aA
Keliašimtinėje „flash mob“ akcijoje Čikagoje, pėsčiųjų žygyje į Punską Lenkijoje ir ten, kur už pilietiškumą ir laisvę neseniai liejosi kaimyninės tautos kraujas – Kijevo Maidane. Šįvakar lietuviai visame pasaulyje būrėsi vienintelei ryškiai mūsų tautos tradicijai švęsti valstybines šventes – kad ir kur būtų, 21:00 vietos laiku giedoti „Tautišką giesmę“.
Palangoje išskleista rekordinio ilgio Trispalvė
Palangoje išskleista rekordinio ilgio Trispalvė
© DELFI / Karolina Pansevič

„Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ iniciatyvos organizatoriai fiksuoja bent 500 taškų Lietuvoje ir arti 100 taškų pasaulyje, kuriuose šiandien garsiai skambėjo Lietuvos himnas.

Tautiška giesmė aplink pasaulį jau septintą kartą įrodo, kad Lietuva yra globali, ji gyvuoja ir klesti ten, kur dirba, kuria, mokosi, semiasi patirties lietuviai. Daugybė pasaulio lietuvių nesijaučia išvažiavę iš Lietuvos ar ją palikę. Jie domisi Lietuvos ekonomine raida ir politiniais procesais, skiria laiko ir pastangų, patardami verslui, reklamuodami Lietuvą užsienio investuotojams, garsindami šalies vardą savo kūryba. Giedoti Valstybingumo dienos proga jiems specialaus raginimo ir didelio organizavimo nereikia. Po vieną ar keliese, būrelyje draugų ar su šeima jie sukuria stiprią žmonėmis Lietuvą ten, kur jų balsais suskamba tie esminiai posmeliai“, - sakė lietuvių profesionalų tinklo „Global Lithuanian Leaders“ projektų vadovė Lina Dusevičienė.

Pirmieji „Tautiškos giesmės“ kelionę aplink pasaulį 21:00 vietos laiku arba 12:00 Lietuvos laiku pradėjo lietuviai Naujoje Zelandijoje. Visame pasaulyje giedamas 21:00 vietos laiku, Lietuvos himnas aplink pasaulį keliaus iš viso 24 valandas.

Renkasi neįprastas ar simbolines himno giedojimo vietas

Čikagos „Tūkstantmečio parko“ praeiviai šįvakar turėtų nustebti – greta garsiosios „Cloud Gate“ skulptūros pasirodžiusi keliašimtinė lietuvių minia, apsirėdžiusi Lietuvos trispalvės spalvomis, ketina vieningai užtraukti „Tautišką giesmę“. Būtent taip – postmodernia „flash mob“ akcija – Čikagos lietuviai nusprendė paminėti Lietuvos Valstybės dieną.

Akcijoje himną giedos net 200 choristų, liepos 3-5 dienomis dalyvaujančių Dešimtojoje Šiaurės Amerikos Lietuvių Dainų Šventėje. Prie jų jungsis tiek kiti šventės dalyviai, tiek žiūrovai.

Liepos 4-ąją JAV šventė Nepriklausomybės dieną, tačiau čia, Čikagoje, šiomis dienomis suvažiavę tiek daug lietuvių, kad jau galima suabejoti – JAV ar Lietuvos – valstybinė šventė čia švenčiama“,- teigė LRT Lituanicos televizijos „Pasaulio lietuvių žinių“ prodiuseris Vladas Linauskas.

Kelių šimtų lietuvių minia, pasipuošusi trispalvės spalvomis, „Tūkstantmečio parke“ turėtų vos sutilpti, o veidrodinė gaubtos pupos formos „Cloud Gate“ skulptūra šią žmonių masę optiškai padidins dar kelis kartus.

Lietuvos himnas su plevėsuojančiomis trispalvėmis skambėjo ir karinio konflikto su agresore kaimyne šalimi krečiamoje Ukrainoje. Lietuviai liepos 6 d. 21 val. giedoti rinkosi pilietiškumo ir drąsos simboliu tapusioje Kijevo Maidano aikštėje. Simboliška, kad Lietuvos Valstybės diena bus minima ten, kur taip neseniai kaimynės šalies piliečiai kovojo už savo savarankišką valstybingumą.

Dalis lietuvių himno giedojimo akimirką pasitiko ir tarptautinio pėsčiųjų žygio metu Lenkijoje. „Lietuvos himną giedosiu Punske“ – taip vadinasi Lietuvos-Lenkijos pasienyje – Kalvarijoje – gimusi iniciatyva, kuri liepos 6 dieną organizuojama jau trečiąjį kartą. Žygio dalyviai tikisi įveikti 30 arba 12 km pėsčiomis, arba 40 km dviračiais, kad himną galėtų giedoti drauge su Punsko lietuviais.

