Kai kurie civilizacijų teoretikai mano, kad skirtingos civilizacijos funkcionuoja ir yra paremtos skirtingomis vertybėmis. Paprastai tariant – tai, kas laikoma vertybe Europoje, gali visiškai neturėti reikšmės Kinijoje. Pavyzdžiui, romantinės meilės idėja Azijoje, net tokioje vakarietiškoje Japonijoje, nėra tokia gyva, kaip Disnėjaus romantikos tėvynėje JAV. Tai nereiškia, kad azijiečiai neturi jausmų, ar nejaučia meilės – tiesiog sąvokos ir socialiniai konstruktai analizuojant šią emociją yra kitokie.
Vilius Šimanskis
© Asmeninio archyvo nuotr.

Nepamirštant šios idėjos ir pažvelgus į Izraelio–„Hamas“ konfliktą, turėtų būti daug sunkiau vertinti tai, kas ten vyksta. Ar mūsų suvokimas, kas gera ir teisinga, egzistuoja ir artimųjų Rytų tautoms? Tautoms su visiškai kitokia emocine bei istorine patirtimi?

Argi negalime suvokti Izraelio veiksmų? Tautos, engtos daugelį metų ir pagaliau radusios namus? Tautos, kurios kultūrinis indėlis per amžius stiprino visą Vakarų pasaulį? Jų neapykantos taikos nenorintiems ir jų sunaikinimo trokštantiems fanatikams?

Kai kurie iš mūsų gali susitapatinti ir su kita konflikto puse – jų noru ištaisyti istorinę neteisybę, jų neapykantą „okupantams“ ir pyktį dėl mirusių brolių bei seserų.

Atitrūkus ir pažvelgus į situaciją iš šalies suvokiame, kad konfliktas pasibaisėtinas dėl mūsų įsitikinimo, kad žmogaus gyvybė – besąlygiška vertybė. Ir tuomet turime pažvelgti tiesai į akis – „Hamas“ šiai idėjai nepritaria iš esmės, leisdami raketas iš ligoninių ir mokyklų, bei liepdami civiliams Palestinos gyventojams žengti į mirtį, o ne palikti puolamus namus, kai juos perspėjo Izraelio kareiviai apie artėjantį antpuolį. Apie gyvų skydų naudojimą, manau, irgi esate girdėję.

Būtent „Hamas“ vienintelis tikslas yra priešininko sunaikinimas ir jie sistemingai atmetinėja bet kokius taikos pasiūlymus ir naudojasi trumpomis pertraukomis tarp karų saviems tikslams – iš lėšų, skirtų civilių gyvenimo sąlygų gerinimui, „Hamas“ tvirtina savo karines pajėgas ir stato raketas, kurias, likus keturioms minutėms iki paliaubų pradžios, šaudo į Izraelio pusę
Vilius Šimanskis

Kita šios monetos pusė – Izraelis, vertinantis savo piliečių gyvybes ir išleidžiantis milžiniškas sumas civilių saugumui. Ir ši antiteroristinė operacija buvo skirta sumažinti „Hamas“ keliamą grėsmę, o ne užimti naujų teritorijų, kaip atrodo kai kuriems „Hamas“ apologetams. Kyla klausimas, ar Izraelis išaukština savo karių gyvybes ir nuvertina palestiniečių? Sveikintinos pastangos išvengti civilių mirties perspėjant apie artėjantį išpuolį ir atsargus priešiškų objektų ieškojimas – puikus žingsnis, tačiau ar tikrai to pakanka norint įtikinti pasaulį esant „moraliausia kariuomene“? Palestiniečių civilių mirtys – kasdienybė, bet iš kitos pusės juk vyksta karas ir tai išvengiama?

Civilių mirčių minimumui užtikrinti Izraelio kariai turėtų neutralizuoti „Hamas“ postus iš artimo atstumo, taip prarasdami dar daugiau savo karių. Norėčiau pamatyti, kaip kas nors įtikintų savo šalį mylintį pilietį, kad jį ginantis kareivis turėtų mirti vardan jo valstybės nekenčiančių, kad ir civilių palestiniečių. Manau, tokio aukšto lygio gyvybės vertinimo nėra pasiekęs ne tik Izraelis, kaip valstybė, bet ir dauguma žmonių. Žinoma, egzistuoja „karys–civilis“ santykis, teigiantis, kad civilių gyvybės vertingesnės už kareivių ir jei žinoma, kad jų nepavyks išgelbėti, derėtų vengti paties karo. Tačiau Izraelis to karo ir vengė – jis jo nesirinko. Jei jis duos dar daugiau laiko „Hamas“ tvirtėti ir grobti jų vaikus, pasekmės bus dar skaudesnės. Tik šįkart ir Izraelio civiliams, ne tik palestiniečiams.

