Baltijos jūros regionas šiandien yra tapęs pagrindine geografine sprūdžio linija tarp NATO ir Rusijos. Veikiausiai svarbiausias veiksnys, kuris sustiprintų saugumą ir stabilumą šiame regione, yra užtikrinimas, kad NATO ketina ir gali apginti Baltijos valstybes.
Antano Gedrimo nuotr.

Reikia tikėtis, kad toks ir bus NATO viršūnių susitikimo rezultatas.

Artimiausiu metu svarbiausia yra užtikrinti, kad Baltijos valstybėse nuolat įsikurtų NATO karinės pajėgos iš tokių šalių, kurios turi reputaciją užstoti savo sąjungininkes ir kurios turi patikimus karinius pajėgumus kažką daryti, jei kiltų krizė ar konfliktas. Sukurti vielinę atotampą(laidą, kurį palietus suveikia spąstai/sprogdiklis DELFI). Tai veikiausiai būtų Jungtinės Valstijos ar Didžioji Britanija. Tai aiškiai parodytų, kad bet kokia agresija Baltijos valstybių atžvilgiu įtrauktų NATO ar bent kai kurias iš galingiausių jos narių.

Kol bus ruošiamasi tokiam nuolatiniam kariniam buvimui, reikėtų įtvirtinti tam tikrą pusiau nuolatinį pajėgų figūravimą, padidinant karinių pratybų šiame regione skaičių. Kažkas panašaus jau vyksta. Šiuo metu visose trijose Baltijos valstybėse treniruojasi kuopos dydžio Jungtinių Valstijų daliniai. JAV prezidento Baracko Obamos kalba, pasakyta rugsėjo 3 dieną Taline, taip pat buvo žingsnis šia linkme, nors iki šiol neaišku, kiek JAV karių ir kokiam laikui pasiliks Amario oro bazėje Estijoje.

Kol bus ruošiamasi nuolatiniam kariniam buvimui, reikėtų įtvirtinti tam tikrą pusiau nuolatinį pajėgų figūravimą, padidinant karinių pratybų šiame regione skaičių.
Karlis Neretnieks

Baltijos valstybėse taip pat reikėtų iš anksto įkurdinti karinę techniką. Tai paskubintų pajėgų dislokavimą krizės atveju. Beje, labai abejotina, ar Rusijos karinės grėsmės atveju pavyktų atplukdyti sunkiąją techniką Baltijos jūra. Tačiau lieka galimybė padaryti tai lėktuvais. Išankstinis įrangos, priklausančios tam tikro pobūdžio daliniams, įkurdinimas turėtų ir kitų privalumų. Planuotojai krizės atveju žinotų, ką jie turi, o daliniai (daugeliu atvejų) žinotų ir būtų treniravęsi atlikti užduotis Baltijos valstybėse.

Turint galvoje, kad Baltijos jūros (ir Arkties) regionas šiuo metu nusipelno ypatingo dėmesio, reikėtų sukurti NATO šiaurinę vadavietę. Bendras planavimas ar štabas, stebintis įvairiausio pobūdžio netikėtumus, nėra tas pats, kas darbuotojai, kurių užduotis yra stebėti visas detales, susijusias su operacijomis specifinėje vietovėje. Tai būtų labai aiškus signalas, rodantis, kad aljansas rimtai vertina Baltijos šalių gynybą.

Bendras planavimas ar štabas, stebintis įvairiausio pobūdžio netikėtumus, nėra tas pats, kas darbuotojai, kurių užduotis yra stebėti visas detales, susijusias su operacijomis specifinėje vietovėje.
Karlis Neretnieks

Švedijos ir Suomijos prisijungimas prie NATO būtų dar vienas svarbus atskiras veiksmas, kuris padidintų saugumą ir stabilumą šiame regione (be nuolat Baltijos valstybėse įsikūrusių JAV dalinių). Dėl šios priežasties auksinė kortelė, kurią NATO pasiūlė Švedijai ir Suomijai, yra labai drąsinantis žingsnis, po kurio, reikia tikėtis, prasidės glaudesnis bendradarbiavimas, ir, galiausiai, Švedija bei Suomija pareikš norą įstoti į NATO.

Šiame kontekste svarbu, kad abi šios šalys turėtų pajėgumų apginti tas savo teritorijų dalis, kurios būtų gyvybiškai svarbios NATO operacijoms konflikto šiame regione atveju. Tai galioja nepaisant to, ar jos priklausys aljansui, ar ne. Šis svarbus faktas turi būti aiškus ir turėtų tapti būtina sąlyga glaudesniam bendradarbiavimui su NATO.

Galiausiai, Jungtinėms Valstijoms tenka neproporcingai didžiulė našta, kai tenka kalbėti apie Europos saugumo gynimą. NATO priklausančios Europos šalys privalo parodyti, kad jos taip pat yra pasirengusios įdėti savo indėlį.

Autorius yra Švedijos karališkosios karo akademijos mokslo darbuotojas, Švedijos gynybos tyrimo agentūros vyresnysis analitikas, buvęs Švedijos nacionalinio gynybos koledžo prezidentas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (18)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (12)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (102)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (216)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (215)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (20)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (43)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (7)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...