Žinomas šalies sportininkas, Tėvynės sąjungos narys Vidmantas Urbonas neseniai pasitraukė iš Panevėžio miesto tarybos, kur užėmė vyriausiojo sporto specialisto pareigas ir šiuo metu ruošiasi Seimo rinkimams. Kalbamės su triatlonininku, kas verčia garsius šalies sportininkus rinktis politiko kelią ir kokios sporto problemos šiuo metu Lietuvoje skaudžiausios.
Vidmantas Urbonas
© "Panevėžio balsas"
Prisiminkite, kokie keliai jus atvedė į politiką?

Mane nuo vaikystės politika laikė šalia savęs. Tarsi už pavadėlio (nusijuokia). Nesakau, kad man ji patraukli, tačiau taip jau susiklostė, kad niekur toliau nepaleido nei vaikystėje, nei dabar, kai dalyvauju joje bemaž kaip profesionalas. Toks jau būdas – kai pradedu naują veiklą, ją priimu tik kaip objektyvią būseną, išbandymą, galbūt žaidimą, o pats tampu tarsi stebėtoju iš šalies.

Kodėl, būdamas garsiu sportininku, ėmėtės ne tik domėtis politika, bet ir dalyvauti joje?

Mano tikslas buvo savo darbu atiduoti duoklę žmonėms, kurie mane sportuojantį prausė, tepė tepalais, masažavo, lakstė su sriubomis, palaikė mintyse, o gal ir meldėsi. Atėjau, nes visada reikia gerumą grąžinti.

Mano viduje gyvena truputį užsispyręs jautis, jis padeda įveikti kliūtis. Politika buvo vienas iš įrankių, leidusių pasiekti tokį tikslą, kurį sau kėliau, – mieste turi būti vieta žmonėms ilsėtis, pramogauti, sportuoti, stebėti aukščiausio lygio sportinius ir kultūrinius renginius. Žaidimo taisyklės buvo, aš pagal jas žaidžiau septynerius metus.

Kodėl pasirinkote Tėvynės sąjungą, o ne kurią nors kitą partiją?

Manau, kad ji yra mažiausiai savo darbais, idėjomis nutolusi nuo Sąjūdžio. O juk Sąjūdis savo programoje buvo išsakęs daugumos Lietuvos žmonių viltis, troškimus...

Kaip į jūsų pasirinkimą reagavo šeimos nariai?

Na, gal ne taip, kaip sumanius naują ekologinę akciją...

Bet juk apsisprendus gyvenimas kažkiek pasikeitė?

Kai nutariau žengti į rimtą politiką, aiškiai žinojau, kur einu, kam einu ir kas manęs laukia. Žinojau, kad bus pasekmių. Vėliau patyriau ir tai, kad politikas yra viešas asmuo net savo lovoje, kad jis negali turėti jausmų, asmeninio gyvenimo. Įstatymas tai įteisina ir besąlygiškai leidžia nebaudžiamai kapstytis jame.

Man labiau patinka šiek tiek „supoetinta“ politika. Todėl ir kilo sumanymas plaukti per Lamanšą padėkos mažai Islandijos tautai žygyje. Jei politika būtų dora, švari, žmonės nenusiviltų taip, kaip yra dabar.

Pavyzdžiui, kiek pastarųjų metų spaudoje užtikote anksčiau labai populiarų žodžių junginį „politinė kultūra“? Jo tarsi ne tik nebėra, bet dar žiūrėkite, kas darosi Panevėžio savivaldybės taryboje, kurios daugumai jau ir Lietuvos Konstitucija pasidarė eiline brošiūrėle!.. Ji nebegina piliečių teisių, vietiniai politikai atleidinėja žmones iš darbo tik už politines pažiūras!

Panevėžio miesto taryboje buvote vyriausiuoju sporto specialistu, tačiau neseniai pasitraukėte iš šio posto. Ar tai ir buvo pagrindine priežastimi?

Taip, šiuo metu Panevėžio tarybos daugumos valdymui būdingas konstitucinis nihilizmas. Jai negalioja taipogi ir Darbo kodeksas.

Ar jūsų, kaip triatlonininko, žinomas vardas kada nors padėjo, trukdė?

Manau, kad jis padėjo įtikinėjant, kad Sporto ir pramogų arena Panevėžyje - būtina, tačiau kaip politikui... Įsivaizduokite, gimsta padėkos Islandijai idėja. Plaukiu, norėdamas atkreipti pasaulio galingųjų dėmesį į teršiamą Baltiją. 250 Europos, Amerikos žiniasklaidos priemonių perduoda informaciją visam pasauliui, tuo tarpu Lietuvos kai kurie leidiniai rašo ,, V.Urbonas ruošiasi rinkimams, nori populiarumo“. Absurdas! Kas gi kitiems trukdo plaukti ir ,,ruoštis rinkimams”?

