Puola graužikai: dažniausiai padaromos klaidos

Vienuose iš Jungtinės Karalystės slaugos namuose gyvenusi moteris buvo smarkiai apkandžiota žiurkių. Kol 75 metų moteris miegojo, jos ranką tarsi kukurūzų burbuolę kramsnojo graužikai. Neilgai trukus moteris nuo sužalojimų mirė. UAB „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė sako, jog tokių atvejų pasitaiko ir Lietuvoje.
Puola graužikai: dažniausiai padaromos klaidos
© Fotolia nuotr.

„Per mūsų įmonės veiklos metus esame gavę ne vieną nusiskundimą dėl žiurkių antpuolių. Ši problema ypač aktuali kaimuose, kur senoliai likę vieni vis dar laiko nedidelį ūkelį, tačiau negali tinkamai pasirūpinti savo aplinka. Viename iš kaimų gyvenančiai garbingo amžiaus moteriai žiurkė naktį smarkiai įkando į pirštą, šalia esančiame bažnytkaimyje žiurkės bandė apkramsnoti būdoje tupėjusį šunį. Tiesa, kartą esamę vykę naikinti žiurkių į daugiabutį, kur žiurkė užpuolė lovytėje miegantį kūdikį“, – pasakojo kenkėjų kontrolės ekspertė.

Žiurkės kelia pavojų sveikatai

Biologas Liutauras Grigaliūnas teigia, kad žiurkės kelia didelį pavojų žmonių ir naminių gyvūnų sveikatai. Kai kuriuose Lietuvos teritorijose skaičiuojama, kad net 50 proc. žiurkių yra užsikrėtusios patogeninėmis bakterijomis – leptospiromis. Infekcija su žiurkių šlapimu patenka į vandenį, maisto produktus ir taip užkrečia žmones.

„Dažniausios žiurkių platinamos ligos – salmoneliozė, leptospirozė, jersiniozė, tuliaremija ir kt. Be to, žiurkės perneša blusas, erkes, kurios taip pat yra pavojingų ligų platintojos. Graužikų pernešamos ligos – itin didelė problema ūkiuose, kur žiurkių populiacijos gana didelės, jos turi tiesioginį kontaktą su patalpose laikomais gyvūnais, o apsisaugoti nuo šių graužikų gana sunku“, – pabrėžia biologas.

Žiurkės – itin nuovokūs graužikai

Žiurkės – itin protingi, lengvai prie įvairių gyvenimo sąlygų prisitaikantys gyvūnai. Jos maistą renkasi labai atsargiai ir kartais sugeba atskirti užnuodytą masalą. Pastebėjusios žuvusias gentaines, jos tampa dar atsargesnės ir geriau badaus nei palies įtarimų keliantį jauką.

„Siekiant išnaikinti graužikus labai svarbu įvertinti situaciją ir gebėti parinkti tinkamą naikinimo priemonę, kad ji būtų ir veiksminga, ir saugi. Pavyzdžiui, jei namuose yra vaikų ar augintinių, rekomenduojama nepilti masalo atvirose vietose – žiurkės ir pelės linkusios nešti jauką į savo urvus, todėl gali užteršti visą teritoriją. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į naudojamų priemonių kiekį – jaukų turėtų būti ne per mažai, tam, kad visi toje vietoje gyvenantys graužikai galėtų maitintis ne vieną kartą, o tol, kol jų organizmas gaus reikiamą mirtiną dozę. Graužikus galima naikinti nuodais, gyvagaudžiais ar kt. spąstais. Jei į namus užklydo viena žiurkė, apsiginklavę kantrybe ir išmanumu galite bandyti atsikratyti jos patys, tačiau, jei populiacija gausesnė, išnaikinti šiuos gana nuovokius graužikus bus sudėtinga“, – perspėja L. Grigaliūnas.

Nepalikite maisto ant stalo

Kenkėjų kontrolės ekspertė M. Kutkaitė pataria maistą laikyti graužikams neprieinamoje vietoje ar taroje.

„Pirmiausiai gyventojai turi pasirūpinti, kad maisto produktai ir vanduo būtų nuolat laikomi sandariose talpose. Tai itin aktualu šventiniu laikotarpiu, kai po vakarėlių pavargę maistą paliekame ant stalų su mintimi susitvarkyti ryte. Jei namuose yra kenkėjų – jie nepraleis progos pasmaguriauti šventinėmis vaišėmis. Taip pat svarbu sandariai laikyti buitines atliekas. Tinkamai besirūpindami maisto ir atliekų šalinimu, kuriame netinkamas gyvenimo sąlygas ne tik graužikams, bet ir tarakonams bei maistinėms kandims“, – atkreipia dėmesį M. Kutkaitė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Kiemas

Rąstinė ar karkasinė pirtis – ką rinktis? (10)

Laikiną pirtelę šiais laikais galima pasigaminti net ir iš savadarbės palapinės, ar tiesiog įsirengti bute. Tačiau jei turite lėšų ir žemės plotą greičiausiai susigundysite įrengti tradicinį atskirą pirties pastatą. Šioje vietoje turite du pasirinkimus - rąstinė ir karkasinė pirtis. Pirties malonumais bene lygiavertiškai galima mėgautis bet kuriame iš šių statinių, tačiau visgi pirma reikėtų išsiaiškini, kokie gi yra praktiniai šių pirčių tipų skirtumai.

Ar vijokliniai augalai kenkia namo sienoms? (4)

Ant namo sienos augantys vijokliai dažniausiai atrodo gražiai, tačiau ne visuomet grožis ir praktiškumas eina koja kojon.

