Šią savaitę Vyriausioji rinkimų komisija įteikė pažymėjimus septyniems kandidatams, ir Prezidento rinkimų kampanija prasidėjo oficialiai. Didelės intrigos nėra, nes mažai abejojančių, kad dar vienai kadencijai Lietuvos Prezidente bus išrinkta Dalia Grybauskaitė. Vis dėlto yra ir liūdna žinia rinkimų favoritei.
Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

D. Grybauskaitė veikiausiai norėtų pakartoti prieš penkerius metus pasiektą rezultatą ir laimėti jau pirmajame ture. Tačiau žinomas sociologas Vladas Gaidys smarkiai abejoja tokia galimybe.

Favoritas aiškus

D. Grybauskaite yra aiški rinkimų favoritė. Bent iki šiol tą rodo visos apklausos. Šiek tiek įdomiau ar prireiks antrojo turo. Priklausys ir nuo to, dalyvaus daugiau, negu pusė rinkėjų ar mažiau. Jei mažiau, tada tikrai prireiks antrojo turo. Dar viena detalė – ar po rinkimų išliks ta pati valdančioji koalicija. Svarstoma, kad gali būti eliminuota Lenkų rinkimų akcija, kurios lyderio pareiškimai esą erzina ne tik prezidentę, bet ir koalicijos partnerius. Vėlgi svarstoma, kad realiausi kandidatai juos pakeisti – opozicijoje esantys liberalai. Jų lyderis Eligijus Masiulis patvirtino, kad jie iš tikrųjų būtų tie, kurie svarstytų pasiūlymus.

Šią savaitę septyniems kandidatams duotas startas prezidento rinkimų kampanijoje. Be abejo, kiekvienas jų startuoja jau turėdamas tam tikrą įvaizdį rinkėjų akyse. Tai matyti apklausose. Jų lyderė dabartinė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Paskui ją prezidentinėse lenktynėse dėl antros vietos varžosi Socialdemokratų kandidatas Zigmantas Balčytis ir Darbo partijos kandidatas Artūras Paulauskas. Kandidatai visuomenei vangiai skelbia rinkimų programas, tikslus, kokių darbų imsis laimėję prezidento rinkimus. Politologai teigia, kad rinkėjų dažnai kandidatų programos nedomina.

„Šiandien didžiąja dalimi matome rinkėją, kuriam svarbu emocinis ryšys su kandidatu, pamilimas to kandidato ir galų gale visokiausi viešųjų ryšių veiksmai, kurie mažai susieti su programomis“, – sakė VDU Socialinės ir politinės teorijos katedros profesorius Lauras Bielinis.

Politologas Bernaras Ivanovas taip pat sako, kad žmonės balsuoja ne už programas. Prezidento didžiausi įgaliojimai užsienio politikos srityje, o gyventojus labiau jaudina vidaus reikalai.

„Ir čia yra tam tikras prieštaravimas, kai agituojantys kandidatai kalba apie vidaus politikos reikalus, o formaliai turbūt tektų didesnį dėmesį užsienio politikai skirti“, – dėstė VDU Politologijos katedros docentas B. Ivanovas.

Naujų idėjų, pasak politikos specialistų, negirdime ir dėl to, kad esant aiškiam nugalėtojui, kiti kandidatai dalyvauja Prezidento rinkimuose, bet sėkmės tikisi savivaldybių tarybų, Seimo ar Europos parlamento rinkimuose.

„Z. Balčytis ar jis kandidatuoja į Europos parlamentą, ar jis bus Lietuvos atstovas ES komisijoje, čia dar politinių spekuliacijų laikas, neabejoju, kad visi suvokia, kas bus šių rinkimų laimėtojas. A. Paulauskas, ko gero, yra tas politikas ar kandidatas, kuris žiūrint į Darbo partiją, mažiausiai su Darbo partija yra siejamas ir galbūt dėl to mažiausiai kontraversiškas.