Ką manote apie žinomų žmonių gausą, šiuo metu pasirodžiusią politinėje arenoje? Kaip juos vertinate?

Čia panašiai kaip rinkoje: didesnis pasirinkimas – laimi pirkėjas. Rinkimuose – rinkėjas. Tik aš niekada gyvenime nepasitikėjau aukso kalnus žadančiais ,,dėdėmis“. Siūlyčiau vertinti pagal vadų priklausomybę: nuo rusų pinigų, nuo KGB ir komunistinės praeities, nuo atliktų savanaudiškų darbų. Tai, ką paminėjau, jau daugiau kaip šimtmetį yra pagrindiniai Lietuvos valstybingumo priešai.

Kokį savo kelią matote Seime?

Dabar iš būsimųjų Seimo narių žmonės, deja, nebelaukia kūrėjų. Jiems reikia gynėjų nuo paties Seimo sprendimų. Bet aš tikiu, kad ateis laikas, kai Seime neliks savanaudiškumo, cinizmo, atvirai demonstruojamos nepagarbos savo tautai, beprasmio politikavimo, tarpusavio santykių aiškinimosi.

Manau, kad mano vidinės nuostatos yra pakankamai tvirtos ir mano pasirinkimas, sprendžiant bet kurį svarbų žmonėms klausimą, bus teisingas. Tas tikėjimas ir skatina kandidatuoti į Seimą. Tikiuosi, kad mano norą tarnauti, o ne naudotis parems žmonės.

Ar būdamas Seimo nariu taip pat ketinate domėtis sporto sritimi

O kaip kitaip?

Ką norėtumėte keisti sporto srityje? Kokias matote didžiausias problemas?

Man nepatinka, kai nuo vaikystės ugdytas sportininkas, vos tik sustiprėjęs, jau galintis atsidėkoti savo šaliai už išugdymą, gauna pelningą pasiūlymą ir išvažiuoja sportuoti kitur. Galvoju, kad reikalingi įstatymai, reglamentuojantys šiuos dalykus. Tokie reiškiniai vyksta ne tik sporte, bet ir švietime, kultūroje..

Kokia kita sritis (-ys) jus dar domina? Kodėl?

Muzika, gamtosauga, literatūra...

Jeigu taip, kokias didžiausias problemas joje (-ose) matote?

Na, nenoriu būti ,,blogybių ieškotoju“ visur. Tik mano sumanytos ekologinės akcijos yra aiškiai parodančios bėdas, kilusias gamtai.

Kaip manote, kodėl lietuviai taip vangiai eina balsuoti?

Ne kartą girdėjau sakant: „Aš į politiką nesikišu, vis tiek nieko nepakeisi“ ir t. t. Neteisybė! Taip kalba tik istorijos, net pačios naujausios, beraščiai. Jei taip būtų, kaip jie sako, dar ir dabar gyventume Akmens amžiuje. Nieko nepakeitę, niekur nesikišę. Europoje, Amerikoje, net Australijoje, kur daugelio gyventojų protėviai – kaliniai, pasikeitė, o pas mus nepasikeis? Politikai savo netikusiais sprendimais dažnai nuvilia žmones, skatina jų pasyvumą...

Kaip paragintumėte juos eiti į artėjančius Seimo rinkimus?

Aš tikiu, kad Lietuvos laukia graži ateitis. Patikėkit ir jūs. Vien dėl vaikų. Dėl Tėvynės.

Kaip manote, kas turi pasikeisti, kad lietuviai taptų pilietiškesni, labiau domėtųsi ir aktyviau dalyvautų politikoje?

Pilietiška turi būti mokykla. Dalis tėvų – jau, deja, prarastoji karta. Pilietiškas turi būti Seimas, Vyriausybė. Ir dar – labai svarbu, kad įstatymai galiotų vienodai: ir princui, ir elgetai.

Dirbate treneriu Kūno kultūros ir sporto centre. Kiek šiuo metu jums lieka laiko sportui?

Kol dirbau Savivaldybėje, prireikdavo ,,nugriebti“ to laiko iš ryto. Keldavausi 3 valandoms likus iki darbo...

Kaip manote, kokias politiko savybes išugdo sportas? Kodėl?

Valią ir, kaip V. Kernagis yra dainavęs, - ,,vidinį cenzorių“, kuris ,,privalo būt budrus“, kad galėtų išgirsti sąžinę, balsuojant už sprendimą.

Kokiu sportu, galbūt tam tikrais užsiėmimais, pasiūlytumėte užsiimti kiekvienam politikui. Kodėl?

Sportas yra naudingas bet kuriam žmogui. O štai politikui dar reikia mokytis bendravimo įgūdžių, politinės kultūros... apskritai – kultūros!..

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (28)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (338)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...