Puola keršakandės – ko imtis?

 (1)
Ruduojantys ir dėmėti kaštonų lapai niekada nėra įprastas vaizdas, ypač vasarą. Tačiau jeigu tokius požymius pastebėjote ant savo augalo, gali būti, kad pasidarbavo dar pakankamai neseniai mūsų kraštuose atsiradęs kenkėjas – keršosios kandelės. Ko tokiu atveju imtis?
Puola keršakandės – ko imtis?
© Shutterstock nuotr.

Kaštoninės keršosios kandelės (Cameraria ohridella) yra nedidelių drugių rūšis, kuri kaip ir kaštonai yra būdingesni Balkanų pusiasaliui ir kuri, taip pat kaip ir kaštonai, atkeliavo pas mus iš svetur. Šie vabzdžiai, kaip nurodo pavadinimas, parazituoja kaštonų lapuose. Pastebima, kad keršakandžių aktyvumas kinta priklausomai nuo orų. Šaltesni orai mažina jų kiekį ir, pavyzdžiui, dėl vėsoko šių metų pavasario, spėjama, pažeidimų ant kaštonų bus mažiau. Per sezoną gali išsivystyti kelios kandelių populiacijos.

Žalą kaštono lapams daro keršakandžių vikšrai. Patekę ant lapo, jie graužia jo audinius ir išgraužia dėmines ertmes – minas. Jos būna gelsvos ir balsvos, o vėliau – paruduoja. Tame pačiame lape baigęs vystytis vikšras suformuoja lėliukės kamerą, kur virsta lėliuke. Vienaip ar kitaip, kaštonams šie procesai tikrai ne į naudą: tiek minos, tiek lėliukių kameros mažina audinio kiekį, lapai pradeda džiūti, tampa sausi, paruduoja ir nukrenta anksčiau nei turėtų.

Kaip atpažinti, kad kaštonai kenčia būtent nuo keršakandžių? Lietuvos Arboristikos centro vadovas Sigitas Algis Davenis teigia, kad keršakandžių minos yra akivaizdžiai matomos, todėl jas nesunkiai atpažins ir ne specialistas. „Keršakandes galima atpažinti iš to, jog lapo viduje atsiranda parudavimai. Jų būna pakankamai daug, galima netgi iš vidaus praplėšus pūslelę matyti mikroskopines lervutes. Tačiau taip pat reikia prisiminti, kad kaštonams kenkia grybelis, kurio požymiai yra panašūs, bet labiau pažeidžia labiau lapo pakraštį, kai kandelės daugiau yra linkusios įsikurti lapo viduje“

Šį skirtumą galite pamatyti Lietuvos arboristikos centro nuotraukoje

Guignardia aesculi - grybelis, Cameraria ohridella - keršakandės

Naikinimo būdai.

Feromoninės gaudyklės. Tai biologinis, aplinkai nekenkiantis metodas. Specialūs feromonai pritraukia į gaudykles keršakandžių patinėlius, kur jie ir žūva. Tokios gaudyklės tvirtinamos ant kamieno arba lajoje. S.A. Davenis teigia, kad jomis galima sumažinti keršųjų kandelių skaičių, tačiau išnaikinti jų greičiausiai nepavyks. „Kryptingai naudojant ir medžio lajai apskaičiavus tam tikrą gaudyklių kiekį, jos santykinai palengvina medžio likimą. Pilnai jų neišnaikina, neišgaudo, tačiau pažeidimų kiekis būna mažesnis“.

Cheminės priemonės. Rinkoje taip pat galima rasti įvairių cheminių preparatų – purškiamų arba injekcinių insekticidų. Jie pasižymi efektyvumu naikinant keršakandes, tačiau taip pat neigiamai paveikia patį medį ir jo aplinką, nuo jų žūsta ir kiti vabzdžiai.

