Vonia ar dušas – kas iš tikrųjų geriau?

 (44)
Su dilema, ką įsirengti – vonią ar dušą, yra susidūręs kiekvienas naujakurys ar savo būstą remontuojantis savininkas. Vienintelio teisingo atsakymo nėra ir negali būti, tačiau sutariama, kad tiek pirmas, tiek antras turi privalumų bei trūkumų, o ką pasirinkti, nulemia žmogaus poreikiai ir gyvenimo būdas.
Vonia ar dušas – kas iš tikrųjų geriau?
© Shutterstock nuotr.

Beje, ir pardavėjai, ir dizaineriai sutaria, jog vienas svarbiausių kriterijų renkantis tarp šių variantų yra vonios kambario dydis.

Pardavėjai pataria

„Kad ir koks noras būtų turėti vonią, jei patalpos dydis bus kokie 3 kv. metrai, kaip neretai standartiniuose sovietmečio daugiabučiuose ir yra, tuomet vonia kels daugiau bėdos nei duos naudos – nebus nei kur įsirengti praustuvę, nei kur pastatyti skalbyklę ar didesnę spintelę“, – sako Evaldas Bruzgė, vonios kambario įrangos salone „Muresta“ esančio firminio salono „Ravak“ atstovas.

Pasak jo, dušo kabina padeda išspręsti šią problemą, o jei baiminamasi, jog viduje bus mažai vietos, visada galima pirkti didelę kabiną, pvz., 120 x 90 matmenų. Taip pat vertėtų apsvarstyti, kiek dažnai bus maudomasi vonioje. Jei toks noras kyla tik kartą per porą mėnesių, gal labiau vertėtų vonios kambario erdvę išnaudoti kam nors reikalingesniam. Galiausiai, jei nepavyksta apsispręsti, visada galima statyti vonios ir dušo hibridą – vonią su dušo sienele ar slankiosiomis durimis arba dušo kabiną su giliu padėklu.

Specialisto teigimu, vonia visada turės daugiau privalumų, palyginti su dušo kabina, nes net ir be specialių durų ar sienelių ją galima naudoti kaip dušą. Žinoma, besimaudant vonioje, greičiausiai prie jos smarkiai prisitaškys vandens, tačiau šiame inde galima ir gulėti, o duše vargu ar tai pavyks. Kitas vonios privalumas – ji yra universalesnė, jai reikia mažiau priežiūros nei dušo kabinai. Didžiausi vonios trūkumai – maudantis vidutiniškai sunaudojama gerokai daugiau vandens nei prausiantis duše, ji užima daugiau vietos.

Pagrindinis dušo privalumas – taupoma vieta ir laikas. Ne veltui daugumoje paprastesnių ekonominės klasės viešbučių paprastai įrengiami dušai – asmeninei higienai palaikyti jų visiškai užtenka, o vidutinio sudėjimo žmogui pakanka 80 × 80 cm dydžio dušo kabinos, o, pavyzdžiui, 150 × 70 cm vonia yra laikoma labai maža ir ne visai patogia. Bene didžiausias dušo kabinos trūkumas – jai būtina didesnė priežiūra. Tačiau tai pasakytina tik apie kokybiškus gaminius, nes perkant pigią, pvz., kinišką, kabiną pagrindinis jos trūkumas bus tai, kad jau po pusmečio gali tekti eiti ieškoti naujų ratukų, tarpinių ar kitų detalių.

Dizaineriai pataria

Pasak interjero dizainerės Gintarės Jarmalavičiūtės, pasirinkimą – vonia ar dušas pirmiausia lemia erdvė, tačiau nemažiau svarbu ir gyventojų įpročiai: yra žmonių, kurie vonią naudoja vos kelis kartus per metus, todėl įsirengdami naujus namus mieliau renkasi dušo kabiną.

Prieš pradedant santechnikos darbus dizainerė pataria būti apsisprendus, ar statysite vonią, ar norite dušo kabinos.

Tarp vonios privalumų dizainerė nurodo tai, kad joje žmonės labiau linkę atsipalaiduoti. Taip pat vonios indas svarbus turintiems vaikų, tačiau tam reikia laiko. O štai dušas yra funkcionalus šiuolaikinio skubančio žmogaus pasirinkimas. Pagrindiniu jo minusu G. Jarmalavičiūtė laiko tai, kad taip prausiantis sunkiau atsipalaiduoti ir pabūti „su savimi“.

Lemia ir būsto paskirtis

Kalbintos dizainerės teigimu, klientai, turintys didelius namus, dažniausiai numato vietą ir dušo kabinai, ir voniai. Daugiabučių gyventojai linkę rinktis tarpinį variantą – vonią kartu su dušu.

