Likus vos savaitei, iki tos dienos, kai Gordonas Brownas turėjo pakeisti ilgametį Didžiosios Britanijos premjerą Tony Blairą premjero poste, jis policijos vadovų asociacijos nariams pažadėjo “kultūrinį karą prieš terorizmą”.
Glazgo oro uostas
© AFP/Scanpix
Tai yra maždaug tokį visuomenės ugdymą, koks buvo naudojamas siekiant pasipriešinti komunizmui – probleminių vaikų elgesio stebėjimas, griežtos bausmės už neteisėtą ginklo turėjimą, paniekos smurtui ugdymą.

Praėjus vos dešimčiai dienų po pareiškimo paaiškėjo, kad tokios ilgalaikio poveikio priemonės gali būti atidėtos vėlesniam laikotarpiui: Londone rasti du automobiliai sprogmenų, o Glazgo oro uoste į pagrindinį terminalą įsirėžė degantis automobilis. Šiuo metu daug svarbiau imtis priemonių, kurios užkirstų kelią teroristams pasinaudoti tokiais atvejais susidariusia suirute.

Britanijos dienraščiai ir televizijos mirga nuo pranešimų apie šiuos įvykius, skelbiamos aliuzijos į išpuolius 2005 m. liepos 7 d., į įvykius Ispanijos metro, į rugsėjo 11 d. išpuolius JAV. Ima aiškėti, kad britai jau kuris laikas intensyviai dalyvavo kare prieš terorizmą: šalies žvalgyba MI5 tyrė daugiau nei 30 įtarimų dėl teroristinių išpuolių organizavimo, buvo stebima daugiau nei 1600 įtariamųjų. „Heritage“ fondas praneša, kad Didžiojoje Britanijoje veikia apie 200 teroristinių tinklų, kurie nuolat papildomi verbuojat šalies pilietybę turinčius jaunus musulmoniškos kilmės asmenis besimokančius universitetuose.

Terorizmas šalies viduje

Taigi terorizmo grėsmė visų pirma kyla šalies viduje, tai neramina ir kitas Europos bei Šiaurės Amerikos valstybes. „Al Qaeda“ ir su ja susijusios organizacijos jau nebėra už sienų, jos egzistuoja pačioje Britanijoje. Todėl dabartinei šalies valdžiai tenka su terorizmu kovoti dviem frontais: dalyvaujant tarptautinėse operacijose užsienyje, bei šalies viduje, bandant sutraukyti teroristų tinklus, užkirsti kelią jaunų žmonių rekrutavimui ir teigiamo teroristų įvaizdžio formavimui musulmoniškos kilmės bendruomenėse.

Jau dabar galima prognozuoti, kad ryžtingi Didžiosios Britanijos valdžios veiksmai siekiant sutraukyti vidaus teroristinius tinklus, gali tapti ir kritikos objektu: suderinti visuomenės saugumą ir individualias piliečių teises antiteroristinėje kovoje yra sudėtinga. JAV prioritetą atidavė visuomenės saugumui, todėl atsidūrė visų vietos ir tarptautinių žmogaus teisių priežiūros organizacijų nemalonėje. Demokratinių principų išaukštinimu besididžiuojančiai Britanijai šis pasirinkimas gali būti labai skausmingas.

Taigi G. Brownui šie nepavykę teroristiniai išpuoliai rimtas išbandymas. Kitaip nei T. Blairas, naujasis premjeras nėra užsitikrinęs savo visuomenės paramos, ne taip greitai įgyjamas ir autoritetas teisėtvarkos institucijų akyse. Viena vertus, G. Brownui keliamas uždavinys laimėti artėjančius parlamento rinkimus. Tai bus sunku padaryti, nes visuomenė šiuo metu labiau susirūpinusi tarptautinio saugumo klausimu nei visaus politika.