Nukritusių lapų surinkimas. Tai dar vienas iš būdų, padedantis šiek tiek sumažinti jų populiaciją. Tokiu būdu tikimasi surinkti ir sunaikinti žiemojimui pasiruošusias keršakandes. Tiesa, teigia specialistas, tai lazda su dviem galais. „Mes sunaikiname kandeles, tačiau kartu naikiname ir lapus ir taip trikdome natūralų lapų puvimą, o jiems pūnant, natūraliai atsistato dirvožemis. Kitaip tariant, mes pašaliname natūralų dalyką. Taip medis gali negauti medžiagų ir pradeda skursti, mažinamas jo imunitetas“, - pasakoja specialistas.

Pašnekovo teigimu, pats geriausias metodas būtų natūralūs kandeles naikinantys entomofagai – taip vadinami vabzdžiai, naikinantys kitus kenkėjus. Jis pastebi, kad natūralioje kandelių ir kaštonų aplinkoje, Balkanų pusiassalyje, kaštonai taip pat būna pažeisti, tačiau tai nėra masiniai pažeidimai.

Laikoma, kad pats optimaliausias kelias yra stiprinti medžių imuninį atsparumą. „Net ir lietuviškuose kaštonuose yra vidinis atsparumas, pavyzdžiui, iš dešimties kaštonų devyni yra stipriai pažeidžiami, o vienas žiūrėk, nepažeistas ar mažiau pažeistas. Ir kai imunitetas silpnas, bet kokia kolonizuojanti rūšis gali juos paveikti. Miesto medžai ypač dažnai yra ligoti nuo abiotinių ir biotinių veiksnių, tačiau jie yra tarsi aplinkos, užterštumo indikatorius. Ir dabar turime kaštonų, kurie auga beveik miške ir jų kenkėjai nepuola. Problema yra ne kandelės, jos tik indikatorius, parodantis, kad medis yra silpnas“, - teigia S.A. Davenis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Kiemas

Rąstinė ar karkasinė pirtis – ką rinktis? (10)

Laikiną pirtelę šiais laikais galima pasigaminti net ir iš savadarbės palapinės, ar tiesiog įsirengti bute. Tačiau jei turite lėšų ir žemės plotą greičiausiai susigundysite įrengti tradicinį atskirą pirties pastatą. Šioje vietoje turite du pasirinkimus - rąstinė ir karkasinė pirtis. Pirties malonumais bene lygiavertiškai galima mėgautis bet kuriame iš šių statinių, tačiau visgi pirma reikėtų išsiaiškini, kokie gi yra praktiniai šių pirčių tipų skirtumai.

Ar vijokliniai augalai kenkia namo sienoms? (4)

Ant namo sienos augantys vijokliai dažniausiai atrodo gražiai, tačiau ne visuomet grožis ir praktiškumas eina koja kojon.

Kiek kaimyno tvenkinys turi būti nutolęs nuo mano sklypo? (28)

Sulaukėme susirūpinusio skaitytojo klausimo: "Norėjau pasiteirauti. Kaimynas žada kastis prūdą. Koks atstumas turėtų būti nuo jo iki mūsų tvoros?"

Patarimai norintiems sveikos ir gražios vejos (2)

Išlaikykite savo veją sveiką ir gražią. Kiekvienai vejai labai svarbus azotas ir skirtingoms vejų rūšims reikalingas jo kiekis skiriasi. Dažnas vejos tręšimas turi įtakos ne tik vejos išvaizdai, tačiau ir priežiūrai. Pavyzdžiui, kuo daugiau tręšite veją, tuo dažniau ją turėsite nupjauti.

Kaip žinoti, ar medį galima kirsti? (4)

Pavasaris yra pats metas apsitvarkyti aplinką ir neretas namų savininkas pradeda tai nuo medžių. Džiugu, kad daugėja sąmoningų žmonių, kurie prieš kirsdami medį pasidomi, ar jie gali atlikti šį veiksmą. Sulaukėme dar dviejų klausimų iš skaitytojų būtent šia tema.

