Ironija yra būdingiausias dabarties mentaliteto požymis, kai linkstama manyti, kad viskas yra nepastovu, netikra, kai neaišku, kur kaukė, o kur tikrasis veidas, kai naivu atrodo kalbėti apie tiesumą, įsipareigojimą vertybėms, pasitikėjimą.
Pirmasis naujojo Seimo posėdis
© DELFI
Epocha, kuri save vadina postmodernia, nemėgsta patoso ir jausmingumo, apie viską kalba juokaudama ir pasišaipydama.

Neseniai miręs žymus prancūzų filosofas J.Derrida siejamas su postmoderniu "dekonstrukcijos" terminu, kuris reiškia įvairiausių mitų bei prietarų "nuvainikavimą", jų tikrosios esmės ir vertės atskleidimą. Tai gili ir prasminga filosofija, nukreipta prieš siaurakaktį fanatizmą, skatinanti nuolatos abejoti visuomenės normomis bei įsigalėjusiomis idėjomis, visados būti atviram kitokioms pažiūroms ir vertybėms, pripažinti savo neišvengiamą ribotumą.

Tačiau pernelyg dažnai "dekonstruavimas" virsta lengva mada, neatsakingu skepticizmu bei nihilizmu. Jo yra mene bei meno kritikoje, bet jo daug ir politikoje, žiniasklaidoje. Tapo geru tonu apie politikus, valdžios žmones ir institucijas kalbėti vien ironiškai, pašaipiai, negatyviai. Deja, tai nėra vien nekalti žaidimai, o viešosios nuomonės formavimas tam tikra kryptimi. Apie Seimo narius kitaip nebesakoma, o tik "seimūnai", gal nevisados ir suvokiant priesagos menkinamąjį pobūdį; apie tarnybinės etikos komisijos narius -"etikos sargai", apie debatus Seime - "rietenos", apie taktinių sprendimų paieškas - "kairė ir dešinė dėl lovio gali tartis su bet kuo", "koalicijos sudarymo pasiutpolkė" ir t.t. Dažnam komentatoriui analitinė politikos laida radijuje yra tik proga pašmaikštauti, pažaisti kalambūrais, pasityčioti tik šiaip sau - juoko dėlei.

"Tapo geru tonu apie politikus, valdžios žmones ir institucijas kalbėti vien ironiškai, pašaipiai, negatyviai. Deja, tai nėra vien nekalti žaidimai, o viešosios nuomonės formavimas tam tikra kryptimi."
Vanda Zaborskaitė:

Prieš keletą dienų rimtame dienraštyje studentės politinis komentaras - paskvilis, parašytas įžūliu, absoliučiai su realybe nesiskaitančiu tonu. Narciziškas savęs demonstravimas, kuris gal ir gali būti paaiškintas (ne pateisintas) autorės jaunatvišku nesubrendimu. Bet panašiai elgiasi labai kvalifikuoti žurnalistai ir politologai. Prieš savaitę kitą jie įtikinamai analizavo politinę situaciją, kūrė prognozes, spėliojo optimaliausius koalicijų variantus, o dabar, kai tie variantai daugmaž virsta tikrove, jie televizijos ekranuose šaiposi iš tų politikų, kurie jų prognozuotą optimalų variantą pasirinko. Jie puikiai supranta, kiek reikėjo politinės išminties, diplomatijos, pasirenkant Lietuvai naudingiausią alternatyvą, tegul ir slepiančią neišvengiamų pavojų ir vilkduobių, pareikalausiančią didžiulės jėgų įtampos, o vis tiek šaiposi - stačiai malonumo dėlei, suprasdami, kad oponentai negali atvirai atsikirsti, nes to neleidžia elementarūs diplomatijos reikalavimai.

Neseniai akademikas E.Vilkas pastebėjo, kad ekonominėje politikoje svarbią reikšmę turi pasitikėjimas. Bet jis yra svarbus ir apskritai politikoje. Svarbus visuomenės pasitikėjimas valstybės politika. Pasitikėjimo vertas, manyčiau, ne vienas iš dabartinės valdančiosios koalicijos iniciatorių ir architektų, lygiai kaip ir iš opozicijos.

Visiškai įtikėtina, kad veikti juos skatina nuoširdus susirūpinimas viešuoju gėriu, taip pat žmogui būdingas geismas realizuoti save, savo gabumus ir sugebėjimus, palikti pėdsaką visuomenės (valstybės) atmintyje. Kurie iš jų pasitikėjimo verti - tai jau pasitikrinimo, atsirinkimo dalykas, tačiau kad jų esama - abejoti pagrindo nėra.

Politiniai anekdotai, politinė karikatūra, politinis kabaretas yra puikūs dalykai ir suteikia viešajam gyvenimui druskos ir skonio. Deja, šioje srityje maža kas džiugina. "Dviračio žynios" yra bene vienintelė maloni išimtis (bet irgi su išimtimis).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (19)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (598)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Turkijoje siaučia pavojingas virusas: vienas iš simptomų – pykinimas (17)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šių metų liepos ir rugpjūčio...

DELFI startuoja naujas kanalas Būstas (1)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (31)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (118)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus V. Putino bendražygiui (55)

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (13)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...