Darbo partija

Šioje programoje užsienio politikai apskritai skiriama itin mažai dėmesio. Pateikiami trys siūlymai, iš kurių pirmas – „kartu su NATO ir ES koordinuoti ir kontroliuoti bendradarbiavimo veiksmų programą“ – neturi prasmės, nes neaišku, apie kokią programą kalbama, antras – „užtikrinti gerus santykius su visomis valstybėmis, didinti Lietuvos valstybės kaip tilto tarp Rytų ir Vakarų vaidmenį“ – labai deklaratyvus, o trečias – „užtikrinti valstybės ekonominį saugumą“ – nors ir susijęs su ekonominiais klausimais, tėra tik deklaracija. Ekonominio saugumo didinimas kainuoja, kuo jis didesnis, tuo daugiau tai kainuoja piliečiams ir biudžetui. Apie tai, atrodo, programos autoriai negalvojo.

 • Įvertinimas:

  Darbo partijai užsienio ekonominė politika nėra įdomi, nebent tai siejasi su energetikos išteklių tiekimu (ką turbūt ir slepia ekonominio saugumo sąvoka), arba ES lėšų įsisavinimu.

  A.Brazausko ir A. Paulausko koalicija

  Šioje srityje akcentuojamas eksporto skatinimas. Teigiama, jog bus vykdoma aktyvi „eksporto plėtros ir skatinimo, senų rinkų išlaikymo bei intensyvaus skverbimosi į naujas rinkas politika“. Be to, išreiškiamas ketinimas, remiantis naująja Lietuvos užsienio politikos koncepcija, parengti strategiją ir jos įgyvendinimo veiksmų planą. Bus siekiama, kad „Lietuva taptų regiono traukos centru, tam padės narystės Europos Sąjungoje ir NATO kokybė ir aktyviai plėtojami kaimyniniai santykiai“. Taip pat deklaruojamas siekis plėtoti „demokratijos ir stabilumo erdvę į Rytus, stiprinti Lietuvos tarptautinį autoritetą“. Galiausiai, nemažai dėmesio skiriama bendriems teiginiams apie ryšių su Rytų rinkomis plėtojimą, Lietuvos prekybinių ir ekonominių interesų atstovavimą pasinaudojant ES politikos priemonėmis.

 • Įvertinimas:

  Kaip ir absoliuti dauguma kitų partijų, atkartojami jau ir ankstesniuose rinkimuose įprastais tapę šūkiai apie užsienio rinkų paiešką Lietuvos produktams, negalvojant apie tokių priemonių poreikį ir efektyvumą. Kitos priemonės deklaratyvios, konkretesnės yra su saugumo ir gynybos politika susijusios nuostatos. Kaimyninių santykių plėtojimo akcentavimas gali reikšti ir ekonominių ryšių tarp ES bei Rusijos, Ukrainos ir kitų šalių liberalizavimą.

  Tėvynės Sąjunga

  Programoje teigiama, kad šiuo metu užsienio politika užleido vietą pagal svarbą vidaus politikos reikalams. Tačiau gana aiškiai pasisakoma už užsienio politikos tęstinumą. Daugiausia dėmesio skiriama saugumo ir gynybos klausimams. Apie ekonomines priemones užsimenama menkai, tik kalbant apie lietuviškų produktų propagavimą.

 • Įvertinimas::

  Sprendžiant iš to, jog programoje pasisakoma už kaimyninių Rytų valstybių priėmimą į ES ir NATO, galima manyti, jog būtų palaikomas ir prekybos tarp ES ir šių šalių liberalizavimas, kuris paprastai tampa viena iš integracijos į ES priemonių. Tai vertintina teigiamai ir prisidėtų prie Lietuvos ekonomikos augimo.

  Liberalų ir centro sąjunga

  Programoje daug vietos skiriama Lietuvos naujiems prioritetams įstojus į ES. Teigiama, jog „Lietuvai tapus visateise NATO ir ES nare bei tęsiant iki šiol vykdytą užsienio ir saugumo politiką, mūsų valstybei iškyla šie nauji uždaviniai: siekti tinkamai užbaigti integraciją į ES ir NATO, kad galėtume pasinaudoti atsiveriančiomis galimybėmis nacionalinių interesų labui, toliau plėsti bendrą saugumo ir stabilumo erdvę mūsų kaimynystėje (santykiai su Rusijos Federacija, Kaliningradu, Baltarusija, likusiomis NVS dalimis), remti euroatlantinį bendradarbiavimą bendrų vertybių pagrindu, skatinti šalies ekonominę plėtotę ir įsitvirtinimą užsienio rinkose, naujų rinkų įsisavinimą“. Pastebėtina, kad ši programa ypač išsiskiria iš kitų tuo, jog detalizuoja Lietuvos prioritetus ES, ypač pabrėžia lankstesnio reguliavimo svarbą, prekybos su trečiosiomis šalimis liberalizavimą, konkurencijos ir liberalizavimo priemones ES žemės ūkio, energetikos ir kitose politikos srityse.

 • Įvertinimas:

  Daugelis siūlymų yra pagrįsti ir turėtų teigiamą poveikį šalies ekonomikos plėtrai. Tačiau kai kuriomis temomis neišvengiama orientacijos į madingas, tačiau menkavertes priemones, pavyzdžiui, naujų rinkų paieškas.

  Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga (VNDS)

  Akcentuoja ryšius su ES institucijomis, Lietuvos piliečių interesų ES atstovavimą, tačiau nepateikia konkretesnių siūlymų. Vienas iš originalių siūlymų – ES konstitucijos priėmimas Lietuvoje referendumu. Aiškiai propaguojama protekcionistinė politika – „naudojant ES reguliavimo priemones turime apsaugoti Lietuvos ūkį nuo importo dempingo, kitų ES šalių protekcionistinių veiksmų ir nesąžiningos konkurencijos. Itin reikšmingais tampa pakankamų netarifinių kvotų (plienas, kitos žaliavos) Lietuvos ūkiui užtikrinimas bei Lietuvos ūkio apsauga nuo pigaus, nepalankaus Lietuvos gamintojams importo į ES iš trečiųjų šalių“. Tai tiesiogiai didintų importuojamų prekių kainas.

 • Įvertinimas:

  Dėmesio ir platesnių diskusijų vertas siūlymas – rengti referendumą dėl ES konstitucijos. Tačiau bendra užsienio ekonominė politika – atvirai protekcionistinė, prieštaraujanti ne tik ekonomikos principams, bet ir ES teisės dvasiai.

  Centro sąjunga

  Nepateikia konkrečių nuostatų šioje srityje.

  Krikščionių konservatorių socialinė sąjunga

  Pasisako prieš užsienio prekių kontrabandą ir už eksporto skatinimą. Tai turbūt sąlygotų griežtesnę kontrolę ties išorinėmis Lietuvos (ir ES) sienomis bei neefektyvias priemones, remiant eksportą.

  Lietuvos krikščionių demokratų partija

  Įprastos daugeliui partijų deklaracijos apie naujų rinkų paiešką. Menkavertės priemonės, kurios paplitusios ir patrauklios tik retorikoje.

  Lietuvių tautininkų sąjunga

  Skiriama daug dėmesio Lietuvos interesams ES, ypač akcentuojant Lietuvos interesų prioritetą prieš Sąjungos interesus. Tačiau detaliau ekonominiai Lietuvos interesai neaptariami, išskyrus ES fondų panaudojimo klausimus, kurie domina visas partijas. Išimtis tik bendras sveikintinas raginimas ES būti atvirai jai nepriklausančioms šalims. Pasisakoma prieš ES Konstituciją ir siūloma rengti referendumą dėl jos priėmimo, bei kai kuriuos esminius ES principus, pvz., acquis viršenybės principą. Tačiau už išstojimą iš ES atvirai nepasisakoma.

  Lietuvos lenkų liaudies partija

  Pasisako už eksporto rėmimą.

 • Bendras partijų nuostatų įvertinimas:

  Išskyrus Liberalų ir centro sąjungą bei iš dalies Lietuvių tautininkų sąjungą, daugelis partijų neskiria dėmesio Lietuvos interesams ES ar tarptautinei ekonominei politikai apskritai. Gana akivaizdu, kad šiuose rinkimuose užsienio politika, ypač ekonominė, susilaukė daug mažiau partijų dėmesio nei vidaus politikos klausimai. Nors tai suprantama įvertinant ir šalies aktualijas, ir rinkėjų nuotaikas, tačiau žinant glaudžias sąsajas tarp ES priimamų sprendimų ir Lietuvos ekonomikoje vykdomos politikos, toks dėmesio trūkumas ES aktualijoms ir reformoms gali nulemti netinkamą Lietuvos interesų atstovavimą šioje organizacijoje.

  Tiesa, papildomai užklausus partijų apie konkrečias ES reformas ir politikos priemones, pateikiamos gana nuoseklios nuostatos – daugelis (su tam tikromis išimtimis) pasisako už spartų prisijungimą prie eurozonos ir Šengeno erdvės, prieš spartų reguliavimo standartų griežtinimą, už kuo spartesnį kliūčių laisvam darbo jėgos judėjimui šalinimą, už prekybos su trečiosiomis šalimis liberalizavimą, prieš tiesioginių mokesčių harmonizavimą. Mažiausiai sutariama tik dėl sparčios ES žemės ūkio politikos reformos. Galiausiai pastebėtina, kad kaip ir ankstesniuose rinkimuose, kiekviena partija negali nepaminėti tikslo skatinti eksportą ir ieškoti užsienio rinkų lietuviškoms prekėms – dar vienas menkaverčių, tačiau madingų, šūkių pavyzdys.

 • Parašykite savo nuomonę
  arba diskutuokite anonimiškai čia
  Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
  Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

  Top naujienos

  Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai

  Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

  Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (36)

  Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

  A. Vaišnys. Tarp rugpjūčio vardų ir ženklų – apie dramą, kuri nestatoma (1)

  „ Kultūros ministerija skelbia Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių...

  Butų nuoma Klaipėdoje ir Šiauliuose – miestai pajuto studentų mažėjimą (15)

  Klaipėdos ir Šiaulių universitetuose mažėja studentų ir pokyčius jau pajuto šiuose miestuose...

  Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (44)

  Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

  Dėl sukčiavimo teisiamam Mios vyrui – dar vienas smūgis (8)

  Dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Antanavičienės ( Mia ) vyras Nerijus Antanavičius ,...

  Kaip per savaitę sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje (10)

  Mokslininkai tvirtina, jog cholesterol io lygį galima sureguliuoti be jokių vaistų - tiesiog...

  Naudinga žinoti: skaičiai parodantys telefono patvarumą (1)

  Perkant naujus mobilius prietaisus jų popieriuose visuomet rasite IP reikšmę. Tikriausiai daugelis...