Lyg ir nieko nežinojęs apie galimą “Jukos” atėjimą į Lietuvą, VSD vis dar nepateikia aiškios pozicijos.
Kuomet paaiškėjo, kad “Mažeikių naftos” valdymo teises turinti JAV kompanija “Williams” slaptai susitarė su Rusijos naftos koncernu “Jukos” dėl savo turimų minėtos Lietuvos įmonės akcijų pardavimo, faktiškai visi Lietuvos politikai, įskaitant ir aukščiausius šalies pareigūnus, nustebusiais žvilgsniais sužiuro ne tik į informacinius pranešimus, paskelbusius šią naujieną, bet ir specialiąsias šalies tarnybas, lyg ir nieko nežinojusias apie slaptą vykstantį sandėrį.

Valstybės saugumo departamento (VSD), kuris turi kuruoti strateginės reikšmės obkejtų veiklą, vadovybė iš tikrųjų pareiškė neturėjusi informacijos apie galimą “Williams” bei “Jukos” susitarimą bei tuo dar labiau suglumino ir taip nustebusius pareigūnus.

Žinoma, fone to, kad visos specialiosios JAV pajėgos vis dar nesėkmingai medžioja galingiausios pasaulio valstybės priešą nr.1. Osamą bin Ladeną, lietuvisškojo saugumo neinformuotumas neatrodo kaip nors tragiškai. Tačiau tai tik vaizdingo palyginimo pasekmė.

Pareiškęs, jog jo vadovaujama institucija nežinojo apie slaptas “Williams” ir “Jukos” derybas, VSD generalinis direktorius Mečys Laurinkus staiga “prarado balsą” ir nesugėjo atvykti į Seimą vienos iš opozicinių – Lietuvos liberalų sąjungos frakcijos kvietimu.

Bet kurioje kitoje šalyje, žinoma, nutoliusioje nuo Lietuvos į Vakarus, tokios nekompetencijos pasekmės būtų akivaizdžios ir tiesiogiai atsispindėtų konkrečios institucijos vadovų tolimesnėje karjeroje. Lietuvoje vis dar yra kitaip. Ir dabartinė VSD pozicija “Jukos” perspektyvų Lietuvoje klausimu yra labai gera to iliustracija.

Po to, kai praėjusią savaitę Vyriausybė pateikė Seimui Akcinių bendrovių “Būtingės nafta”, “Mažeikių nafta” ir “Naftotiekis” reorganizavimo įstatymo pataisą, kuria strateginiam investuotojui į “Mažeikių naftą” suteiktos teisės pripažįstamos ir jo teisių bei pareigų perėmėjui, trečiadienį (rugsėjo 11d.) naujienų agentūra BNS pranešė, jog Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) bei VSD pritarė šiai įstatymo pataisai, kuria “Jukos” ir yra pripažįstamas strateginiu investuotoju į “Mažeikių naftą”.

Galima tik paminėti, jog likus kelioms dienoms iki šio pritarimo, tas pats VSD vadovas M.Laurinkus abejojo ar verta minėtai Rusijos kompanijai suteikti tokį svarbų statusą, kurio, pagal Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymą, negalėjo įgyti buvusios sovietinės erdvės kapitalą atstovaujančios įmonės.

Vis dėlto, net ir pritarus strateginio investuotojo statuso suteikimą “Jukos” įteisinančiai įstatymo pataisai, VSD vadovo nepaliko abejonės. Jau sekančią dieną, ketvirtadienį (rugsėjo 12d.) jis teigė, jog “tam tikras rizikos laipsnis išlieka, nors jis susijęs ne su įstatymo pataisa, o su visų sutarčių aplinkybėmis – “Jukos” bus pilnateisis šeimininkas ir jo sprendimai bus pagrindiniai”.

Paradoksali situacija – VSD neabejotinai žinojo apie visus pavojus, slypinčius garsiojoje konservatorių (TS/LK) su “Williams” 1999 m. rudenį pasirašytoje sutartyje, tačiau sugebėjo “pražiūrėti” kaip greitai ir sklandžiai pasikeitė antroji ir stipresnioji šių sutarčių pusė.

Kita vertus, galima pasitelkti garsią frazę “o kas gali paneigti, kad…” ir paklausti, jog galbūt toks VSD “aplaidumas” buvo kam nors naudingas. Juk buvusio aktyvaus konservatoriaus M.Laurinkaus karjera dabartiniame poste, kuomet šalį valdo kairioji koalicija, gali būti sėkmingai kvestionuojama.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (20)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (34)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (1)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (7)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (86)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (468)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (17)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (2)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (22)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Tūkstančius svarų išleidusi mamytė išpildė savo svajonę – virto „gyva sekso lėlyte“ (17)

Viena dviejų vaikų motina išleido daugiau kaip 10 tūkst. svarų (10,9 tūkst. eurų), kad...