Giedos ir po vieną

Čikagos „Tūkstantmečio parkas“
Čikagos „Tūkstantmečio parkas“
© Organizatorių nuotr.

Pasak prie vieningo himno giedojimo iniciatyvos idėjos sklaidos prisijungusio Tarptautinių profesionalų tinklo „Global Lithuanian Leaders“ (GLL) projektų vadovės Linos Dusevičienės, šiandien nemažai įvairių sričių profesionalų, lietuvių, daug keliauja arba gyvena šalyse, kur tautiečių nėra daug. Tokie žmonės ne visada turi galimybę jungtis į aktyviai veikiančias pasaulio lietuvių bendruomenes. Vis dėlto, tai jiems netampa kliūtimi Lietuvos Valstybės dienos šventės proga giedoti savo šalies himną.

GLL tinklo nariai – ar būtų pasaulinio verslo atstovai Filipinuose, ar akademikai Honkonge – drąsiai savo šalies himną gieda patys ir taip tampa vieningos „Tautiškos giesmės“ šaukliais tolimiausiuose kraštuose, savo iniciatyvumu burdami ten užklystančius tautiečius.

Kad 21:00 giedos Lietuvos himną, „Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ organizatoriams pranešė Airijos, Austrijos, Bahreino, Belgijos, Baltarusijos, Čekijos, Didžiosios Britanijos, Estijos, Filipinų, Indonezijos, Islandijos, Ispanijos, Italijos, Jungtinių Arabų Emiratų, JAV, Kanados, Kinijos, Lenkijos, Malaizijos, Norvegijos, Prancūzijos, Rusijos, Singapūro, Suomijos, Škotijos, Švedijos, Turkijos, Ukrainos, Vokietijos lietuviai.

Didžiausias „Tautiškos giesmės“ renginys Lietuvoje – Palangoje

Lietuvoje gausiai susirinkusių giedotojų laukiama vasaros sostinėje Palangoje, kur vyko pagrindinis šių metų „Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ šventinis renginys. Organizatoriai kvietė visus Palangos gyventojus ir svečius tapti istorinės akimirkos dalimi ir 19:30 drauge su Lietuvos šauliais bei skautais J. Basanavičiaus gatve ir Palangos tiltu ištiesti ilgiausią, 1 km ilgio Lietuvos vienybės trispalvę.

Himno laukimo metu šventės dalyvius džiugino tokie Lietuvos atlikėjai kaip Algirdas Kaušpėdas, Stasys Povilaitis, Edgaras Lubys, Čilinam, ŽAS, Neda bei kitais. Renginį ves Ugnė Galadauskaitė ir Giedrius Masalskis. Renginį nuo 19:30 val. tiesiogiai transliavo LRT televizija.

Tiesa, mūsų šalyje himnas bus giedamas ne tik Palangoje ar didžiuosiuose šalies miestuose. Mažesni miesteliai bei kaimai kaip niekad aktyviai pasirengę burti savo bendruomenes Lietuvos Valstybės dienos šventei – miestelių aikštėse, kultūros centruose ar ant piliakalnių viršūnių. Laukiant 21 val. didelė jų dalis ketina nudžiuginti žmones šventiniais koncertais ar renginiais.

Kad visi galėtume įsitikinti, kokį savitą ir didelį dalyką sukūrėme drauge, organizatoriai ragina visas liepos 6 d. 21 val. vienybės akimirkas užfiksuoti ir pasidalinti interneto svetainėje www.tautiskagiesme.lt arba naudojantis platforma WeTransfer.com siųsti el. paštu info@tautiskagiesme.lt. Iš visų žmonių nufilmuotų kadrų bus kuriamas bendras „Tautiškos giesmės aplink pasaulį“ 2015 metų filmas.

Pirmą kartą vieningai giedamas mūsų šalies himnas pasaulį apskriejo 2009-aisiais, švenčiant Lietuvos vardo tūkstantmetį. Jachtos „Ambersail“ misijos „Tūkstantmečio odisėja“ buriuotojai pirmą kartą istorijoje pakvietė po visą pasaulį pabirusius lietuvius kelioms istorinėms akimirkoms susijungti į gyvą „Tautiškos giesmės“ balsų grandinę.

Septintą kartą giedama „Tautiška giesmė“ šiandien jau išaugo į vieną didžiausių lietuvius visame pasaulyje vienijančių įvykių ir tapo gyva ir ryškia mūsų tautos tradicija švęsti Valstybės dieną. Daugiau informacijos apie iniciatyvą ir giedojimo vietas ieškokite: facebook.com/tautiskagiesme.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.