Jau gerų dvidešimt metų Lietuvos gatvėmis rieda vadinami vakarietiški automobiliai. Tačiau tie, kam šiandien daugiau kaip 40, puikiai prisimena sovietinius automobilius, kuriuose jie užaugo, su kuriais važiavo į pirmąjį pasimatymą.
© N40 vyrų autoklubas

Gūdžiais sovietinės okupacijos metais gatvėse tebuvo kelių markių, tikrai saugumu bei komfortu nepasižyminčių, automobilių. Šiandien Lietuvoje yra ne vienas senovinių automobilių kolekcionierius, kai kurie jų susibūrę į klubus. Kažkam patinka Amerikoje pagaminti automobiliai, kažkam – Vakarų Europoje, o štai „Moskvič klubas“ domisi senais, sovietinių laikų vidutinės klasės automobiliais.

Metai bėga, ir jei mes norime turėti ateitį, tiesiog privalome prisiminti praeitį. Taip, tai nėra patogūs ar prabangūs automobiliai, bet juk mūsų tėvai jais važinėjo ir šiandien tikrai malonu pravažiuoti per miestą tvarkingu senutėliu „Moskvič“ automobiliu.

Kas „Moskvič“ yra šiandien?
© N40 vyrų autoklubas

Šiais laikais tikriausiai mažai kas žino, kad šios markės automobilius gaminusi gamykla savo veiklą pradėjo dar prieš antrąjį pasaulinį karą, 1930 m. lapkričio mėnesį. Gamyklos statybose dalyvavo „Ford“ koncernas, todėl tais pačiais metais nuo Maskvos automobilių gamyklos konvejerio pirmieji nuriedėjo „Ford Air Ford AA“ modelių automobiliai.

Pirmuosius trejus gamyklos veikimo metus buvo gaminami tiek „Ford“ lengvieji, tiek tos pačios markės krovininiai automobiliai. Tada Kremliuje buvo priimtas sprendimas gamyklos valdymą perduoti Gorkio automobilių gamyklai ir čia buvo pradėti gaminti GAZ markės automobiliai.

Tik 1939 m. gamyklai suteikiamas savarankiškas statusas ir jau po metų pradedamas gaminti „Moskvič KIM“ automobilis. Pirmojo pasaulinio karo metu gamykla buvo perorientuota į karinės technikos gamybą. Pasibaigus karui Sovietų Sąjungos vadovybė priėmė sprendimą gražinti gamyklai lengvųjų automobilių gamyklos statusą ir po dvejų metų čia buvo pagamintas pirmasis mažalitražis lengvasis automobilis „Moskvič 400“, kuris buvo gaminamas „Opel Kadet“ automobilio pagrindu.

Deja, šiandien pirmąjį „Moskvič“ tikrai nepaprasta išvysti, tačiau šio klubo nariai yra surinkę plačią šios markės automobilių kolekciją. Kaip ir kiekvienais metais, paskutinį gegužės savaitgalį Lietuvos „Moskvič“ klubas rinkosi atidaryti šiltojo sezono, susitikti su kolegomis, pabendrauti ir smagiai praleisti laiką bei parodyti jaunimui, kas tai yra „Moskvič“ automobilis.

Šiais metais į lietuvių organizuotą renginį atvažiavo ir kolegos iš Latvijos „Moskvič“ klubo. Renginio vietos pasirinkimą lėmė Marijampolės miesto savivaldybės geranoriškas kvietimas sudalyvauti miesto šventėje. Šventėje „Moskvič“ buvo ne viena išskirtinė transporto priemonė, čia dalyvavo ir gerokai senesnių, nemotorinių Lietuviškų transporto priemonių „Vežimų klubas“. Senos sovietinės technikos gerbėjai apžiūrėję miestą, dalyvavo mugėje, pasirodė patys ir pažiūrėjo į kitus. Čia visus šventės dalyvius pavaišino Lietuvos Respublikos kariuomenė kareiviška koše.

Kas „Moskvič“ yra šiandien?
© N40 vyrų autoklubas

„Po šventės „Moskvič“ kolona pajudėjo į Vilkaviškio krašto muziejų – dvarą. Apžiūrėję nuostabią vietą ir nusifotografavę iš bokšto patraukėme į Basanavičiaus gimtinę, kur turėjome progą ne tik apžiūrėti muziejų, bet ir pamatyti, kaip suvalkiečiai gamina tradicinius patiekalus.

Vėliau užsukome į kaimyninę Lenkiją, kur aplankėme trijų valstybių sankirtos vietą. Pakeliavę ir apžiūrėję visus numatytus objektus atvykome į poilsiavietę prie Vištyčio ežero. Ten laukė linksma vakarinė dalis – vietoje verdama sriuba, maudynės, važiavimas „atvirkščiais“ dviračiais ir kitos atrakcijos.

Mūsų kolegos iš Latvijos suorganizavo loteriją, kurioje visi laimėjo „Moskvič“ automobiliams naudingų daiktų. „Moskvič“ – tai nėra tiesiog senas automobilis, tai gyvenimo būdas, laisvalaikio praleidimas ir gerų emocijų ateities darbams pasisėmimas“, – pasakojo „Moskvyčininkų“ renginio organizatorius Gintaras Maksimavičius.

Klubo nariai nusiteikę kuo daugiau jaunimo supažindinti su kadaise gatvėmis riedėjusiomis, o šiandien tik kolekcionierių vertinamomis transporto priemonėmis. Visi kam įdomi gūdžiais sovietiniais laikais pagaminta, tuo metu kaip ganėtinai prabangus automobilis vertinta, technika vadinama „Moskvič“, klubo veiklą gali sekti socialiniame tinkle: https://www.facebook.com/maskoliai/?fref=ts

Na, o artimiausiu laiku gyvai pačiupinėti vieną kitą „Moskvič“ automobilį bus galima birželio 17-18 dienomis „Žemaitijos ralis 2016“ renginio metu Kelmės miesto centre.

Kas „Moskvič“ yra šiandien?
© N40 vyrų autoklubas
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujokas sugrąžino intrigą į „Wolf Race“

Trečiame „Autoplius.lt Fast Lap “ etape „Wolf Race“ lenktynėse atsirado netikėta įtampa....

Viekšniuose varžysis ralio sprinto meistrai

Lietuvos automobilių ralio sprinto čempionatas pasiekė savo finišo tiesiąją. Po šeštadienio...

Laimėk „Braliukų mūšį“ – laimėsi Lietuvos čempionatą

Rugsėjo 9-10 dienomis Kaune vykstantis Baltijos šalių šonaslydžio čempionato finalas „...

„Fast Lap“ trasoje – su „Tesla Model S“ (1)

Finaliniame „Autoplius.lt Fast Lap “ etape „Time Attack“ važiavime bus mažiausiai du pirmi...

„ENEOS Riga Summer Race“ lenktynės bus transliuojamos tiesiogiai

Šį penktadienį gausios Lietuvos sportininkų pajėgos jau judės Rygos „Bikernieki“ trasos...

Top naujienos

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (20)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (15)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (2)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (12)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (9)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (68)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (29)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Po lengvo pasivaikščiojimo D. Adomaitis saviškiams turėjo pastabėlių specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (20)

Jokio ažiotažo Rygoje nesukėlusios ir uždarų durų vykusios Lietuvos ir Rumunijos rinktinių...

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (47)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (63)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....