Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Brazauskas patenkintas. Troškimas nuo pat pirmos rinkimų nakties imti valdžią, panašu, jau ranka pasiekiamas. Ir valdančiosios koalicijos trintis, ir kiekvienos ją sudarančių partijų - Naujosios sąjungos ir Liberalų sąjungos nesutarimai - nebenuslepiami.
Algirdas Brazauskas
Kadenciją baigęs Prezidentas A.Brazauskas, duodamas interviu Lenkijos žiniasklaidai, pareiškė, kad šiai Vyriausybei beliko keletas mėnesių.

Socialdemokratų ir dalies socialliberalų aistras kaitina ne premjero Rolando Pakso asmeninės charakterio savybės, o artėjantis “Lietuvos dujų” privatizavimas, teigia Seimo Liberalų frakcijos seniūnė Dalia Kutraitė-Giedraitienė.

Strateginių įmonių privatizavimas, realiai prasidėsiantis rudenį, - esminis įvykis.

Seimo Socialdemokratų frakcijos Informacijos centro vadovas Gediminas Kirkilas taip pat nebeslepia, kad socialliberalai ne dėl ideologinių nuostatų dairosi į kairę, tik norėdami spustelti Vyriausybę ir pasiekti savo tikslų. “Socialliberalų spaudimas liberalams susijęs tik su “Lietuvos dujų” privatizavimu”, - atverčia liberalus gąsdinančias socialliberalų kortas G.Kirkilas.

Taigi, akivaizdu: kiek gyvuos R.Pakso Vyriausybė, lems ne koalicijos pamatų tvirtumas, o numanomi įsipareigojimai “tautiniam kapitalui”.

Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacijos vienas vadovų, Naujosios sąjungos (socialliberalų) Klaipėdos skyriaus pirmininkas Antanas Bosas, suvienijęs jėgas su buvusios nomenklatūros atstovu, nūnai turtingiausiu tautiniu kapitalistu Bronislovu Lubiu, neabejingi artėjančiam “Lietuvos dujų” pardavimui.

Rusijos dujų koncernas “Gazprom” jau pareiškė ketinąs dalyvauti privatizuojant “Lietuvos dujas”. Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacija bei didžiausia Baltijos valstybėse azoto trąšų gamybos bendrovė "Achema", kuriai ilgą laiką vadovavo B.Lubys, pranešė šią savaitę pradedančios kartu su “Gazprom“ kurti konsorciumą “Lietuvos dujoms” privatizuoti. Planuojama į jį kviesti ir Vakarų kompanijų.

Seimo socialliberalai ketina siekti, kad “lietuviškam kapitalui” būtų suteiktos geresnės sąlygos dalyvauti privatizuojant "Lietuvos dujas". Tad gimstančiame konsorciume dalyvausiančios Vakarų kompanijos gali būti tik kukli priedanga.

Ūkio ministras Eugenijus Gentvilas ne kartą pripažino, kad Vyriausybė patiria didžiulį tarpininkų ir antrinių Rusijos dujų gigantų spaudimą dėl dalyvavimo privatizuojant Lietuvos bendrovę. Teigiama, kad nuo to, kokios antrinės kompanijos bus priimtos į “Lietuvos dujų” privatizavimo konsorciumą, priklausys Vyriausybės likimas.

Su “Gazprom” susijusios bendrovės Lietuvoje yra “Itera Lietuva” bei “Stella Vitae”, kurių žymiausias akcininkas - Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacijos vadovas A.Bosas, vienas dalininkų buvo ir Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Viktoras Uspaskichas.

Lietuva per metus suvartoja 2,7 mlrd. kubinių metrų dujų. “Lietuvos dujos” įsiveža tik trečdalį. Bendrovėms “Itera” ir “Stella Vitae” už kiekvieną tūkstantį kubinių metrų lieka apie 4 dolerius. Susidaro nemažas kapitalas. Jis dabar vadinamas “lietuvišku kapitalu”.

Politikos kuluaruose kalbama, neva Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas V.Uspaskichas, kuris iki tapdamas politiku tarpininkavo Rusijos koncernui “Gazprom”, parduodančiam Lietuvoje dujas, norėtų, kad kuo ilgiau ši įmonė liktų valstybės. Esą tokią poziciją įtakingas Seimo Naujosios sąjungos frakcijos valdybos narys V.Uspaskichas užėmė neva dėl to, kad A.Bosas ir B.Lubys stengiasi jį pašalinti “iš žaidimo”. Be to, V.Uspaskicho, turinčio gerų kontaktų Maskvoje, pozicijos Vilniuje susilpnėjusios pasikeitus “Gazprom” vadovybei - Remas Viachirevas neteko “Gazprom” valdybos pirmininko pozicijų.

Beje, kaip tik Seimo Ekonomikos komiteto narių socdemų ir socialliberalų balsais nuspręsta siūlyti, kad “Lietuvos dujų” privatizavimo reikalai būtų perkelti iš Vyriausybės kompetencijos į Seimą. V.Uspaskicho vadovaujamas Ekonomikos komitetas taip pat pasiūlė, kad Seimui būtų suteikta teisė priimti sprendimus dėl reorganizuojamos "Lietuvos energijos" įstatinio kapitalo bei įsipareigojimų paskirstymo.

Premjeras R.Paksas jau nedviprasmiškai sako, kad Vyriausybės iniciatyvos užstringa būtent parlamente.

Liberalas Algimantas Matulevičius ironizuoja, kad kai kurie kolegos valstybės gyvenimą visiškai sutapatina su “uabo” veikla.

Klausimų lieka dar mažiau, prisiminus kitas pastarųjų dienų detales. Naujoji sąjunga laisvą ūkio viceministro postą pasiūlė buvusiam "Lietuvos energijos" vadovui socialliberalui Virmantui Jurgaičiui. Jis dirba bendrovės "Achema" konsultantu.

Atsistatydinus iš viceministro posto Rimantui Vaitkui, nėra kas kuruoja branduolinę energetiką ir Ignalinos atominės elektrinės uždarymo reikalus.

Ūkio ministras liberalas E.Gentvilas delsia tvirtinti siūlomo į pavaldinius “tautinio kapitalisto”, pretenduojančio tapti “Lietuvos dujų” dalininku, B.Lubio bendražygio. O kas galėtų paneigti, kad senasis B.Lubio bičiulis V.Jurgaitis deleguojamas į strateginių įmonių privatizavimui diriguojančios ministerijos viceministro vietą ne atsitiktinai?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (16)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (22)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (69)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...