Kuo geriausia padengti pušines bei eglines terasas (7)

Net ir šį vėsoką pavasarį jau buvo nemažai dienų, kai galėjote pasėdėti savo terasoje. Tačiau galbūt iki šiol neradote laiko pasirūpinti ja po žiemos ar tik pradedate įsirengti savo naująją terasą? Pirmuoju atveju - verčiau užmeskite akį, antruoju - sveikiname. Kad ir kaip būtų, terasos paviršiaus priežiūros išvengti nepavyks. Tad kaip juo tinkamai pasirūpinti?

Kodėl ir kaip aeruoti veją (3)

Jei pastebėjote, kad jūsų veja neatrodo geriausiai arba, kad vanduo nesusigeria per dirvos paviršių, gali būti laikas aeruoti veją. Aeracija yra procesas, kuriuo leidžiama augalų šaknims gauti deguonies.

Klausia skaitytojas: ar terasa prie pirties įskaičiuojama į bendrą plotą? (20)

Sulaukėme skaitytojo klausimo. Ar šalia pirtelės įrengta terasa yra priklausinys ir jei taip, ar ji turi būti įskaičiuota į bendrą plotą?

Statyba ant vandens: ką reikia žinoti įsirengiant lieptą (9)

Pavasaris - puikus laikas statyboms. Jei jau esate sklype įsirengę papildomų statinių, viskas atrodo pažįstama ir galbūt esate išsiaiškinę, kaip tai padaryti teisingai. Tačiau jei su statyba ant žemės yra susipažinę daugelis, kokie įstatymai galioja statant konstrukcijas ant vandens? Ką reikia žinoti įsirengiant lieptelį šalia jūsų esančiame vandens telkinyje?

Polikarbonatinio šiltnamio privalumai (22)

Patvarus, patogus ir ilgaamžis – būtent šie žodžiai apibūdina šiltnamį, pagamintą iš polikarbonato. Jie turi savų pranašumų lyginant su stikliniais ar plėvele dengtais šiltnamius. Tačiau, norint kuo tikslingiau išnaudoti visus šio šiltnamio pranašumus, reikia žinoti, kaip teisingai pasirinkti medžiagas bei jas sumontuoti.

Ko bijo kurmis? Patarimai, kaip išvyti jį iš sklypo (100)

Ar jau radote kurmiarausį ant savo pievos? Galbūt ne vieną? Kurmiarausiai tampa namų savininkų problema šiltuoju metų laikotarpiu, tačiau jie - tik rezultatas. Jų priežastis - išaugęs kurmių aktyvumas. Laimei, yra būdų kaip kurmį pažaboti.

Kokius lauko baldus rinktis, kad vakarais nebūtų šalta? (1)

Renkantis lauko baldus individualaus gyvenamojo namo kiemui reikėtų pagalvoti ne tik apie grožį, kainą, ilgaamžiškumą, bet ir patogumą. Specialistai pastebi, kad kartais patogumas išmainomas į ilgaamžiškumą. Visgi esą šiandien pasirinkimas pakankamai platus ir galima rasti tvirtą bei patogų lauko baldų kompletą.

Darbams naudojama mediena: liepa

Galbūt skanaujate liepų medaus, geriate liepžiedžių arbatą ar šildotės pirtyje ant liepinių gultų - šis tradicinis lietuviškas medis ne tik gražus akiai, tačiau ir naudingas sveikatai.

4 vejos priežiūros klaidos (2)

Palaikyti veją sveiką ir žalią yra atsakinga užduotis – ji reikalauja kantrybės ir pastangų. Tačiau net jei nenorite siekti idealumo, svarbu tiesiog jai nepakenkti. Štai keletas dažnų klaidų, kurių geriau išvengti.

Sodo takeliai: kokią dangą rinktis geriausia? (5)

Puoselėjant sode esančią augaliją ne vienas nusprendžia susikurti oazę, per kurią eina sodo takas. Visgi planuojantys įsirengti sodo taką turi apsvarstyti ne tik estetinius aspektus – kaip sodu vingiuos takas, kokios spalvos jis bus – bet ir praktinius niuansus. Dėl šios priežasties specialistai pataria pakankamai dėmesio skirti ir sodo tako dangai.