aA
Lietuvos ir Lenkijos premjerų sprendimu sudaryta tarpvalstybinė darbo grupė baigia darbą. Kol kas pasiektas rezultatas – sprendimas sudaryti kitas darbo grupes. Lietuvos ir Lenkijos švietimo viceministrų vadovaujamos ekspertų darbo grupė Trakuose posėdžiavo penktą – paskutinį kartą. Tačiau padėtis nepasikeitė – lenkų atstovai tikina, kad susitarti galima, tik jei Lietuva atšauks švietimo įstatymą, kuris įteisina vienodą lietuvių kalbos egzaminą visiems abiturientams ir daugiau pamokų lietuvių kalba tautinių mažumų mokyklose.
Lietuvos ir Lenkijos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutarties nuostatų įgyvendinimo įvertinimo darbo grupės posėdis
Lietuvos ir Lenkijos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutarties nuostatų įgyvendinimo įvertinimo darbo grupės posėdis
© DELFI / Audrius Solominas

Lietuvos Švietimo ministerijos sprendimas palengvintai vertinti tautinių mažumų abiturientus per egzaminą pareinamuoju laikotarpiu ir kursai mokytojams, kuriems dabar jau tenka mokyti lietuviškai, lenkams įspūdžio nepadarė.

„Tiesiog ta siūloma formulė mūsų netenkina, nes siūloma diferencijuoti vertinimą, o vienuoliktokai, kurie mokėsi pagal skirtingas programas, turi per mažai laiko, kad galėtų tinkamai pasiruošti laikyti šį egzaminą. Taigi tinkamiausia būtų atidėti įstatymo nuostatų įsigaliojimą“, – Lenkijos švietimo viceministras Miroslawas Sielatyckis.

Paklaustas, kiek atidėti, Lenkijos švietimo viceministras atsako, kad tai Lietuvos valdžia turi derinti su Lietuvos lenkais, kurių atstovai yra ne kartą pareiškę, kad jų reikalavimas ne atidėti įstatymą, o grąžinti senąją tvarką.

Kad tikslas – keisti naująjį įstatymą, neslepia ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos narė, Vilniaus rajono savivaldybės tarybos sekretorė Renata Cytacka. Ji į darbo grupės susitikimą įsiprašė kaip moksleivių iš tautinių mažumų tėvų atstovė.

„Prašom viceministro bet kokio pasiūlymo – yra galimybė, pavyzdžiui, sušaldyti įstatymo vykdymą arba paruošti kažkokią bendrą pataisą. Mes iki šiol nesulaukiame atsakymo, kaip bus“, – nerimavo Lietuvos Lenkų rinkimų akcijos narė, tėvų atstovė R. Cytacka.

„Aš manau, kad kompromisas tikrai yra įmanomas. Žinoma, tam reikia laiko, tam reikia daug kalbėjimosi, bet tikrai tai bus pasiekta“, – Lietuvos švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys.

„Mes sutarėme, kad abi šalys įsteigs specialias darbo grupes, kuriose dirbs mažumų atstovai – Lietuvos lenkų ir Lenkijos lietuvių bei abiejų ministerijų atstovai. Tos grupės ir toliau svarstys rūpimus klausimus

Naujos darbo grupės – vienintelis aiškus rezultatas, kurį sugebėjo įvardyti švietimo viceministrai.

www.lrt.lt