Dauguma politikų, pareiškusių norą dalyvauti Prezidento rinkimuose, pagrindiniu savo kritikos taikiniu pasirinko dabartinį šalies vadovą Valdą Adamkų. Panašu į tai, kad sunku nuo kritikos dabartiniam šalies vadovui bus susilaikyti ir socialdemokratų kandidatui Vyteniui Andriukaičiui.
© DELFI
Nusitaikymas į vieną asmenį (kol kas, bent jau remiantis visuomenės nuomonės apklausomis, vieną populiariausių politikų) iš tikrųjų yra gana iškalbingas.

Šeštadienį per socialdemokratų suvažiavimą sveikinimo kalbos į tribūną pakviestas pasakyti Kazys Bobelis pasakė pačią tikriausią jo rinkimų kampanijos strategiją atitinkančią kalbą. Adamkų pavadino diktatoriumi be partijos, taigi, ir be ideologijos ir apkaltino už partijų Lietuvoje žlugdymą. Stebint audringą socialdemokratų reakciją į jo kalbą, paramos Bobelis gali sulaukti ne tik iš saviškių.

Taip pat, kaip ir K. Bobelis, po nepriklausomybės atkūrimo į Lietuvą verslo ir politikos daryti atvykęs kitas išeivis Juozas Petraitis Valdą Adamkų kaltina už sutartis su “Williams”, o įdomumo dėlei dar sugalvojo paduoti Prezidentą į teismą. Tik kažin, ar lietuviai supras jo nelietuvišką ekstravaganciją.

Algimantas ir Vytautas Matulevičiai taip pat mano, kad Prezidentas Valdas Adamkus neįvykdė tos vizijos, kurią pasižadėjo per praėjusią rinkimų kampaniją ir dėl jo destruktyvios politikos Lietuvoje sumaišties yra daug daugiau.

Rolandas Paksas piktinasi, kad Prezidentūra ir Valdas Adamkus surado būdų, kaip suardyti ne tik valdančiąją koaliciją, bet netgi ir Liberalų sąjungą, o taip pat visuose pasisakymuose akcentuoja, kaip jis nepasirašė sutarties ir kaip jį parašą padėti vertė Prezidentas.

Kalbant apie Vytenį Andriukaitį, tai jo padėtis kiek sudėtingesnė. Aukščiau paminėtųjų nesaisto priklausymas valdančiajai daugumai, o pažadų, kad rinkimų kampanija bus konstruktyvi ir remsis tuo, ką per pusantrų metų sugebėjo padaryti valdančioji koalicija, gali iki galo nepavykti išpildyti.

Lietuvoje sunku būti matomam, populiariam, pagaliau nugalėti ko nors nekritikuojant, nebent virš galvos šviestų paslaptinga išeivio ir stebuklų darytojo aureolė, kaip kažkada Valdui Adamkui ar šviesios atminties Stasiui Lozoraičiui. O be to, juk Andriukaitis buvo vienas pagrindinių “Williams” ėjimo į Lietuvą peripetijų demaskuotojų, ir jo įdirbis šioje srityje yra savotiškas jo politinis laimėjimas.

Jei į rinkimus pasiryžtų eiti Artūras Paulauskas, jo padėtis būtų labai panaši. Reveransą dabartinės valdančiosios koalicijos didžiajam broliui jis atliko šeštadienį, todėl net ir labai įsižeidęs dėl to, kad jo vietą užėmė Andriukaitis, vargu, ar drįstų rinkimų kampanijos strategiją pagrįsti socdemų kritika.

Net centristai, aną kartą iškėlę Valdą Adamkų, dar sakė pagalvosią, ką remtų, jeigu į antrąjį turą išeitų Valdas Adamkus ir kitas labiau į dešinę orientuotas politikas. Tokios kalbos suteikia rimtą pagrindą manyti, kad dabartiniam Prezidentui reikės ieškoti argumentų Kęstučio Glavecko ir centristų kritikai atremti.

Viena vertus, toks koncentravimasis į vieną asmenį – Valdą Adamkų, akivaizdžiai duriant pirštu į nesėkmingą “Williams” projektą, rodo, kad iš tikrųjų politikams trūksta platesnio požiūrio į Lietuvos problemas. Galbūt netgi noro konstruoti savo rinkimų strategijas pozityvesne linkme.

Tačiau tame, ką šie žmonės sako, yra nemažai teisybės. O tai, kad jų visų pasirinkimas, nuo ko pradėti rinkimų kampanijas, sutapo ar artimiausiu metu gali sutapti, rodo, jog ir visuomenė apie tai nori girdėti, ir problemų Prezidentūroje yra kur kas daugiau, nei įsivaizduoja dabartinis Prezidentas.

Akivaizdu, kad Prezidentūros politika per visus Valdo Adamkaus prezidentavimo metus daug kam iškėlė iki šiol neatsakytų klausimų. O daugelio sprendimų pasekmių kalbomis per televiziją, neva ne viskas, kas buvo sumanyta, pavyko, nepakeisi.

Kita vertus, net jeigu Prezidentūra ir Valdas Adamkus yra visų Lietuvos problemų veidrodis ar priežastis, jo oponentų fronte (jeigu iš tikrųjų jie rimtai nusiteikę kovoti) yra šiokia tokia trintis. Konkurencija tarp politikų vyksta dėl vieno dalyko – kas gražiau, patraukliau sukritikuos tai, ką padarė V. Adamkus.

Todėl gali pritrūkti konstruktyvumo. O blogiausia, kad bus nesunku susidaryti įspūdį, jog Prezidento ar jo aplinkos politikos kritika yra ne problemų pastebėjimas ir noras jas eliminuoti, o tik rinkimų kampanijos įrankiai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: 13 žuvo ir dešimtys sužeista sunkvežimiui įsirėžus į minią nuolat pildoma (506)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: įtariamasis sulaikytas (179)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (19)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (25)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (98)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (1)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Gyvai / Bandymas siekti svajonės: „Ludogorec“ – „Sūduva“ (79)

Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai stoja į vieną iš svarbiausių mūšių komandos ir...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (1)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...

Dainininkas R. Williamsas tapo valgymo per miegus įkaitu (3)

Įspūdingą šou Vilniaus Vingio parke surengęs garsus britų dainininkas Robbie Williamsas (43...

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius (43)

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...