Iš pradžių – citata: „Keičiant nuolatinai pareiškimus, išeinant su tam tikrais reikalavimais ir skubinant tą visą reikalą, paskutiniu metu vėl iškeliant naujus faktus, kurie neatitiko pirminiams pasisakymams, aišku, sakyčiau, didelio pasitikėjimo nesukelia. Aš tik viena galiu pasakyti, kad aš džiaugiuosi, kad vis tik Lietuvos pusė neskubino to reikalo, atsispyrė bet kokiems spaudimams, ir tikriausiai prieisime arčiau tiesos eidami šituo keliu, nei kad būtume priėję savotiškus reikalavimus. Iš kitos pusės Lietuva tikrai pasirodė kaip atsakinga, kultūringa, spręsdama šitą reikalą, atsižvelgė į visus žmoniškuosius faktorius ir, net ir turėdama, sakyčiau, tokios nelabai tikslios informacijos, neapkaltino, nenutraukė visko, neatsisakė kalbėti toliau. Tai parodė ir tam tikrą mūsų kultūros laipsnį, bendradarbiavimą, o kas svarbiausia – parodė mūsų nuoširdų norą palaikyti normalius, darbinius santykius su valstybe, kuri praktiškai pažeidė Lietuvos interesus“.

Ar supratote, apie ką čia kalbama? Aš supratau ne iš karto, nors, pasirodo, kalbama pastaruoju metu labai jautria tema – apie rugsėjo mėnesį Lietuvoje sudužusį Rusijos naikintuvą „Su-27“.

Ir ši citata ne iš kokio nors pašaliečio kalbos, o žmogaus, kuris, remiantis apklausomis, Lietuvoje yra didžiausias autoritetas ir turi didžiausią pasitikėjimą tarp Lietuvos piliečių – prezidento Valdo Adamkaus.

Tai – ištrauka iš jo interviu praėjusio sekmadienio LTV laidai „Savaitė“, kuriame valstybės vadovas išreiškė savo poziciją, kaip sakoma, aktualiausiais valstybės gyvenimo klausimais. Tai yra, apie sudužusį naikintuvą, „Mažeikių naftos“ akcijų pardavimą, ministro pirmininko žmonos viešbučių verslą ir vis didėjančią visuomenės apatiją.

Kadangi prezidentas pastaruoju metu savo požiūrį į valstybės aktualijas išreiškia ne taip jau dažnai, klausiausi labai įdėmiai. Tikėjausi, kad valstybės vadovas kalbės kitaip, nei pastaruoju metu dažniausiai kalba dauguma Lietuvos politikų – nevynios žodžių į vatą, nekartos banalių frazių, akcentuos strateginius dalykus ir nurodys tikslus, kurių valstybė turi siekti. Tačiau nieko panašaus neišgirdau – atrodo, kad prezidentas kalba apie... nieką.

Tai liudija ne tik ši citata. Antai paklaustas, ar pritartų siūlymui, kad „Mažeikių naftos“ akcijos negali būti parduotos investuotojui, galinčiam kelti grėsmę nacionaliniam saugumui, prezidentas atsako: „Tai yra išsakyta prieš tai, ir mes turime griežtai šito laikytis. Jeigu mes kalbame apie net ir normalių santykių išlaikymą su kaimynine valstybe, kaip ten bebūtų, galime dangstytis vienais ar kitais žodžiais, kas stovi už, tarkim, šitos kompanijos. Aišku, kad Rusijos valstybės vyriausybė yra suinteresuota tuo, ji turės nuolatinę savo įtaką tos kompanijos sprendimams. Todėl mes, priimdami tam tikras sąlygas, pasirašydami, turime užtikrinti, kad mūsų nacionaliniam saugumui tam tikros sąlygos būtų išpildytos, ir kad tas įsipareigojimas būtų ne pasakytas žodžiu, bet aiškiai padedant parašą, kad Lietuvos interesai tikrai dėl to nenukentės“.

Tris kartus išklausiau šių prezidento minčių, tačiau vis tiek nesupratau, ar valstybės vadovas pritaria, kad „Lukoil“ būtų išbrauktas iš potencialių „Mažeikių naftos“ akcijų pirkėjų sąrašo, ar ne. Taip pat neaišku, kokios „tam tikros sąlygos“ turi būti „išpildytos“, kad Lietuvos nacionaliniai interesai parduodant naftos perdirbimo koncerną nenukentėtų.