Kiek kaimyno tvenkinys turi būti nutolęs nuo mano sklypo? (28)

Sulaukėme susirūpinusio skaitytojo klausimo: "Norėjau pasiteirauti. Kaimynas žada kastis prūdą. Koks atstumas turėtų būti nuo jo iki mūsų tvoros?"

Patarimai norintiems sveikos ir gražios vejos (2)

Išlaikykite savo veją sveiką ir gražią. Kiekvienai vejai labai svarbus azotas ir skirtingoms vejų rūšims reikalingas jo kiekis skiriasi. Dažnas vejos tręšimas turi įtakos ne tik vejos išvaizdai, tačiau ir priežiūrai. Pavyzdžiui, kuo daugiau tręšite veją, tuo dažniau ją turėsite nupjauti.

Kaip žinoti, ar medį galima kirsti? (4)

Pavasaris yra pats metas apsitvarkyti aplinką ir neretas namų savininkas pradeda tai nuo medžių. Džiugu, kad daugėja sąmoningų žmonių, kurie prieš kirsdami medį pasidomi, ar jie gali atlikti šį veiksmą. Sulaukėme dar dviejų klausimų iš skaitytojų būtent šia tema.

Kuo geriausia padengti pušines bei eglines terasas (7)

Net ir šį vėsoką pavasarį jau buvo nemažai dienų, kai galėjote pasėdėti savo terasoje. Tačiau galbūt iki šiol neradote laiko pasirūpinti ja po žiemos ar tik pradedate įsirengti savo naująją terasą? Pirmuoju atveju - verčiau užmeskite akį, antruoju - sveikiname. Kad ir kaip būtų, terasos paviršiaus priežiūros išvengti nepavyks. Tad kaip juo tinkamai pasirūpinti?

Kodėl ir kaip aeruoti veją (3)

Jei pastebėjote, kad jūsų veja neatrodo geriausiai arba, kad vanduo nesusigeria per dirvos paviršių, gali būti laikas aeruoti veją. Aeracija yra procesas, kuriuo leidžiama augalų šaknims gauti deguonies.

Klausia skaitytojas: ar terasa prie pirties įskaičiuojama į bendrą plotą? (20)

Sulaukėme skaitytojo klausimo. Ar šalia pirtelės įrengta terasa yra priklausinys ir jei taip, ar ji turi būti įskaičiuota į bendrą plotą?

Statyba ant vandens: ką reikia žinoti įsirengiant lieptą (9)

Pavasaris - puikus laikas statyboms. Jei jau esate sklype įsirengę papildomų statinių, viskas atrodo pažįstama ir galbūt esate išsiaiškinę, kaip tai padaryti teisingai. Tačiau jei su statyba ant žemės yra susipažinę daugelis, kokie įstatymai galioja statant konstrukcijas ant vandens? Ką reikia žinoti įsirengiant lieptelį šalia jūsų esančiame vandens telkinyje?

Polikarbonatinio šiltnamio privalumai (22)

Patvarus, patogus ir ilgaamžis – būtent šie žodžiai apibūdina šiltnamį, pagamintą iš polikarbonato. Jie turi savų pranašumų lyginant su stikliniais ar plėvele dengtais šiltnamius. Tačiau, norint kuo tikslingiau išnaudoti visus šio šiltnamio pranašumus, reikia žinoti, kaip teisingai pasirinkti medžiagas bei jas sumontuoti.

Ko bijo kurmis? Patarimai, kaip išvyti jį iš sklypo (100)

Ar jau radote kurmiarausį ant savo pievos? Galbūt ne vieną? Kurmiarausiai tampa namų savininkų problema šiltuoju metų laikotarpiu, tačiau jie - tik rezultatas. Jų priežastis - išaugęs kurmių aktyvumas. Laimei, yra būdų kaip kurmį pažaboti.

Kokius lauko baldus rinktis, kad vakarais nebūtų šalta? (1)

Renkantis lauko baldus individualaus gyvenamojo namo kiemui reikėtų pagalvoti ne tik apie grožį, kainą, ilgaamžiškumą, bet ir patogumą. Specialistai pastebi, kad kartais patogumas išmainomas į ilgaamžiškumą. Visgi esą šiandien pasirinkimas pakankamai platus ir galima rasti tvirtą bei patogų lauko baldų kompletą.

Darbams naudojama mediena: liepa

Galbūt skanaujate liepų medaus, geriate liepžiedžių arbatą ar šildotės pirtyje ant liepinių gultų - šis tradicinis lietuviškas medis ne tik gražus akiai, tačiau ir naudingas sveikatai.

4 vejos priežiūros klaidos (2)

Palaikyti veją sveiką ir žalią yra atsakinga užduotis – ji reikalauja kantrybės ir pastangų. Tačiau net jei nenorite siekti idealumo, svarbu tiesiog jai nepakenkti. Štai keletas dažnų klaidų, kurių geriau išvengti.

Sodo takeliai: kokią dangą rinktis geriausia? (5)

Puoselėjant sode esančią augaliją ne vienas nusprendžia susikurti oazę, per kurią eina sodo takas. Visgi planuojantys įsirengti sodo taką turi apsvarstyti ne tik estetinius aspektus – kaip sodu vingiuos takas, kokios spalvos jis bus – bet ir praktinius niuansus. Dėl šios priežasties specialistai pataria pakankamai dėmesio skirti ir sodo tako dangai.