Šiandien Seime parlamentarai dar diskutuoja dėl euro įvedimo Lietuvoje įstatymo, o į mano elektroninio pašto dėžutę atlėkė laiškas. Apie euro atėjimo į Lietuvą ekonominius ir praktinius aspektus.
© DELFI / Tomas Vinickas

Būrys Finansų, Ūkio ministerijų, Lietuvos banko ir kitų institucijų atstovų žada susitikti su manimi ir atsakyti į klausimus apie eurą. Tiesa, jeigu aš esu valstybės ir savivaldybių institucijų atstovas, žmogus iš seniūnijos ar bendruomenės centro, tai turėčiau ateiti į vieną vietą, jeigu esu verslininkas – tai jau į kitą, o jei paprastas gyventojas – jau į trečią vietą.

Ar tokį kvietimą reikėtų suprasti taip, kad lito į eurus keitimo tvarka ir nauda vienokia bus valdininkams, kitokia – verslininkams, o kas liks iš tos naudos, atiteks gyventojams? Kodėl visų negalima vienu metu pakviesti į vieną vietą? Juk renginiai vyksta ne kokiame Buenos Aires, kur yra 12 milijonų gyventojų, bet tik Birštone, kurio savivaldybėje 2013 metų pradžioje gyveno 4 460 gyventojų?

Oi, atsiprašau, ko gero, pernelyg sudėtingą klausimą uždaviau susitikimus Lietuvoje organizuojantiems Finansų bei Ūkio ministerijų ir Lietuvos banko atstovams. Nes turbūt šio renginio tikslas iš tiesų yra ne atsakyti į klausimus, bet pasakyti kaip bus gerai Lietuvoje įvedus eurą. Žinoma, gerai, geriau ir geriausiai bus atskiroms socialinėms grupėms, todėl ir susitikimai daromi atskirai su jomis.

Bet gal tie komivojažieriai galėtų man pasakyti iš kur tas genialumas pas juos atsirado, kad dar Seimui nepriėmus įstatymo, kuriame dar tik bus numatyta kas, kada ir kaip litus į eurus pakeis, jie jau važinėja aiškinti, kaip bus? O jeigu Seime ims kas ir atsikvošės? Pavyzdžiui, paskaitys Referendumo įstatymą. Ir pamatys jame 4 straipsnį, kuriame sakoma, kad Lietuvos valstybei perduodant bent dalį savo institucijų kompetencijos, privalomai turi būti rengiamas referendumas.

Gerai, kad manęs nebus Birštone. Sukelčiau nepatogumų valdininkams, kurie priversti įrodinėti, kad balta yra juoda, o nepritariantys euro įvedimui čia ir dabar yra mažų mažiausiai nesusipratėliai. Mat finansų ministras ir kiti vadovai jiems sakė, kad dėl euro pritarimo tauta jau pasisakė 2004 metais, stodama į Europos Sąjungą.

Gi aš paklausčiau: ar jie skaitė Europos Sąjungos steigimo sutartį, kurios 3 straipsnio 4 dalyje sakoma, kad „Sąjunga įsteigia Ekonominę ir pinigų sąjungą, kurios valiuta – euro“? O antras klausimas būtų toks: jeigu viena sąjunga steigia kitą sąjungą, ar tai nėra dvi skirtingos sąjungos? Po šių dviejų klausimų logiška paklausti ir trečio: jeigu mes jungiamės prie kitos sąjungos, ar dėl tokio jungimosi nėra privalu tautos atsiklausti referendume, kaip tai numato Lietuvos Respublikos Konstitucija?

Kadangi po dvidešimties nepriklausomybės metų spaudimo dirbti taip, kaip reikia aukštesnei valdžiai ir paliktų spragų dirbti taip, kad tas darbas kuo naudingesnis būtų asmeniškai, bet ne visuomeniškai, tikėtis nuoširdžių ir objektyvių atsakymų iš valstybės tarnautojų ir valdininkų būtų naivu, šiuos klausimus viešai adresuoju Prezidentei, Premjerui, Seimo Pirmininkei, Konstitucinio teismo pirmininko pareigas laikinai einančiam teisėjui, kitiems politinių partijų lyderiams, Seimo frakcijų vadovams.

Prie jų norėčiau pridėti dar vieną klausimą – ar atsiras Lietuvoje politinė jėga arba atskiras žmogus, išdrįsiantis atsistoti prieš visą sistemą dėl viešo visuomenės intereso gynybos? Anaiptol ne dėl euro: dėl teisės ir teisingumo principų, dėl visuomenės teisės pasisakyti tautai ir valstybei svarbiais klausimais.

Tiesiog siekis bet kuria kaina 2015 metais įvesti Lietuvoje eurą ir baimė kalbėtis su Lietuvos piliečiais ir Europos Sąjunga dėl žemės pardavimo išlygų po gegužės mėnesio pagimdė unikalią situaciją, kuomet apie demokratiją be perstojo kalbanti valdžia yra pati nedemokratiškiausia ir labiausiai ribojanti visuomenės teises per visą atkurtos nepriklausomybės laikotarpį.

Puikiai suvokdamas šiandienos pasaulio realijas, mechanizmą kuris yra užvestas, turėdamas ir pakankamai karčios asmeninės patirties, koks galingas tas mechanizmas yra ir kaip jis gali veikti metų metais, veikti, nekreipdamas jokio dėmesio nei į tarptautinę teisę, nei į žmonių teises bei laisves, bijau, kad dalis valdančiųjų yra pasiryžę vykdyti protekcionistinę, iš šalies mums primetamą fiskalinę politiką.

Tai jų šventė, kuri deja, virs sunkiomis pagiriomis niekuo dėtiems kaimynams, kantriai kentusiems jų siautulį. Apeliuoti į vieno ar kito sąžinę, bijau, yra tuščias reikalas – kai Dievas ją dalino, vieni didesnę kišenę prie švarko siuvosi, kiti už pamušalo abiem rankomis kišo, o treti stvėrė tai, kas nuo pirmųjų atliko. Taip ir liko aukščiausiasis su sąžine rankose, o nuodėmingieji – su nuosavybės sušildytomis rankomis, bet šaltomis širdimis.

Jeigu kam pasaulyje ir gresia visuotinis klimato atšilimas, tai tikrai ne Lietuvai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (153)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (64)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (1)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (32)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1250)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (346)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (34)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (6)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (20)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...