aA
Liuksemburgo ministras pirmininkas Xavier Bettelis sako, kad Britanija negali „išsaugoti savo pyrago jį suvalgiusi“, komentuodamas padėtį, kai Londono vyriausybė atsiribojo nuo vieno memorandumo, kuriame tarp numatytų tikslų buvo įvardytas siekis išpešti didžiausią naudą iš „Brexit“.
Xavier Bettelis
Xavier Bettelis
© AFP/Scanpix

Interviu naujienų agentūrai AFP X. Bettelis atmetė bet kokią galimybę Londonui susitarti su ES dėl pereinamojo laikotarpio, kuris sušvelnintų Britanijos pasitraukimo poveikį, jeigu sudėtingos derybos nebūtų užbaigtos per dvejus metus.

„Jie nori išsaugoti savo pyragą, jį suvalgyti ir dar sulaukti kepėjo šypsenos, bet ne kai ko kita, – X.Bettelis sakė pirmadienio vakarą savo biure Liuksemburge. – Dar yra europietiškos vertybės, kurių negalima atskirti. Negalima nurinkinėti vyšnaičių (nuo torto).“

Šis X.Bettelio pasisakymas nuskambėjo ES lyderiams vis dažniau perspėjant, kad Britanija negali tikėtis išsaugoti prieigos prie bendrosios rinkos, jeigu suvaržys Bendrijos šalių piliečių imigraciją išstojusi iš bloko.

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May žada pradėti dvejų metų skyrybų su ES procesą 2017 metų kovą, tačiau kol kas oficialiai dar neišdėstė savo tikslų. ES lyderiai savo ruožtu atsisako pradėti derybas, kol ji neaktyvuos ES Lisabonos sutarties 50 straipsnio ir nepradės oficialios pasitraukimo iš Europos bloko procedūros.

Tačiau vienam fotografui pavyko užmesti akį į numanomą Britanijos strategiją: pirmadienį vieno britų parlamentaro padėjojo, išeinančio iš Išstojimo iš ES departamento Dauningo gatvėje, rankose jis pastebėjo memorandumą, kuriame tarp nurodymų tikslų buvo „išsaugoti pyragą jį suvalgius“.

Iš memorandumo taip pat galima spręsti, kad Britanijai greičiausiai nepavyks išlikti Europos bendrojoje rinkoje ir kad ji sieks per dvejus metus užbaigti derybas, o ne jas pratęsti. Taigi, Londonas nesistengs užsitikrinti pereinamąjį laikotarpį, kad sušvelnintų staigaus pasitraukimo iš ES poveikį.

Praėjusią savaitę Airijos premjeras Enda Kenny iškėlė sutarties dėl pereinamojo laikotarpio galimybę, kadangi, anot jo, bus „neįmanoma“ užbaigti derybų per dvejus metus. Vis dėlto X.Bettelis pasisako prieš bet kokį „hibridinį“ susitarimą.

„Ką reikštų pereinamasis? Kad mes ruošiamės dabar sukurti hibridinį statusą? Arba esate Europos Sąjungos narė, arba ne narė“, – kalbėjo Liuksemburgo vyriausybės vadovas.

„Mes nesiruošiame sukurti „truputį narės“ arba „ne visiškai“ narės, „laukiančios skyrybų“ arba „beveik išsiskyrusiosios“ statuso, – sakė jis. – Tarpinės padėties nėra, nėra mišraus statuso tarp minėtų dviejų.“

Britanijos vyriausybė vėliau pirmadienį atsiribojo nuo minėto dokumento.

„Šie konkretūs užrašai nepriklauso kuriam nors vyriausybės pareigūnui arba specialiajam patarėjui. Jie neatspindi vyriausybės pozicijos dėl „Brexit“ derybų“, – sakė AFP vienas vyriausybės atstovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.