E. Brūzgė sako pastebėjęs, jog iš esmės klientai pasiskirstę vienodai, gal tik šiek tiek didesnę persvarą turi vonios. Kita vertus, pasirinkimas labai priklauso ir nuo kitų kriterijų. „Jei įrenginėjamas butas nuomai arba vonios kambarį įsirenginėja jauna pora be vaikų, didesnė tikimybė, kad bus pasirinkta dušo kabina. Atitinkamai naujos statybos bute su dideliu higienos kambariu arba jei bute gyvens šeima su vaikais neabejotinas pasirinkimas bus vonia, nors tai toli gražu netrukdo greta pastatyti ir dušo kabinos“, – teigia pašnekovas.

Kas ekonomiškiau?

Kalbant apie finansinį aspektą, sutinkama, kad pigiau yra dušas. Juo labiau kad jį įrenginėjant galima apsieti ir be dušo kabinos. Kainos labai priklauso nuo gaminio dydžio bei komplektacijos. Skaičiuojama, kad dušo kabinos su padėklu kaina prasideda nuo apie 400 eurų ir auga iki maždaug 1 200 eurų. Žinoma, bet kurią kabiną galima statyti tiesiai ant grindų, jei yra tinkamai paruošta vieta. Vonios kambario įrangos pardavėjai atkreipia dėmesį, kad, įrenginėjant dušo kabiną nišoje, kai reikia tik durų ir nutekamojo latako, kokybišką komplektą galima įsigyti vos nuo šiek tiek daugiau nei 200 eurų.

Tradicinės komplektacijos vonios (kojos, apdaila ir sifonas) kainuoja nuo 450 iki 900 eurų. Pageidaujant hidromasažinės vonios, kaina gali šoktelėti ir iki 4 000 eurų.

Dažnos klaidos ir patarimai

Nesvarbu, ką pasirinksite, netinkamai atlikus darbus, nepavyks išvengti bėdų.

Dažniausiai daroma klaida – neprofesionaliai atlikti vandentiekio ar gaminio montavimo darbai, pvz., itin žemai nuleidžiami vandens išvadai maišytuvui, dėl ko vėliau gali nepavykti pakeisti maišytuvo ar vonios indo, nes ji tiesiog per aukšta. Kiti gailisi vonią iš visų pusių apklijavę plytelėmis ir nepalikę priėjimo prie sifono, jei šis užsikištų. Ne pagal instrukciją sumontuotas dušo padėklas gali lengvai įtrūkti ar net perlūžti.

Taip pat dažnai apsigaunama įsigijus pigiausią gaminį, o vėliau stebimasi, kodėl vonia pageltonavo, maišytuvas leidžia vandenį ar kabinos durys sunkiai stumdomos. Taigi, renkantis vieną ar kitą variantą, rekomenduojama nepersistengti taupant, naudoti kokybiškus gaminius, samdyti tik patikimus, sertifikuotus specialistus, siekti patogumo ir visada pagalvoti, ar perkate tikrai tai, ko jums reikia.

Žurnalas
Naujienų prenumerata
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Vidaus apdaila

Patarimai, kaip išsirinkti kokybiškus langus ir duris (2)

Modernūs šiandienos naujakuriai išskirtinumo namų erdvėms siekia suteikti rinkdamiesi didelius, stilingus langus ir duris. Kartu jie supranta, jog kokybiški ir tinkamai sumontuoti langai bei durys – šilto ir jaukaus būsto bei efektyvios garso izoliacijos garantas. Vis dėlto, kaip nepasiklysti dideliame pasiūlos lauke ieškant langų ir durų naujiems namams? Į kokius kriterijus reikėtų atsižvelgti?

7 patarimai ketinantiems atnaujinti baldus (4)

Kodėl gi neprikėlus seno kėdžių komplekto naujam gyvenimui? Galbūt toks klausimas kirba jūsų galvoje. Juk tokiu atveju išgelbėsite iš esmės gerus baldus nuo atsidūrimo krosnyje, maža to, turite galimybę suteikti jiems naujų spalvų. Įsivaizduokite – tai, ką visi matė kaip purviną ar sukiužusią kėdę, jūs, restauratorius mėgėjas, pavertėte į funkcionalų namų baldą. Visa tai skamba gražiai, tačiau prieš tai ne tik reikėtų atlikti konkrečius darbus, bet ir žinoti į ką įsiveliate.

Geriausi laužomųjų ašmenų peilio panaudojimo būdai (17)

Paprastai laužomieji peiliai yra vieni universaliausių įrankių darbinėje aplinkoje. Atšipus vienam peilio segmentui jį paprasčiausiai nulaužkite ir toliau pjaukite naudodami naujus ašmenis. Kai sunaudosite visus segmentus, viską ką jums reikia padaryti, tai į peilio rankeną įdėti naujus. Atrodo paprasta - pažiūrėkime, ką su juo galima nuveikti.

Plytelių rūšių įvairovė – kaip nepaklysti?

Ar esate pagalvoję, kad plytelių rūšių pasirinkimas parduotuvėje yra beribis? Kai užpuola neviltis, gali atrodyti, kad šį sprendimą verčiau palikti specialistui. Iš tiesų, kai prekyboje yra tokia daugybė plytelių rūšių bei dizainų, nėra lengva nuspręsti, kuris variantas jums būtų praktiškesnis.