Galų gale kalbos apie kai kurių Izraelio šalininkų pykčio protrūkius ir cinizmą veikiausiai tam tikrais atvejais pagrįstos. Tačiau akimirkomis, kai intelektualinių žaidimų spąstuose atsiduria visos valstybės likimas, sunku sulaikyti emocijas. Valstybės, kurią kankina žmogaus gyvybės ir laisvės nevertinantys fanatikai ir smerkia sąjungininkais laikyti intelektualai.

Žmonės žudo žmones – taip skamba viena banaliausių minčių, kurią teko girdėti apie šį konfliktą. Šioje frazėje viskas per daug paprasta, žmonės šiame konflikte skirtingi, ne tik politinėmis pažiūromis ar įsitikinimais, kuri pusė teisi, o ir vertybėmis bei pasaulio suvokimu. Šiandien netrūksta Judaizmą praktikuojančių, bet netikinčių izraeliečių, kuomet „Hamas“ teroristai – agresyvūs fanatiški musulmonai, laukiantys savo nekaltų mergelių po mirties. Ar Vakarai užmerkia akis prieš civilių mirtis Palestinoje būtent dėl šio vertybinio skirtumo? Juk 21 a., visos kultūros turėtų būti vertinamos kaip lygiavertės. O gal Vakarai suvokia, kad ši civilių mirčių problema neišvengiama ir Izraelis yra būtinos blogybės spąstuose?

Labai ironiška, kad kairė, pati to nesuvokdama, remia būtent tuos, kurių turėtų nekęsti – islamo radikalus, kurie gavę progą išskerstų visus homoseksualus, moteris išprievartautų ir uždarytų namie, o liberalias pažiūras sukištų ten, kur šviesa nešviečia.
Vilius Šimanskis

Atsiduriame probleminiame taške – reikalauti iš Izraelio to, ko jis negali duoti, būtų kvaila, o bet kokios diskusijos su „Hamas“ taikos klausimu bevaisės. Būtent „Hamas“ vienintelis tikslas yra priešininko sunaikinimas ir jie sistemingai atmetinėja bet kokius taikos pasiūlymus ir naudojasi trumpomis pertraukomis tarp karų saviems tikslams – iš lėšų, skirtų civilių gyvenimo sąlygų gerinimui, „Hamas“ tvirtina savo karines pajėgas ir stato raketas, kurias, likus keturioms minutėms iki paliaubų pradžios, šaudo į Izraelio pusę (2014 08 05).

Kad ir kaip bebūtų keista, Vakarų pasaulis kažkodėl labai nemėgsta žydų. Toks įspūdis, kad mentalitetas nuo II pasaulinio karo menkai pasistūmėjo į priekį – tik palaukite ekonominių problemų ir pamatysite tikrąjį antisemitizmo lygį. Pamenate, kas vyko 2008 m. per ekonominę krizę? Sąmokslo teorijos apie žydų bankus ir pasaulio valdymo teorijas kasdien pulsavo iš visų pusių. Vakariečiai teroristų apologetai, nors ir bando apsimesti, kad „yra atviri įvairioms nuomonėms“, tiesiog mėgaujasi galimybe jausti moralinę viršenybę, gyvendami kažkur toli ir šiltai sėdėdami, gerti vyno taurę ir kalbėti: „siaubas, kas dedasi Palestinoje, kas nors turėtų kažką daryti“. Ir nepasiūlyti jokios išeities, išskyrus tai, ką daro Izraelis. Nes jos nėra ir jie tenori apsimesti dorais ir liberaliais. Visada norisi jaustis viršesniu už žmones, kurie mums dovanojo milžinišką dalį Europos kultūros, ar ne?

Didelės dalies teroristų apologetų portretas dažniausiai lengvai nuspėjamas – liberalai, socialistai, feministės, LGBT šalininkai… Kairė. Jų pastangos dėl palestiniečių gyvybių itin naudingos „Hamas“, kurie tik ir telaukia dvejonių bei Vakarų pritarimų, gaudami laiko ir finansinę bei humanitarinę pagalbą, reikalingą puolant Izraelį. Labai ironiška, kad kairė, pati to nesuvokdama, remia būtent tuos, kurių turėtų nekęsti – islamo radikalus, kurie gavę progą išskerstų visus homoseksualus, moteris išprievartautų ir uždarytų namie, o liberalias pažiūras sukištų ten, kur šviesa nešviečia.