Migloti ir V. Adamkaus pasiūlymai, ką turėtų daryti Vyriausybė, norėdama išsklaidyti įtarimus, kad jau nusprendė „Mažeikių naftos“ akcijas parduoti „Lukoil“ bendrovei: „Kiekvieno iš mūsų vienintelis prašymas būtų, kad sprendžiant šią problemą, būtų aiškumas, skaidrumas, kad nebūtų spekuliacijų, kas ką galvoja. Nes nėra jokios abejonės, kad ši tema ir jaudina, ir šiurpina. Kalbame ne apie kokios nors vienos kompanijos reikalus, bet kalbame apie valstybės ekonominį gyvenimą, o tuo pačiu ir kiekvieną žmogų paliečiantį rezultatą. Taip kad čia aiškumas turi būti, bet ne spėliojimas. Aš manau, kad ypatingai tie, kurie seka diena iš dienos įvairius pareiškimus – tiek Vyriausybės, tiek diskusijas, tiek spaudoje prielaidas daromas, tikrai vaizdas susidaro toks neaiškus, kad niekam nėra aišku, kiekvienas interpretuoja kaip kam patinka. Štai kur yra pagrindinė problema. O kalbame apie mūsų Lietuvos ekonominio gyvenimo ateitį. Ir kada ypatingai bandoma dar įsipareigoti, ir Seimas dar turi prisiimti dalinę atsakomybę, leisdamas Vyriausybei kalbėti apie 3–4 milijardus litų įsipareigojimą, tai čia jau laisvoms diskusijoms vietos nėra. Todėl mano išreikštas pasisakymas yra toks: atverskime kortas, pasakykime aiškiai, kas dalyvauja, kur dalyvauja, kokiomis sąlygomis dalyvauja, kad niekam neliktų abejonių“.

Po tokių žodžių neaišku, ar blogai, tai, kad visi, kas netingi, diskutuoja apie galimus „Mažeikių naftos“ pardavimo variantus, ar tai, kad Vyriausybė iš karto nepasako, kam ji ketina parduoti naftos koncerno akcijas.

Liūdna, kai taip šneka politikas, iš kurio visi Lietuvoje laukia tvirtos bei aiškios pozicijos. Ir todėl nestebina, kad panašiai elgiasi ir kiti.

Pavyzdžiui, ministras pirmininkas, savo simpatijas „Lukoil“ bandydamas pridengti kalbomis apie neva labai rimtą pretendentą iš Austrijos „Baltic Holding“, kuris jau kitą dieną pareiškia, kad „Mažeikių nafta“ jo visiškai nedomina. Arba Seime prieš pietus visiems žadėdamas pateikti informaciją apie žmonos viešbučių verslą, o po pietų pareikšdamas, kad neketina to daryti.

Panašiai atrodo ir opozicijos lyderis Andrius Kubilius, kuris didžiausią grėsmę nacionaliniam saugumui įžvelgia Kristinos Brazauskienės valdomame viešbutyje. Beje, keista, kodėl A. Kubilius apie tą viešbutį tik dabar prašneko – juk spauda apie tai jau senų seniausiai rašė.

Blogai, kai visi kalba apie nieką. Paskui galėtų nesistebėti, kodėl taip greitai mažėja pasitikėjimas politikais ir taip sparčiai didėja atotrūkis tarp jų ir visuomenės. Juk ne visi užsikemša ausis, kai politikai pradeda kalbėti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (154)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Antiglobalizmas – naujasis kvailių socializmas (44)

Remiantis nusistovėjusia ekonomikos teorija, globalizacija „pakelia visas valtis“ ir turi...

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (16)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (30)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (4)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Požymiai, kad jūsų svoris normalus ir nereikia daugiau lieknėti (2)

Kartais aklavietė lieknėjant yra ženklas, kad reikia gero postūmio toliau savo tikslui pasiekti....

Įtampa Vokietijoje auga: prieš rinkimus – spaudimas automobilių gamintojams (5)

Vokietijos pastangos atsitiesti po vadinamojo „dyzelgeito“ skandalo gali labai greitai virsti...

Vilniaus oro uoste po rekonstrukcijos nusileido pirmasis keleivinis lėktuvos (10)

Vilniaus oro uoste po daugiau nei mėnesį trukusios kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijos...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: 13 žmonių žuvo, apie 100 sužeisti sunkvežimiui taranavus minią atnaujinta 6:54 (804)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...