aA
Seimo Darbo partijos frakcija trečiadienį kviečiasi Lietuvos kariuomenės vadą Joną Vytautą Žuką aptarti brangius viešuosius kariuomenės pirkimus.
„Darbiečiai“ kviečiasi kariuomenės vadą pasiaiškinti
© DELFI / Domantas Pipas

„Užuot pinigus skyrę pinigus pensijoms ir atlyginimams kelti, pastaruosius metus didinome finansavimą krašto apsaugai, nes tuo metu tai atrodė reikalingas bei būtinas sprendimas. Tačiau tai, jog kariuomenė už virtuvės įrankius permokėjo net 8 kartus, atrodo neteisinga mūsų žmonių atžvilgiu“, – sako „darbiečių“ seniūnas Seime Kęstutis Daukšys.

Paklaustas, kodėl nesikviečia į posėdį krašto apsaugos ministro Juozo Oleko, K.Daukšys paaiškino, kad pirkimą organizavo Lietuvos kariuomenė.

„Jeigu bus reikalas, pasikviesime ir ministrą“, — sakė K. Daukšys.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) antradienį paskelbė, kad įvairius virtuvės įrankius iš bendrovės „Nota bene“ kariuomenė pirko aštuonis kartus brangiau, nei rinkoje. Pasak pranešimo, 2014-aisiais vykdydama 173,8 tūkst. eurų pirkimus kariuomenė pjaustymo lentelę įsigijo už 180 eurų, kai identiška lentelė parduotuvėje tuo metu kainavo 28 eurus, duonriekį peilį – už 142 eurus, jo kaina parduotuvėje – 13 eurų. Kepsniams naudojama šakutė pirkta už 184 eurus, kiaurasamtis – už 70 eurų, galąstuvas – už 103 eurus, peilis mėsai kapoti – už 250 eurų. Sietelis įsigytas už 161 eurą, skirtingų dydžių samteliai – už 243 eurus ir 258 eurus.

Virtuvės įrankius Lietuvos kariuomenė įsigijo, kai su bendrovė „Nota bene“ sudarė preliminarią maždaug 1,6 mln. eurų sutartį. Jos vertė beveik dvigubai viršijo planuotą pirkimo sutarties sumą, ji buvo numatyta 724 tūkst. eurų.

Viešųjų pirkimų tarnybai paskelbus apie įtartinus kariuomenės pirkimus, prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad įstatymai „nenumato galimybės vogti“ bei reikalauja atsakomybę už tai prisiimti krašto apsaugos ministrą socialdemokratą Juozą Oleką.

Krašto apsaugos ministras J.Olekas aiškina, kad virtuvės reikmenys nenaudojami ir siekiama išsiaiškinti galimą sukčiavimą. Pasak ministro, Krašto apsaugos ministerija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu dėl pirkimo pradėti ikiteisminį tyrimą, o pastaroji, jį pradėjusi, vėliau tyrimą nutraukė.

J. Olekas teigė, kad už šį pirkimą atsakingam asmeniui iš Lietuvos kariuomenės po tarnybinio patikrinimo trims mėnesiams 30 proc. buvo sumažinta alga, o vėliau jis perkeltas į kitas pareigas.

BNS žiniomis, tas asmuo yra tuometis Lietuvos kariuomenės Materialinių resursų departamento vadovas Valdas Dambrauskas. Kariuomenės vadas J. V. Žukas sakė, kad jis šiuo metu perkeltas dirbti į Jungtinį štabą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.