Pareigūnai ragina: jei pamatysite žolės degintoją, ne vietoje pastatytą automobilį, kelių eismo taisyklių ar kitokį viešosios tvarkos pažeidėją, nufotografuokite arba nufilmuokite tai ir išsiųskite jiems. Ar tikrai pažeidėjas bus nubaustas?
© Vilniaus aps. VPK nuotr.

Dauguma atvejų – taip, tikina Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis. Tačiau jis priduria, kad nuotrauka ar vaizdas turi būti kokybiškas ir, jį siunčiant pareigūnams, ne ką mažiau svarbu nurodyti tikslų laiką, datą ir vietą.

„Daugiausia problemų kyla dėl pažeidimo, pavyzdžiui, kai asmuo, [užfiksuotas darant] kažkokį pažeidimą, ginčija savo tapatybę. Jei, išsikvietus pažeidėją, jis neprisipažįsta, kad tai – jis, prasideda įrodinėjimo procesas ir, kaip kiekviename įrodinėjimo procese, rungiasi dvi šalys: pažeidėjas ir pareigūnas. Kam pavyksta surinkti daugiau įrodymų, faktinių duomenų, ta pusė ir laimi. Bet dauguma atvejų pažeidėjai yra nubaudžiami“, – sako pareigūnas.

Lietuviai – daug pilietiškesni nei prieš dešimtmetį

Ramūnas Matonis
Ramūnas Matonis
© DELFI / Tomas Vinickas

R. Matonio teigimu, lietuviai pastaraisiais metais tampa vis pilietiškesni, ypač palyginus su tuo, kokie jie buvo, pavyzdžiui, prieš dešimtmetį. Tačiau pareigūnai norėtų dar didesnio žmonių aktyvumo.

„Žinoma, to pilietiškumo vis dar pasigendame, norėtųsi, kad jo būtų daugiau. Bet, vertinant keleto pastarųjų metų laikotarpį, iš tiesų pilietiškumas auga, ir tai mus džiugina, nes policijos pareigūnų skaičius, galima sakyti, mažėja, taigi gyventojų parama, skambučiai, atsiųsta medžiaga apie galimus pažeidimus mums tikrai padeda“, – tvirtina pareigūnas.

Pasak jo, jau keletą metų veikia portalas e-policija.lt. Ten esą sudarytos visos galimybės patogiai pateikti medžiagą, kur užfiksuotas pažeidimas ar jį darantis pažeidėjas. „Tiek nuotrauką, tiek prisegtą vaizdo medžiagą idealus variantas pateikti per ten. Tas portalas automatiškai sujungtas su visomis mūsų duomenų bazėmis. Pranešimas ar nuotrauka įkrinta į bendrą policijos duomenų bazę, ir tai automatiškai pradedama nagrinėti“, – aiškina Policijos departamento atstovas.

Jis pasakoja, kad, kalbant apie kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus, daugiausia medžiagos gaunama su užfiksuotais neleistinoje vietoje pastatytais automobiliais. Pasak R. Matonio, yra net keli policijos pareigūnai, kurie tik tuo ir užsiima – būtent šių atvejų nagrinėjimu. Nėra tikslių skaičių, kiek pažeidimų užfiksuota piliečiai, tačiau, pareigūno žodžiais, tiek vaizdo medžiagos, tiek nuotraukų gaunama šimtais.

„Galėčiau sakyti, kad [realiai nubaustų] taip pat yra šimtai, bet yra faktų, tokių atvejų, kai pažeidėjai yra nerandami, nuotrauka yra prastesnės kokybės, yra atvejų, kai ir teismas išteisina tuos pažeidėjus“, – kalba R. Matonis.

Tačiau, jei nuotrauka ar vaizdo medžiaga kokybiška, o ją atsiuntęs žmogus nurodo tikslų laiką, datą, vietą, pažeidimas iš esmės – neginčijamas, tvirtina Policijos departamento atstovas.

