aA
Vatikano archyvai toliau stebina tyrėjus. Vienas vokiečių tyrėjas atskleidė, kad Bažnyčia uždraudė katalikams I.Kanto veikalus, tačiau leido skaityti "Mein kampf" ("Mano kova") ir kitas Adolfo Hitlerio knygas - jos niekada nebuvo įtrauktos į uždraustų knygų sąrašą.
Bažnyčia draudė katalikams skaityti I.Kantą, tačiau leido „Mein kampf“
© Corbis
Nuo 1559 iki 1966 metų, pirmiausia reaguojant į Martino Lutherio reformą, į šį sąrašą pakliuvo daugiau kaip 4 tūkst. mokslininkų, filosofų, rašytojų darbų, tarp jų M.Lutherio ir Johno Calvino, Giordano Bruno, Galileo Galilei, Honoret de Balzaco, Heinricho Heine's, Immanuelo Kanto, Jeano Paulio Sartre'o ir kitų.

Prieš lemiant tokį knygos likimą būdavo rengiamas specialus ekspertų susitikimas. Uždraudžiamos tik tos knygos, kurios pakerta tikėjimą ir moralę. Sąrašą liautasi pildyti tik prie piopiežiaus Pauliaus VI, tačiau Vatikanas nieko nepaskelbė, jog šis sąrašas būtų oficialiai panaikintas.

Vis dėlto reikia pripažinti, kad darbas siekiant uždrausti A.Hitlerio veikalus Vatikane buvo pradėtas, bet taip ir liko neužbaigtas. Kartais dėl to kaltinamas kardinolas Eugenio Pacelli, kuris vėliau tapo popiežiumi Pijumi XII - neva jis buvo nesuinteresuotas iš politinių paskatų.

Uždraustųjų knygų sąraše nėra ir kitų XX amžiaus nusikalstamų lyderių darbų: nei Lenino, nei Stalino, nei Mussolini.

„Lietuvos žinios“