Prezidentas pasiūlė savo paramą telkiant politinių partijų paramą pensijų sistemos reformai. Tai paprasčiausiai reiškia, jog ir tarp valdančiosios koalicijos narių nėra bendro sutarimo dėl šios svarbios reformos.
Seimas
© DELFI
Žinoma, pirmiausiai nėra sutarimo tarp valdančiųjų partijų Lietuvoje, kaip techniškai vykdyti pensijų reformą Lietuvoje. Be to, tokia Prezidento iniciatyva reiškia, kad valdančioji koalicija nesurinktų reikiamo kiekio balsų, kuriais turėtų pritarti pensijų reformos eigai, o tai rodo, kad tarp socialdemokratus ir Naująją sąjungą atstovaujančių Seimo narių yra visokiausių nuomonių. Tai aiškiai matėsi ir tuomet, kai dar iki Vyriausybės sprendimo dėl pensijų sistemos buvo ginčijamasi, kaip šią reformą vykdyti – ar iš karto įgyvendinti trijų ramsčių reformą, ar iš pradžių pabandyti “pažaisti” su savanorišku draudimu, kuris vienas atskirai tikėtina nebūtų davęs norimo efekto.

Todėl iš tikrųjų politinio sutarimas pensijų reformai įvykdyti yra būtinas. Ir būtinas ne tiktai valdžioje esančių partijų, bet ir tų, kurios nėra valdančiosios, bet galbūt kada nors pretenduoja jomis tapti.

Pensijų reforma nėra metų ar dviejų reforma – jos sėkmė priklauso nuo per sekančius 20 – 30 metų vyrausiančių politinių tendencijų. Kadangi Vyriausybė nusprendė šią reformą pradėti 2004 m., todėl būtinas sutarimas ir tarp dar šios kadencijos Seimo narių. Bet dar svarbiau, kad ir 2004 m. perrinktas Seimas lygiai taip pat vertintų pensijų reformą. Bet koks pozicijos, ar opozicijos žingsnis “į šoną” gali reformą visiškai sugriauti.

Reformą gali sugriauti ir taip mėgstama Seimo praktika – dabar priimti įstatymo griaučius, o jau įstatymui veikiant jį kartas nuo karto papildyti, pataisyti, ištaisyti ar pakoreguoti. Reforma turėtų būti priimama įstatymų paketu, kurio vėliau nereikėtų koreguoti iš esmės. Kaip teigia pensijų reformos strategai, tokia reformą turi būti išbaigtai, - priešingai, geriau jos apskritai nevykdyti.

Turint galvoje Lietuvos partijų tradicijas tik patekus į Seimą imti keisti visus iš eilės įstatymus, kurie neatitinka šių partijų “politinių nuostatų”, būtinas ypatingai stiprus politinių partijų sutarimas ir konsensusas. Tiesa, atrodė, kad toks sutarimas buvo pasiektas konservatorių kadencijos pabaigoje, kuomet buvo inicijuotas partijų susitarimas, kuriuo dauguma Lietuvos partijų patvirtino savo pritarimą ruošiamai pensijų reformai. Tačiau dabar pasirodė, kad iš tikrųjų toks partijų susitarimas buvo nieko vertas – prasidėjus naujai Seimo kadencijai buvo pradėta ieškoti naujų reformos kelių.

Politinis sutarimas yra būtinas numatant finansavimo šaltinius, kurie, beje, turi būti tęstiniai, t.y. atėjęs naujas Seimas negali pasakyti, kad pinigai naudojami netikslingai. Dar prieš prasidedant pensijų reformai turi būti aiškiai reglamentuotas fondų valdymas, sukurta informacinė sistema – t.y. visas įstatymų leidybos procesas.

Todėl šiuo metu ekspertų darbas kuriant ir projektuojant reformą gali būti vertinamas kaip žymiai lengvesnis, nei bandant suartinti politikų pozicijas.

Juo labiau, kad kol kas Lietuvoje akcentuojami pensijų reformos privalumai, tačiau lygiai tiek pat yra ir tokios reformos trūkumų, kuriuos anksčiau ar vėliau vis tiek teks apsvarstyti – tiek ir ekspertams, tiek ir politikams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (1)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (5)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (8)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Po lengvo pasivaikščiojimo D. Adomaitis saviškiams turėjo pastabėlių specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (1)

Jokio ažiotažo Rygoje nesukėlusios ir uždarų durų vykusios Lietuvos ir Rumunijos rinktinių...

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (37)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (16)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (39)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (169)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

Dauguma bėgiojančių žmonių susiduria su ta pačia problema: kaip jos išvengti (2)

Rugpjūčio pradžioje „ Eurovaistinės “ užsakymu tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikto...