Pernai rudenį, prieš pat rinkimus Seimas, konkrečiai valdančioji dauguma (konservatorių ir krikdemų), turėjo ketinimų įteisinti žemės ūkio paskirties žemės pardavimą užsieniečiams, tačiau sprendimo priėmimui pritrūko balsų.
Kai kurios kairiosios partijos nesutiko pradėti svarstyti konstitucinių pataisų dėl žemės 2000-aisiais metais. Tuometinis premjeras Andrius Kubilius tada teigė tikįs, jog šią problemą išspręs naujoji valdančioji koalicija.

O naujojoje valdančiojoje koalicijoje dėl šio klausimo bent metų pradžioje buvo prieštaravimų: liberalai - už žemės pardavimo užsieniečiams įteisinimą, o socialliberalai siūlė neskubėti. Panašu, kad per keletą mėnesių socialliberalų pozicija pasikeitė.

Europos komitetas prie Vyriausybės pateikė tokius argumentus, kodėl reikia priimti sprendimą leisti parduoti žemę užsieniečiams: Lietuvoje turime žemės ūkio paskirties žemės perteklių, tad prasminga ją parduoti galintiems ir norintiems ją dirbti užsieniečiams.

Besibaiminantiems, kad atvažiavę užsieniečiai išpirks visą žemę nuraminti reikia paminėti, kad bus taikomi įvairūs apribojimai, teisės aktais bus užkirstas kelias piktnaudžiavimui (pavyzdžiui nustatomas maksimalus įsigyjamos žemės plotas; įsigytoje žemėje užsieniečiai galės vykdyti tik ūkinę veiklą, jie negalės pirkti žemės Lietuvoje ir gyventi svetur).

Anot Europos komiteto, žemės pardavimas užsieniečiams pagyvintų pačią žemės rinką, tikėtina, kad žymiai išaugtų žemės kaina. Padarius atitinkamas pataisas mūsų įstatymuose ir leidus juridiniams asmenims įsigyti žemės ūkio paskirties žemę, tame tarpe ir bankams, ji taptų patrauklesniu užstatu, tuo palengvintų ūkininkams galimybę pasiskolinti lėšų ūkiams modernizuoti.

Taip pat tikėtina, kad žemės pardavimas užsieniečiams paskatins ūkių modernizavimą ir stambėjimą, nes nuosavybės turėjimas sukuria sąlygas investicijoms į žemės ūkį ateiti, tai yra skatina modernių, konkurencingų jėgos ūkių kūrimąsi. Taip pat tikėtina, kad leidimas užsieniečiams įsigyti žemę paskatins naujų darbo vietų ne žemės ūkyje kūrimą.

Tačiau yra ir kitaip manančių. Prieš pat rinkimus Valstiečių, Lietuvos nacionaldemokratų, Lietuvos socialdemokratų, LDDP, Naujosios demokratijos partijų bei Krikščionių demokratų sąjungos vadovai pasirašė pareiškimą, kad žemę parduoti užsieniečiams dar per anksti. Tokio pareiškimo motyvai - Lietuvoje nebaigta žemės reforma.

Be to, Lietuvoje žemės ūkio paskirties žemė šiuo metu yra labai pigi, palyginti su Europos valstybėmis, kaina skiriasi net keliasdešimt kartų, todėl Lietuvos žmonės negalės įsigyti žemės, o daugeliui užsieniečių tai bus be galo pigus pirkinys.

Šiomis dienomis frakcijos kaip tik svarsto, ar į neeilinę sesiją įtraukti Konstitucijos pataisų projektus, tame tarpe ir pataisą leisiančią užsieniečiams Lietuvoje pirkti žemę. Visų, išskyrus socialdemokratų ir Naujosios demokratijos bei Valstiečių partijų frakcijas, vadovai jau sutiko, kad dar per neeilinę Seimo sesiją, kuri tęsis iki kovo 2 d., būtų pateikti Konstitucijos pataisų projektai.

Priminsime, kad Konstitucijos pataisos Seime gali būti priimtos tik tuomet, kai už jas pasisako ne mažiau kaip du trečdaliai parlamentarų. Taigi reikia bent dalies socialdemokratų paramos. Socialdemokratai vis dar tebėra įsitikinę, kad skubėti niekur nereikia. Kai kurie socdemai tvirtina, kad klausimai, susiję su žemės pardavimu užsieniečiams, turėtų būti sprendžiami referendumo keliu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (8)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (35)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (5)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Iš atostogų – ne tik su gerais įspūdžiais, bet ir su nemaloniomis odos ligomis

Iš atostogų kartais parsivežami ne tik geri įspūdžiai, bet ir odos ligos . Gydytoja...

Orai: vasara pasiduoda (26)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....

„Celtics“ ir „Cavaliers“ įvykdė grandiozinius mainus: K. Irvingas keliasi į Bostoną (4)

Vėlyvą naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvos laiku NBA lygą supurtė didžiausi šios...

Šeši kūno riebalų tipai: ką reikia apie juos žinoti?

Nepaisant to, ką bando įteigti jus žavinčios dietos ir dėmesį prikaustančios antraštės, ne...