Tėvynės sąjungos susijungimas su krikščionimis demokratais nieko nedavė, nes nėra kur plėstis elektorato atžvilgiu. Niša konservatoriams buvo tarp liberalių rinkėjų, kurie blaškosi, nes liberalios partijos jiems nebeatrodo labai patrauklios. Konservatoriai neturi realios atramos tarp kitų politinių jėgų, vien su liberalais valdančiosios koalicijos TS nesudarys, tvirtina politologė Ainė Ramonaitė.
Andrius Kubilius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
- Kokia buvo didžiausia TS sėkmė ir nesėkmė?

- Šiuo metu įdomus konservatorių susijungimas su krikščionimis demokratais. Man sunku įvertinti, ar tai sėkmingas žingsnis, ar ne, bet bijau, kad tas žingsnis yra labai pavėluotas. Tai, kad jie laiku – daug anksčiau – to nepadarė, manau, buvo didelė klaida. Tai, kad šios dvi partijos susijungė dabar, irgi yra veikiau klaida nei laimėjimas.

- Kodėl?

- Nes dabartinėje situacijoje tą rinkėją, į kurį taikosi ir konservatoriai, ir krikdemai – patriotiškai ir moralės atžvilgiu šiek tiek konservatyvų, religingą, vertinantį šeimą, antirusišką, - TS vis tiek jau pritraukė iki susijungimo su krikščionimis demokratais. Iš to susijungimo konservatoriai nieko nelaimi, nes nėra kur plėstis elektorato atžvilgiu.

Niša konservatoriams buvo tarp liberalių rinkėjų, kurie blaškosi, nes liberalios partijos jiems nebeatrodo labai patrauklios. TS kai kuriais savo žingsniais parodydavo esanti moderni partija: kalbėjo apie žinių ekonomiką, demonstravo nuoseklią laikyseną per Rolando Pakso skandalą, pritraukė dalį jaunų žmonių. Su šiais rinkėjais TS galėjo savo elektoratą praplėsti. Bet susijungimas su krikdemais kaip tik atima šią galimybę.

Bijau, kad konservatorių ir krikdemų susijungimas veda į užsidarymą savoje nišoje. Ta niša dabar užimama galutinai, bet ji yra maža. Nebematyti plėtros perspektyvų.

Konservatoriai tikisi gausią Seime apie 50 vietų, bet aš nematau galimybių jiems gauti daugiau nei 35 vietas.

Iš šios kadencijos TS strateginių žingsnių galima būtų ginčytis dėl paramos Gedimino Kirkilo vyriausybei.

- Ar galima tvirtinti, kad TS biografijoje didžiausia sėkmė – 1996 m. rinkimai, o didžiausia nepopuliarumo duobė, tebedaranti įtaką šiandien – „Mažeikių naftos“ privatizavimas?

- Taip. Tokios sėkmės, kaip 1996 m. rinkimuose, konservatoriai nebepakartojo ir nebepakartos. O nelemta „Mažeikių naftos“ istorija, kad ir kaip būtų keista, konservatoriams vis dar atsirūgsta, nors, atrodytų, seniai turėjo būti užmiršta.

Kad ir kaip būtų keista, TS yra viena nemėgstamiausių partijų. Kai per apklausas klausiama, kuri partija labiausiai nepatinka, daugiausiai procentų surenka konservatoriai.

- O priežastys pasakomos?

- Priežasčių neklausiame. Man atrodo, žmonės net nelabai mokėtų paaiškinti. Yra išlikusi nuostata, kad TS „prisidirbo“, kažką bloga padarė, nors nelabai aišku, ką ir kaip. Gal tik jaunimui tie dalykai būtų nesvarbūs.

Tačiau jaunimui ideologiškai, vertybiškai nepriimtinas TS konservatyvumas. Jauniems žmonėms nepriimtina TS siūloma šeimos koncepcija ir panašūs dalykai, kuriais konservatoriai atbaido.

- Ar TS ideologinės nuostatos įgyvendinamos ir atitinka tai, kas turėtų būti būdinga konservatoriams?

- O kas turėtų būti būdinga TS? „Lietuvos konservatorių“ pavadinimo ši partija atsisakė. O politologai neturėtų primesti nuomonių, kokios partijos turi būti ideologiškai. Gerai, jei partija vadovaujasi kokiomis nors vertybėmis. XIX a. atsiradusios ideologijos šiandien galbūt nėra visai tinkamos.

Ideologija yra logiškai susijusių vertybių rinkinys. Tai, kas buvo logiškai susiję prieš 100 metų, šiandien nebūtinai bus taip pat susiję.

Bet TS, palyginti su kitomis partijomis, yra ištikima tradicinėms ideologinėms konservatizmo vertybėms. Galima klausti, kiek jai tai naudinga. TS konservatyvumas kartais gal kiek per didelis.

- Kaip galima būtų paaiškinti staigų TS konservatyvumo proveržį šią Seimo kadenciją – dėl lyčių santykių, abortų, šeimos? Juk prieš stojant į Europos Sąjungą konservatoriams tie klausimai lyg ir nerūpėjo, nors, atrodytų, kaip tik tada reikėjo juos kelti ir aiškintis, ar galima stoti į seksualines mažumas, įvairias santuokos sampratas ir abortus pateisinančią Bendriją?

- Nežinau, kaip tai galima paaiškinti. Nesuprantu. Juolab kad toje konservatyvioje nišoje gana aktyviai reiškiasi R. Pakso partija – ji irgi moraliniu atžvilgiu užima labai konservatyvias pozicijas. O liberalioji rinkėjų niša yra daug didesnė. Tad šiuo atžvilgiu niekaip nesuvokiu TS pasirinktos strategijos. Man atrodo, konservatoriai persistengia.

- Ar gali konservatoriai tikėtis gausią valdžios svertus po Seimo rinkimų? Juk su dauguma parlamentinių partijų jie blogai sutaria ir neturi stiprių politinių partnerių.

- Taip. Liberalai daug vietų seime nelaimės, vien su jais valdančiosios koalicijos TS nesudarys. Nematyti konservatorių galimybių formuoti Vyriausybę. Jų kalbėjimas – tuščias, nematyti realios atramos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (1)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (680)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (246)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (27)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (38)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (164)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (8)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (189)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (5)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (6)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...