Elektrinės viniakalės privalumai ir trūkumai (7)

Viniakalės – įrankiai, kurie sutaupo ne tik begalę brangaus laiko, bet ir jėgų. Yra dvi pagrindinės kategorijos, į kurias skirstomos viniakalės - elektrinės ir pneumatinės. Tačiau kuri kategorija yra pranašesnė?

5 tiesinio pjūklo panaudojimo būdai (5)

Namai - erdvė, kurioje bet kuriuo metu gali atsirasti begalė darbų, o jiems prireikia įvairaus įrankių asortimento. Tačiau jei namuose turite tiesinį pjūklą, galbūt išsiversite ir su mažesniu įrankių inventoriumi, kadangi šis įrankis gali pakeisti kitus įrankius ir atlikti daugybę naudingų darbų.

Ką reikia žinoti atliekant apdailą pirtyje (3)

Pirtis – nuostabi vieta, leidžianti atsipalaiduoti ir pamiršti visas problemas. Kuomet šio „prestižinio kampelio“ statyba baigta, lieka visai nedaug iki jos mėgavimosi: padaryti apdailą viduje ir pirmyn. Tačiau imtis apdailos darbų reikia labai rimtai tam kad dūmai, drėgmė ir pelėsiai nesugadintų sielos ir kūno šventės.

Kodėl barška lauko palangės? (4)

Vasariškas lietus po karšto laikotarpio padeda atsigauti ir vejai, ir kitai augalijai, esančiai individualaus gyvenamojo namo kieme. Tačiau lietus atneša ir problemų. Viena jų – lauko palangių „skambesys“. Dėl šios priežasties lauko palangių pasirinkimui ir montavimui reikia skirti pakankamai laiko.

Kaip daugiabučiame name įsirengti kieto kuro katilą ir dūmtraukį

Jauna moteris nusipirko butą ir pateko į sudėtingą situaciją. Buvusieji buto šeimininkai ventiliacijos angą naudojo kaip dūmtraukį.

Ar išmanusis namas nevagia mūsų privatumo?

Architektas Remas Koolhaasas, išreiškęs savo nerimą dėl technologijų skverbimosi į pastatus, prisipažino, kad jį „visiškai stulbina“, jog žmonės ryžtasi dėl patogumo aukoti savo privatumą, o šių išmaniųjų sistemų populiarėjimą kūrėjas pavadino kaip „keliantį grėsmę“.

Gyvenamosios patalpos namo palėpėje: ką svarbu žinoti? (2)

Individualaus namo savininkui toks klausimas nekyla, nes tik nuo jo paties norų ir galimybių priklauso sumanymo įgyvendinimas. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais. Todėl neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Vengdami galimų problemų, į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) konsultantus daugiausia ir kreipiasi daugiabučių namų gyventojai.

Darau pats: keramikinių plytelių klijavimas ant lygaus paviršiaus (2)

Atrodo, kad plytelių klijavimas yra gana sudėtinga užduotis. Tačiau jei jas klijuojame ant kokybiškai paruošto paviršiaus, šis darbas yra vienas malonumas.

7 paprasti būdai, kaip pagerinti garso izoliaciją (2)

Niekas taip nesugadins ramaus vakaro kaip audringi kaimynai ar nuo gatvės sklindantis triukšmas, todėl tvarkinga garso izoliacija sutaupys jums daug kantrybės. Viso yra begalė veiksmingų būdų šiai erzinančiai problemai spręsti, tačiau tai nereiškia, kad privalote pulti ir tuštinti savo piniginę brangioms pertvaroms - pirma pamėginkite šiuos paprastus, bet išbandytus metodus.

Vertingi patarimai, kaip įveikti stoglangių trūkumus vasarą (2)

Atėjusi vasara, saulė ir karštis ne tik kelia džiaugsmą poilsiautojams ar tiesiog nuosavuose kiemuose pramogauti mėgstantiems individualių gyvenamųjų namų gyventojams, bet ir galybę problemų. Viena jų – palėpėse gyvenantys ir stoglangius turintys šeimininkai vasaros laikotarpiu priversti kovoti su jos džiaugsmais ir vargais.

Kaip renovuoti vonios kambarį I: šildomų grindų sprendimai (1)

Vonios kambarys yra palyginus nedidelė patalpa, tačiau gana specifinė. Jei svetainei ir miegamajam taikomi panašūs reikalavimai, vonia išsiskiria pirmiausia tuo, kad joje daugiau drėgmės, todėl tenka taikyti skirtingus sprendimus ir dažniausiai tuo, kad mažame plote reikia kuo patogiau sutalpinti reikalingus objektus. Šiame straipsnių cikle aptarsime aspektus, į kurios reikėtų atsižvelgti renovuojant vonią. Pirmiausia - šiltos vonios grindys.