aA
Premjeras Algirdas Butkevičius apsisprendė dėl kandidato į Europos Komisijos narius. Neoficialiais duomenimis, šioms pareigoms bus siūlomas sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis.
Varžybose dėl prabangaus posto – netikėta pergalė?
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pats premjeras A. Butkevičius teigia, kad konkretus sprendimas, kas užims Europos Komisijos nario postą, nėra priimtas.

Europos Komisijos komisarų kandidatūras siūlo nacionalinės valstybės, tačiau siūlymo procedūrą apibrėžia Lietuvos įstatymai. Pagal Vyriausybės įstatymą, kandidatą į Europos Komisijos narius oficialiai siūlo Vyriausybė, gavusi prezidento pritarimą ir pasikonsultavusi su Seimu.

„Tiesą pasakius, jūs mane pirma informuojate. Aš dabar galvoju, čia versijų ir kalbų yra ir daugiau. Neturiu jokio pagrindo ką nors galvoti. Žinodamas savo darbus bei vertinimus, aš labai atsargiai žiūriu į viską. Yra ir be manęs daugiau pretendentų ir kur kas rimtesnių", - DELFI sakė V. Andriukaitis.

Istoriko ir chirurgo išsilavinimą turintis politikas nedalyvavo rinkimuose į Europos Parlamentą, tačiau jo ambicijos sustiprinti savo statusą socialdemokratams buvo ne paslaptis. Po Seimo rinkimų 2012 m. V. Andriukaitis siekė užsienio reikalų ministro posto, tačiau tapo sveikatos apsaugos ministru.

Varžybose dėl prabangaus posto – netikėta pergalė?
© DELFI / Tomas Vinickas

V. Andriukaitis yra iš socialdemokratinio partijos flango, kuris vėliau susijungė su Lietuvos demokratine darbo partija. Politikas Seime dirba nuo 1990 m., išskyrus 2004-2008 m. Tais metais socialdemokratas atsistatydino iš Seimo nario pareigų, nes jam buvo mesti įtarimai korupcija. 2004 m. jis nelaimėjo Seimo nario mandato, tačiau vėliau įtarimai jam subliuško ir V. Andriukaitis jau 2008 m. grįžo į Seimą.

Politikas nurodo mokantis anglų, rusų, vokiečių, lenkų kalbas. Jis domisi teise, sociologija, istorija, sveikatos apsauga, literatūra, poezija, muzika ir sportu. V. Andriukaitis buvo Konvento narys kuriant Konstituciją Europai, domisi Europos Sąjungos politika.

Pastarųjų Europos Parlamento ir prezidento rinkimų metu politikas pasižymėjo nuožmia kritika socialdemokratų rinkimų strategijai: jis manė, kad prezidento rinkimuose dalyvauti turi premjeras A. Butkevičius, jam kliuvo ir tai, kad Zigmantas Balčytis iškart siekia dviejų kėdžių – prezidento ir europarlamentaro.

Lietuva nuo įstojimo į Europos Sąjungą yra turėjusi 2 atstovus Europos Komisijoje: 2004 m. Vyriausybė į šias pareigas pasiūlė Dalią Grybauskaitę, 2009 m. – Algirdą Šemetą. Abu į pareigas buvo paskirti iš finansų ministro pozicijų.

Remiantis Europos Komisijos informacija, eurokomisaro alga siekia 20,6 tūkst. eurų per mėnesį (71,5 tūkst. litų) iki mokesčių. Europos Komisijos pirmininkas uždirba 25,3 tūkst.eurų (87,7 tūkst. litų), vicepirmininkas – 22,9 tūkst. eurų (79,4 tūkst. litų), neatskaičius mokesčių.

Europos Komisijos nariams taip pat priklauso 15 proc. išmoka nuo bazinio atlyginimo būsto išlaikymui. Eurokomisarai taip pat gauna po 607 eurus per mėnesį reprezentacijai, jiems padengiamos visų kelionių išlaidos.

Palikus eurokomisaro postą, asmeniui trejus metus mokama 40-65 proc. buvusios algos kompensacija, priklausomai nuo darbo Europos Komisijoje trukmės. Tačiau jeigu buvęs Europos Komisijos narys įsidarbina kitur, jam mokama sumažinta išmoka: sudėjus naują atlyginimą ir kompensaciją suma negali viršyti Europos Komisijos nario algos.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.