aA
Skaudi nelaimė sukrėtė Vilniaus Žvėryno gimnaziją – praėjusią savaitę iš gyvenimo pasitraukė devintokė.
Dar viena moksleivio savižudybė sostinėje
© Shutterstock nuotr.

Tai DELFI patvirtino Žvėryno gimnazijos direktorė Daiva Žiurienė.

„Taip, tai tiesa, tai nutiko namuose. Mergaitė buvo baigusi 8 klases, tai įvyko praėjusią savaitę. Ji vaikščiojo pas psichologus, tai nebuvo visiškai nauja, tėvai tą įtarė, kontroliavo, tiesiog nesužiūrėjo. Gydytojai psichoterapeutai buvo pasakę, kad lyg jau buvo pagerėję, lyg reikėtų nutraukti antidepresantų vartojimą“, – kalbėjo mokyklos vadovė.

D. Žiurienės teigimu, buvusiems klasės draugams mokykloje pasiūlyta susitikti tą pačią dieną, tačiau atostogų metu niekas į mokyklą neatėjo. Psichologė, krizių valdymo komanda su vaikais ketina dirbti pirmadienį.

Pasak direktorės, mergaitė mokėsi neblogai ir problemų nekėlė. Ji trijų vaikų šeimoje buvo vyriausia.

M. Majauskas: visiems liūdna ir skaudu, o paskui vėl gyvename įprastu ritmu

Pasak Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininko Mykolo Majausko, Vilniaus miesto savivaldybė išskirtinai daug dėmesio skiria savižudybių ir smurto prevencijai. Vis tik, sako jis, pasikartojančios savižudybės rodo, kad, be Vyriausybės veiksmų, situacija reikšmingai nepasikeis.

„Kiekvieną kartą, susidūrus su tragiškais įvykiais, visiems liūdna ir skaudu, bet praeina kelios dienos ir vėl gyvename įprastu ritmu iki kitos baisios nelaimės.

Deja, net ir po ypatingai tragiškų paauglių savižudybių psichikos sveikatos klausimai ir toliau lieka nevyriausybinių organizacijų, psichologų ar akademikų rūpesčiu. Stipri ir labai reikalinga Prezidentūros kampanija „Už saugią Lietuvą“, panašu, Vyriausybei įtakos neturi“, – teigia M. Majauskas.

Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas
© DELFI / Domantas Pipas

Politiko aiškinimu, nėra jokios valios emocinį saugumą mokyklose iškelti į prioritetus. Vos keletas mokyklų pasitvirtino smurto prevencijos tvarkas. Ką jau kalbėti apie patyčių prevencijos mokymus, kuriems nuolatos trūksta finansavimo.

„Tuo metu už emocinį saugumą bendruomenėje atsakingu vis dar laikomas mokyklos psichologas, kai iš tikrųjų atsakomybę turi prisiimti ne kas kitas, o pats mokyklos direktorius.

Vaikų psichologų ir psichiatrų darbo apmokėjimas ir prieinamumas irgi neteikia vilčių, kad situacija poliklinikose artimiausiu metu gali pasikeisti. Todėl nereikia stebėtis, kad vis dar pirmaujame pagal savižudybių ir smurto atvejus“, – kalbėjo M. Majauskas.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Tėvų linija8 800 900 12I-VII 9.00-13.00 val. ir 17.00-21.00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi savanoriai konsultantai 8 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: https://jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-pokalbiais-internetu/Pokalbiai internetu (angl.chat) Kasdien nuo 18 iki 24 val. Emocinė parama elektroniniais laiškais "Jaunimo linijoje" neteikiama
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Messenger ar Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.