Dabartinis Vilniaus meras Artūras Zuokas yra daugiau nusitaikęs į savo politinių pozicijų stiprinimą savivaldos būsimuose rinkimuose tame pačiame Vilniuje, kaip ir kandidatas ponas Ropė Ignalinai toliau nusiteikęs vadovauti, būti meru. Aš manau, kad ir kiti kandidatai daugiau, mažiau turi savo politinių pareklamavimų, savo idėjų pateikimo platformą, turiu Prezidento rinkimus ir jie ją puikiai išnaudoja“, – kalbėjo VDU Regionistikos katedros profesorius Mindaugas Jurkynas.

Kas garantuoja antrąjį turą

Kai nėra intrigos, kas laimės prezidento rinkimus, sociologams lieka tyrimai, ar prezidentą išrinksime pirmajame rinkimų ture. Jei pirmajame rinkimų ture prie balsadėžių ateis daugiau kaip pusė visų rinkėjų, kandidatas turi surinkti daugiau kaip pusę rinkimuose dalyvavusiųjų balsų, kad būtų išrinktas. Jei rinkimuose dalyvaus mažiau kaip pusė visų rinkėjų, laimėtoju bus laikomas tas kandidatas, kuris gaus arti 70 procentų rinkėjų balsų.

„Greičiausiai, kad antras turas turės būti. Tą neapibrėžtumą apsprendžia dvi sąlygos. Vienas dalykas, ar bus 50 proc. aktyvumas. Jeigu nebus aktyvumo, tai čia garantuotai antras turas, absoliučiai garantuotai“, – sakė „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys.

Pasak V. Gaidžio, šių rinkimų didžiausia intriga, kas galėtų būti Dalios Grybauskaitės varžovas, jei prireiktų antrojo turo.

„Tie du kandidatai nusistovėjo šiuo metu: Z. Balčytis nuo spalio mėnesio pirmavo prieš Artūrą Paulauską, bet kai paaiškėjo, kad Rolandas Paksas nedalyvauja dėl aiškių priežasčių elektoratas Rolando Pakso patraukė link A. Paulausko“, – svarstė V. Gaidys.

Koalicija po rinkimų: jau kita?

Kol Prezidento rinkimuose didesnės intrigos nėra, politikos užkulisiuose vis stiprėja kalbos, kad po rinkimų įmanomos permainos valdančioje koalicijoje. Socialdemokratų vicepirmininkas neneigia, kad tokia galimybė egzistuoja.

„Ir teorinė, ir praktinė, aišku, gali būti. Jeigu koalicija dėl ko nors nesusitars arba susibars rinkimų eigos metu, nes rinkimai bus gana aštrūs, aš taip įsivaizduoju. Koalicija neiškėlė vieno kandidato, visos partijos, išskyrus vieną koalicijos partnerį, turi savo kandidatus, tai tos diskusijos gali sukelti visko. Ir įtampos pačioje koalicijoje“, – kalbėjo Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas.

Dažniausiai minima Lenkų rinkimų akcija, neva ji bus pašalinta iš valdančiųjų. Neviešai kalbama, kad socialdemokratai į koaliciją gali kalbinti Liberalų sąjūdį. Jo lyderis Eligijus Masiulis teigia, kad nepaisant to, jog buvusioje daugumos koalicijoje jie dirbo su konservatoriais, svarstytų tokį pasiūlymą.

„Mes tikrai nesame kažkaip tai bambagysle surišti su konservatoriais, bet viskas priklausytų nuo to, kokia ta valdančioji dauguma. Jeigu eitų kalba apie kažkokius esmingesnius pasikeitimus valdančioje daugumoje, tai tada mes iš tikrųjų būtume tie, kurie svarstytumėm pasiūlymus“, – sakė E. Masiulis.

Pasikeitimai koalicijoje tikėtini dar ir dėl to, kad balsuojant svarbiausiais, strateginiais klausimais, socialdemokratai paramos dažniau sulaukia iš opozicijos, o ne iš savo partnerių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (34)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (27)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (83)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (86)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1126)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (53)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (85)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...