Likus kelioms dienoms iki rinkimų spalio 10 d., jau maždaug aiškūs naujos koalicijos kontūrai. Valdančiąją daugumą, jei sociologams respondentai nemelavo, sudarys Darbo partija ir į koaliciją “Už darbą Lietuvai” susibūrę socialdemokratai ir socialliberalai.
Viktoras Uspaskichas - karikatūra
© DELFI
Tokią išvadą daugelis netruko padaryti, perskaitę interviu su Seimo Pirmininku Artūru Paulausku viename iš šalies dienraščių. Ir jei A.Paulauskas labiau kalbėjo apie teorinę tokios koalicijos galimybę, tai A.Brazauskas likusias abejones išsklaidė – jokios vaivorykštinės koalicijos nebus.

Opozicija netruko pareikšti, kad Algirdas Brazauskas ir Artūras Paulauskas seniai buvo susitarę su Viktoru Uspaskichu dėl valdžios, ir tik apsimetinėjo vieni kitus kritikuojantys. Liberalcentristai teigia, kad būsimieji laimėtojai pasiskirstę ne tik valdymo sritis, bet ir Europos Sąjungos milijardus.

Ar daug ką nustebino naujiena apie naują valdančiąją koaliciją?

Vargu. Juk iki rinkimų svarstomas ne vienas galimos koalicijos variantas. Taip pat ir šis.

"Atrodo, kad socialdemokratai ir socialliberalai labiau nuliūdo dėl to, kad informacija apie koaliciją su Darbo partija rinkėjus pasiekė ne pačiu geriausiu laiku, dar iki rinkimų."
Indrė Makaraitytė:

Labiau nustebino socialdemokratų, A.Paulausko ir jo vadovaujamų socialliberalų reakcija į šią informaciją. Ji yra gynybinė. Ir netgi nervinga.

Naujoji sąjunga A.Paulausko vardu išplatino pareiškimą, esą iš interviu nebuvo aišku, su kuo A.Paulausko ir A.Brazausko koalicijos partijos sudarys valdančiąją koaliciją.

Socialdemokratų gretose daug nustebusių ir nepatenkintų. Kai kurie socialdemokratai pareiškė nežinantys, ką manyti, nes koalicija su Darbo partija esą neįmanoma vertybiškai. Algimantas Salamakinas, kandidatuojantis Kėdainių apygardoje, apie V.Uspaskicho blogybes kalba daug metų, o dabar koalicijos vadovai rinkėjams duoda ženklą, kad jo kalbos ir argumentai – šuniui ant uodegos.

Tačiau sunkiai tikėtina, kad ši reakcija yra nuoširdi ir atspindi tikrąją koalicijos poziciją.

Atrodo, kad socialdemokratai ir socialliberalai labiau nuliūdo dėl to, kad informacija apie koaliciją su Darbo partija rinkėjus pasiekė ne pačiu geriausiu laiku, dar iki rinkimų. Kai visa socialdemokratų ir socialliberalų rinkiminė startegija orientuota į kritiką populistams, politiniams naujokams ir panašiai. Likus kelioms dienoms iki rinkimų, kai nėra laiko nei pasiaiškinti, nei pamiršti šią informaciją, iš rinkėjų gali laukti bet ko. Sociologai dabar juokauja, kad jei žmogus tikrai nemėgsta V.Uspaskicho, tai jam belieka vieninteliai “nesusipratę”, anot Darbo partijos lyderio, konservatoriai.

Kodėl koalicijos “Už darbą Lietuvai” nustebimas ir nepasitenkinimas yra apgaulingas?

Juk po Europos Parlamento rinkimų Darbo partijai išsiveržus į aiškius lyderius ir kai dar nebuvo sudaryta A.Brazausko ir A.Paulausko koalicija “Už darbą Lietuvai”, socialdemokratai pripažino, kad koalicija su Darbo partija yra įmanoma.

"Ir paties V.Uspaskicho elgesys pasikeitė. Kai tik suprato, jog Seimo daugumos vienas neaprėps, kritika premjero A.Brazausko atžvilgiu liovėsi."
Indrė Makaraitytė:

Tuomet socialdemokratai sakė, kad geriau jau integruoti Darbo partiją į patyrusių žmonių gretas, nei leisti jiems savivaliauti Seime ir Vyriausybėje. Ši pozicija buvo pristatyta kaip labai valstybiška ir protinga, netgi pasiaukojanti ir jie jos niekada ir jokiomis sąlygomis nekeitė.

Koalicijos su Darbo partija galimybės neišsigynė ir socialliberalai. Ir apskritai, išskyrus Tėvynės Sąjungą, kitoms didžiosioms partijoms V.Uspaskichas yra žmogus, su kuriuo galima sėstis prie vieno stalo.

Ir paties V.Uspaskicho elgesys pasikeitė. Kai tik suprato, jog Seimo daugumos vienas neaprėps, kritika premjero A.Brazausko atžvilgiu liovėsi. O prieš kurį laiką esą A.Brazauskas V.Uspaskichui neleido ir vieno, ir kito padaryti, ir žmonėms naudingų reformų incijuoti.

Galiausiai A.Brazauskas iš “stagnatoriaus” virto galimu partneriu.

Tikėtis, kad nutrūko V. Uspaskichą ir dabartinę valdančiąją koaliciją bent keletą metų sieję ryšiai, būtų naivu. Nemenka dalis socialliberalų perbėgo į Darbo partiją. Jei toji dalis būtų tik eiliniai partijos nariai, galima būtų juos pamiršti. Bet į Darbo partiją perėję buvę Naujosios sąjungos finansiniai rėmėjai ir aktyvūs jos nariai atsinešė iš paskos ne tik interesus, bet ir savo ryšius.

Be to, jei socialdemokratai keletą metų toleravo V.Uspaskichą Ekonomikos komiteto pirmininko kėdėje, vadinasi, nebuvo jis toks nesukalbamas ir nereikalingas.

Įdomu tik, ar nesibaigs už rinkėjų nugarų besitariančiai ir rinkėjus “išdurti” ketinusiai koalicijai “Už darbą Lietuvai” taip, kaip tam žmogeliui, užsimaniusiam pigių agurkų?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (33)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (175)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1383)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (2)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (76)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (42)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...