Neišsprendžiami tarptautiniai galvosūkiai

Jau seniai Britanijoje nebenaudojami argumentai, kad terorizmas, Artimųjų Rytų konfliktas ar atstatymo darbai Afganistane, karas Irake yra politikų sureikšmintos temos. Norėdamas užsitikrinti visuomenės populiarumą G. Brownas gali ryžtis išvesti karius iš Irako, kaip kad po teroristinių išpuolių pasielgė Ispanijos valdžia. Kita vertus, pasitraukimas iš Irako reikštų ilgalaikio aljanso su JAV nutraukimą, santykių pablogėjimą, Didžiosios Britanijos prestižo tarptautinėje bendruomenėje smukimo, kas taip pat nepasitarnautų leiboristų populiarumui.

Dar vienas iššūkis, su kuriuo tenka britams susidurti yra savų interesų Artimuosiuose Rytuose užsitikrinimas: kadenciją pabaigęs T. Blairas yra paskirtas vadinamojo Artimųjų Rytų ketverto specialiuoju pasiuntiniu. Viena vertus, pasitraukimas iš Irako galėtų leisti tikėtis arabų nuolaidumo ieškant sprendimų Izraelio – Palestinos konflikte, kita vertus, tai būtų pripažinimas, kad karas prieš terorizmą yra pralaimėtas.

Du frontai ir išmoktos pamokos

Panašu, kad artimiausioje ateityje britams teks kovoti dviem frontais prieš terorizmą – šalies viduje ir dalyvaujant tarptautinėse operacijos. Tikimybė, kad konservatyvusis G. Brownas nebus toks aršus kovotojas prieš terorizmą kaip kad buvo T. Blairas nepasitvirtino. Tai, kad leiboristais, siekdami išlikti valdžioje, pasiduos spaudimui išvesti kariuomenę iš Irako ar atsisakytų dalyvautų operacijoje Afganistane mažai tikėtina. Kaip niekad dabar britams svarbu užkirsti kelią naujiems, kad ir nepavykusiems teroristiniams išpuoliams ir sumažinti paniką visuomenėje. Todėl keitimasis informacija su sąjungininkais yra labai svarbu.

Lygiai taip pat mažai, kad britai taip drastiškai atsisakys pagarbos žmogaus teisėms kare prieš terorizmą, kaip tai padarė amerikiečiai. Tačiau balansuoti ties tokia subtilia riba tarp visuomenės ir individo teisių nebus lengva. Ar leiboristams pavyks – parodys artėjantys parlamento rinkimai Jungtinėje karalystėje. Tačiau tikėtina, kad kuo toliau tuo MI5 ar MI6 laukia sudėtingesnis darbas – teroristų nevykėlių, kurių užtaisai nesprogsta bus vis mažiau. Šie atvejai yra pamokantys ir jiems – jie ims geriau planuoti savo išpuolius. Jameso Bondo tėvynė, garsėjanti savo specialiosiomis tarnybomis, turės dar kartą įrodyti savo visuomenei, kad yra patikima ir nepralenkiama.

Lietuvos tarnybos, nors ir toliau įrodinėja, kad mūsų šalis nėra „patraukli“ panašiems išpuoliams, vis dėlto neturėtų prarasti budrumo. Britų reakcija, kai per porą dienų sulaikomi net septyni įtariamieji, yra pamokanti. Tikriausiai pasigilinus paaiškėtų, kad kas turėtų prisiimti pagrindinę atsakomybę tokios kritinės situacijos atveju nėra labai aišku – VSD, KAM ar Krizių valdymo departamentas prie KAM. Todėl mokytis iš svetimos patirties visada yra geriau nei iš savos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (334)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (88)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (96)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (11)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (204)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (2)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Tikroji elegancija: grožio konkurse pristatytas įspūdingas koncepcinis „Mercedes-Maybach“ (19)

Į šia savaitę Kalifornijos valstijoje vykusį dailiausių transporto priemonių konkursą „...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (28)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...

Baltijos kelio metinių proga į Vilnių dviračiais atmynė svečiai iš Švedijos (1)

Dešimt tarptautinės telekomunikacijų bendrovės vadovų trečiadienį baigia tris dienas trukusį...