Informaciniame kare „Hamas“ palaikymas padeda Rusijai vykdyti savo nešvarius darbus Rytų Ukrainoje. Aiškindami, kad „Hamas“ elgesys tinkamas ir sveikintinas, rusai aiškiai pasako, kad Vakarų vertybės jiems netinkamos.
Vilius Šimanskis

Dar juokingiau, kai pagalvoji, kad Europos kairės demonas, pats save pasiskelbęs antivakarietišku poliu, Vladimiras Putinas – akivaizdus teroristų šalininkas. Tai Putino samdyti darbuotojai komentaruose rašo: „O Amerika, tai jau gali viską pult? Izraelis, tai jau gražiai elgiasi, ane?“. Informaciniame kare „Hamas“ palaikymas padeda Rusijai vykdyti savo nešvarius darbus Rytų Ukrainoje. Aiškindami, kad „Hamas“ elgesys tinkamas ir sveikintinas, rusai aiškiai pasako, kad Vakarų vertybės jiems netinkamos. Nors Vakarai dar vis tiki, kad įmanoma derėtis su kitokias vertybes propaguojančiu pašnekovu.

O kas yra Putino, tačiau ne „Hamas“, apologetai Vakaruose? Kitaip nei teroristų, dažniausiai itin konservatyvūs, krikščionys fundamentalistai bei misagionistiški, antisemitiški, sąmokslo teorijas garbinantys personažai. Tie, kurių niekas nemėgsta ir kurie 24 valandas per parą plaukioja savimeilėje ir užsiima intelektualine masturbacija apie tai, kodėl Vakarų pasaulis žlugs, nes jame nėra moralės. Įdomus faktas – jie irgi nemėgsta žydų, dėl savo sąmokslo teorijų gajumo.

Lietuviai dažnai guodžiasi, kaip sunku gyventi ant demarkacijos linijos tarp Rytų ir Vakarų, tačiau jie net neįsivaizduoja, kokį pragarą patiria Kaukazo regionas, kuriame susiduria ne tik Rytų stačiatikiška Rusija ir Vakarų katalikybė, kurios iš esmės panašios, bet ir islamas.
Vilius Šimanskis

Labai paradoksalu, kad šiame Vakarų–Rytų konflikte, ultrakairė ir ultradešinė susivienijo prieš Vakarus Rytų naudai. Tai, su kuo susiduriame, yra civilizacijų priešprieša – krikščionybės kultūra susiduria su islamo kultūra. Bet Rusija krikščionys, sakysite. Nevisai: Rusija kankinama mongolų ordų, perėmė visą tai, kas blogiausia islame – smurto kultūrą, neapykantą laisvei ir demokratijai, religijos ir valdžios vienalytiškumą bei diktatūros garbinimą. Neperėmė tik pačios religijos, bet jos esmę – šimtu procentu. Visos šachmatų figūros, esančios ant lentos, jau pasirinko savo poziciją, tik Vakarai dėl savo propaguojamos laivės ir išsiugdę įvairiapusiškumą, dar vis stovi pasimetę.

Ultradešinė ir kairė bei iškreiptos tolerancijos propagavimas sukuria didelę problemą Vakarų civilizacijai, susikertant priešpriešoje su Rytais. Sukurta skylė Vakarų skyde skatina mus pralaimėti, leidžiantis į tamsios ir klampios retorikos džiungles, kovoje su Rusijos ir „Hamas“ vykdoma propaganda. Jos tarpusavyje tampriai susijusios, juodinant Vakarų sėkmės etaloną JAV. Jei kairės melas, kad JAV ir Izraelis yra karų reikalaujančios valstybės, bus priimtas kaip faktas, NATO automatiškai praras savo gerą vardą ir tai duos dar daugiau peno ultradešinės sąmokslo teorijoms apie pasaulį valdančius žydus.

Vakarams mintant tokiomis idėjomis ES ir NATO byrėjimas – tik laiko klausimas. O kas po to? Bijau, kad tai būtų ne Orwello 1984. Mūšį pralaimėjus Vakarams ir islamui iššovus į zenitą, pasaulio kultūra žengs kelis amžius atgal ir to pasekmės bus rimtos. Lietuviai dažnai guodžiasi, kaip sunku gyventi ant demarkacijos linijos tarp Rytų ir Vakarų, tačiau jie net neįsivaizduoja, kokį pragarą patiria Kaukazo regionas, kuriame susiduria ne tik Rytų stačiatikiška Rusija ir Vakarų katalikybė, kurios iš esmės panašios, bet ir islamas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (140)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (58)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (7)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Joniškio rajone iš voljero pabėgusi meška jau surasta atnaujinta 08.16 (96)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (27)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Hobis tapo antrąja profesija (20)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (16)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (101)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (32)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (12)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...