aA
Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Vyriausybės siūlomos priemonės mažinti alkoholio vartojimą yra tik darbas su pasekmėmis bei ragina daugiau dėmesio skirti nuo priklausomybių besigydančių asmenų integracijai.
Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Karolina Pansevič

„Prieinamumo mažinimas – tik viena iš priemonių riboti ar mažinti alkoholio vartojimą, tai yra darbas tik su pasekmėmis, ne su priežastimis. Todėl visi pasiūlymai, kurie dabar eina, turi būti sveriami, pasverti, juos net ir priėmus būtinai reikės stebėti, daryti išvadas, kaip jie veikia, kad nebūtų šalutinių pasekmių didinant kontrabandą, šešėlinę ekonomiką, ir kitus nelabai gerus rezultatus turėtumėme riboti“, – žurnalistams penktadienį sakė prezidentė.

Anot jos, anksti vertinti, ar vien šios priemonės padės kovoti su alkoholio vartojimu, nes problema yra sudėtinga, alkoholis neretai tampa atsaku į stresą, į gyvenimo iššūkius. Be to, D.Grybauskaitė pabrėžė, kad egzistuoja priklausomybės ne tik nuo alkoholio, bet ir nuo tam tikrų medikamentų, narkotinių medžiagų.

D.Grybauskaitė, penktadienį Vilniuje apsilankiusi nuo priklausomybės ligų sveikstančiųjų bendruomenėje „Aš esu“, sako, kad reabilitacijai skiriamos valstybės lėšos naudojamos neefektyviai, tuo metu nevyriausybinės organizacijos padeda užtikrinti gydymosi vientisumą, integraciją po gydymosi, galimybę susirasti darbą ir „kovoti už savo gyvenimą“.

„Panaudojama tik vienam segmentui – pirmam ar antram žingsniui, bet nėra vientiso modelio, vientisumo padedant žmogui – čia turbūt yra didžiausia problema, – sakė prezidentė. – Mūsų žingsniai tikrai dar labai nedideli, dar daug iššūkių turime, kaip padėti tokiems žmonėms. Pagalba reikalinga ir reikalinga profesionali, kad tai nebūtų tik pinigų švaistymas. Tikrai esame dėkingi nevyriausybinėms organizacijoms, kurios įsijungia į šį procesą, jaučia pareigą padėti žmogui ir tuo pačiu moko valstybės biurokratinę mašiną, kuri dažnai būna beveidė ir bejausmė“.

Vyriausybė siūlo sugriežtinti alkoholio prekybos laiką, nuo 18 iki 20 metų padidinti amžiaus cenzą svaigalams įsigyti ir uždrausti alkoholio reklamą. Pagal siūlymus, alkoholiu nuo pirmadienio iki šeštadienio būtų leidžiama prekiauti nuo 10 iki 20 valandos, o sekmadieniais – iki 15 valandos. Dabar parduotuvėse alkoholio galima įsigyti nuo 8 iki 22 valandos visą savaitę.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.