresą“, metu valgoma daug sudėtinių angliavandenių (pvz., pupelių bei pilno grūdo gaminių) ir vaisių, turinčių aukštą glikemijos indeksą (kitaip tariant, daug cukraus turinčių vaisių, pavyzdžiui, bananų ir ananasų).
Taip pat galima valgyti šiek tiek baltymų, tačiau riebalai yra draudžiami, priduria ji.

Jeigu norite sportuoti, šiai fazei labiausiai tiks kardiotreniruotės, kadangi jūsų organizmas iš aukšto glikemijos indekso angliavandenių gaus lengvai pasiekiamos energijos.

Antroji fazė (III, IV dienos): mažai angliavandenių, daug baltymų, mažai riebalų.

Šios fazės metu „atrakinamos riebalų saugyklos“, nes jūsų mityboje smarkiai sumažėja angliavandenių ir padaugėja baltymų. Tiesa, šiuo metu H. Pomroy pataria valgyti daug žalių daržovių. Ji sako, kad daržovės padeda atsverti mėsos vartojimą, o tokia pusiausvyra pagerina organizmo gebėjimus deginti susikaupusius riebalus.
Šios fazės metu H. Pomroy taip pat rekomenduoja vieną dieną skirti jėgos treniruotei – pratimams su svoriais, kurie padeda formuotis raumenims.

Trečioji fazė (V - VII dienos): mažai angliavandenių, mažai baltymų, daug riebalų.

Trečioji fazė, kuri „paleidžia deginimą“, į mitybą įtraukia sveikus riebalus, nors leidžia saikingai vartoti angliavandenius bei baltymus. Šios fazės idėja ta, kad sveikieji riebalai iš tikrųjų įjungia aukštesnę medžiagų apykaitos pavarą, sako H. Pomroy.
Šiuo metu ji rekomenduoja stresą mažinančias treniruotes, pavyzdžiui, jogą ir meditaciją. Jums gali padėti ir masažai.

Ar greitos medžiagų apykaitos dieta padeda sulieknėti?


Veikiausiai, jei imsime trumpalaikę perspektyvą. Eliminavus tiek daug maisto produktų, akivaizdu, kad jūs patirsite kalorijų deficitą, o tai ir padės sulieknėti laikantis šios dietos, sakė Toronte dirbanti dietologė Abby Langer.

Tačiau pagrindinių maistinių medžiagų ciklai nebūtinai suaktyvins jūsų medžiagų apykaitą. Nėra tyrimų, kurie rodytų, kad „nustebinti medžiagų apykaitą“ ar „priversti ją spėlioti“ yra naudinga, pažymi A. Langer.

Kalbant apie maisto papildus, A. Langer sakė, kad daugumai žmonių jų visai nereikia. „Energingai medžiagų apykaitai reikalingi kai kurie vitaminai, pavyzdžiui, B vitaminai. Tačiau juos mes gauname iš daugelio maisto produktų. Jų trūkumas pasitaiko retai, o sveiki žmonės jo apskritai nejaučia“, - teigė ji.

Taip pat vertėtų kritiškai įvertinti vieną dalyką: programa teigia, kad kai kurie dalyviai per 28 dienas atsikrato iki 9 kg. Tačiau, anot JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų, „įrodymai rodo, kad tiems žmonėms, kurie lieknėja stabiliai ir pamažu, geriau pavyksta vėl nepriaugti svorio“.

Taigi, spartus sulieknėjimas, kurį siūlo ši dieta, veikiausiai nebus ilgalaikis – ir sveikas.

„Fiziškai ši dieta nėra pavojinga“, – pažymi A. Langer. Tačiau daug šios dietos taisyklių gali sutrikdyti jūsų mitybą ar paskatinti nereikalingą baimę maistui, sakė ji. A. Langer abejonių kelia ir šios dietos pretenzijos sumažinti stresą – tai dalykas, kuris dietomis paprastai nėra kontroliuojamas.

Išvada: jei trokštate sulieknėti ar įgauti daugiau energijos, geriau tiesiog rinkitės subalansuotą mitybą (su nedideliu kalorijų deficitu) ir reguliariai sportuokite.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (17)