„Daugiausia problemų kyla dėl pažeidimo, pavyzdžiui, kai asmuo, [užfiksuotas darant] kažkokį pažeidimą, ginčija savo tapatybę. Jei, išsikvietus pažeidėją, jis neprisipažįsta, kad tai – jis, prasideda įrodinėjimo procesas ir, kaip kiekviename įrodinėjimo procese, rungiasi dvi šalys: pažeidėjas ir pareigūnas. Kam pavyksta surinkti daugiau įrodymų, faktinių duomenų, ta pusė ir laimi. Bet dauguma atvejų pažeidėjai yra nubaudžiami“, – tikina R. Matonis.

Ką turėtų žinoti pažeidimą norintys užfiksuoti asmenys? Pareigūno teigimu, svarbiausia, kad pateiktoje medžiagoje aiškiai matytųsi pažeidimo vieta. „Būtų gerai, kad ta nuotrauka būtų padaryta iš kelių pusių, kad aiškiai matytųsi, jog, pavyzdžiui, automobilis tikrai pažeidžia stovėjimo būdą, kad matytųsi, jog toje vietoje draudžiama stovėti. Tai iš esmės idealus variantas – jei būtų kelios nuotraukos iš įvairių pusių“, – sako R. Matonis.

Jis taip pat prašo pilietiškų žmonių nurodyti savo kontaktinius duomenis, kad pareigūnai, pritrūkę informacijos, galėtų paskambinti ir išsiaiškinti juos dominančias aplinkybes. Anot R. Matonio, policija tikrai gali garantuoti duomenų saugumą. „Asmens duomenys yra tikrai labai griežtai saugomi. Ir pareigūnai tikrai tų duomenų niekam neperdavinėja“, – tikina jis.

R. Matonio teigimu, pažeidėjas vis dėlto gali sužinoti, kas jį įdavė pareigūnų žinion. „Apklausos metu dažniausiai tai nepasakoma [kad štai tas tavo kaimynas atsiuntė nuotrauką], bet bylos pabaigoje žmogus turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, tai joje jis [medžiagą policijai atsiuntusio žmogaus] pavardę gali ir pamatyti“, – neslepia R. Matonis. Tačiau jis priduria, kad dažniausiai žmonės, padarę nusikaltimą, ta medžiaga nesidomi: „Jie sutinka su tuo pažeidimu, susimoka baudą ir procesas yra baigiamas.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (167)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

„Regitra“ neturi duomenų, kad egzaminų pertvarka didintų skubančiųjų skaičių

Rugsėjį įsigalios nauja vairuotojų egzaminavimo tvarka, tačiau „Regitros“ atstovai kol kas...

„Regitra“ primena: nuo rugsėjo 1 d. keičiasi vairuotojų egzaminavimo sąlygų ir tvarkos aprašas (1)

Nuo rugsėjo 1 d. įsigalios pakeistas motorinių transporto priemonių vairuotojų egzaminavimo...

Kaip suvaldyti akvaplanuojantį automobilį (6)

Naujos padangos gali išstumti iki 30 l vandens vos per vieną sekundę, kai važiuojama 80 km/val....

Kaip elgtis patyrus eismo įvykį su neapdrausta transporto priemone (1)

Per pastaruosius penkerius metus neapdraustomis transporto priemonėmis vidutiniškai sukeliama iki...

Top naujienos

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (318)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (82)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (85)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (8)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (201)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

V. Baumilos koncerte Vilniuje - romantikos pliūpsniai ir nuo dainų įkaitusi atmosfera (4)

Vėsų trečiadienio vakarą Vilniuje atlikėjas Vaidas Baumila pradėjo savo koncertinį turą...

Tikroji elegancija: grožio konkurse pristatytas įspūdingas koncepcinis „Mercedes-Maybach“ (15)

Į šia savaitę Kalifornijos valstijoje vykusį dailiausių transporto priemonių konkursą „...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (17)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...

Baltijos kelio metinių proga į Vilnių dviračiais atmynė svečiai iš Švedijos

Dešimt tarptautinės telekomunikacijų bendrovės vadovų trečiadienį baigia tris dienas trukusį...