Pirmąjį 2005 metų pusmetį 25 šalis jungiančiai Europos Sąjungai (ES) pirmininkaus viena iš mažiausių valstybių narių - Liuksemburgas, skelbia tinklalapis "EU Observer". Liuksemburgo administracijos sistema, sukurta valdyti maždaug 460 tūkst. gyventojų turinčią šalį, kurios premjeras Jeanas-Claude'as Junckeris eina ir finansų ministro pareigas, kitus šešis mėnesius valdys virš 450 mln. gyventojų turinčios ES politinę kryptį.
Europos Sąjungos vėliava Briuselyje.
© AFP/Scanpix
Pirmininkavimo laikotarpiu Liuksemburgo laukia kelios svarios užduotys. Kitus šešis mėnesius, kuriuos Liuksemburgas stovės prie ES vairo, turėtų dominuoti pinigų klausimai, mat tikimasi pasiekti tam tikros pažangos diskutuojant dėl ES finansavimo 2007-2013 metais.

Sutarta iki birželio pasiekti politinį susitarimą dėl biudžeto išlaidų ribos. Tačiau diskusijos turėtų tęstis ir tuomet, kai pirmininkavimą perims Didžioji Britanija, nes nacionalinės vyriausybės vis dar nesutaria, kiek turėtų mokėti į ES biudžetą.

J. C. Junckeris taip pat teks panaudoti savo politinius sugebėjimus bandant užtikrinti susitarimą dėl euro zonos taisyklių, dar vadinamų ES stabilumo ir augimo paktu. Šių taisyklių sistema buvo sujaukta 2003 metų pabaigoje Europos Komisijai susikivirčijus su Vokietija ir Prancūzija.

Liuksemburgo pirmininkavimo laikotarpiu valstybės narės taip pat persvarstys stringančią Lisabonos darbotvarkę, susijusią su ES tikslu iki 2010 metų tapti konkurencingiausia pasaulio ekonomika. Praėjus pusei laiko teks įvertinti, kaip sekasi įgyvendinti minėtą tikslą, kuriam pakenkė valstybių narių nenoras didinti išlaidas tyrimams ir taikomajai veiklai bei įgyvendinti bendrosios rinkos taisykles.

J. C. Junckerio vyriausybei taip pat teks užtikrinti, kad sklandžiai įvyktų vasarį numatytas JAV prezidento George'o W. Busho vizitas Briuselyje.

Be to, Liuksemburgas "paveldėjo" politines pasekmes, susijusias su praėjusį mėnesį priimtu ES sprendimu spalį pradėti stojimo derybas su Turkija. Liuksemburgo pirmininkavimo laikotarpiu, tiksliau - kovo 17 dieną, taip pat bus pradėtos stojimo derybos su Kroatija, o balandį - pasirašytos stojimo sutartys su Bulgarija ir Rumunija.

Kitas svarbus klausimas - keliose valstybėse numatomi referendumai dėl ES konstitucijos. Pirmoji referendumą surengs Ispanija, kurioje rinkėjai dėl ES konstitucijos balsuos vasario 20 dieną.

Viena iš pirmųjų Liuksemburgui teksiančių užduočių bus ES paramos cunamio nuniokotai Rytų Azijai koordinavimas. Padėtį įvertins sausio 7 dieną susitiksiantys už plėtrą atsakingi ES ministrai. Europos Komisija cunamio nuniokotam regionui jau pažadėjo skirti 30 mln. eurų, tačiau pridūrė galinti skirti gerokai daugiau lėšų.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka, penki teroristai nušauti yra sužeistų (3)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (11)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

„Lietuvos įtakingiausieji 2017“: žurnalistai

Ir šalies elitas, ir visuomenė vieningai sutaria dėl įtakingiausių šalies žurnalistų. Sąrašo...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (781)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (267)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (43)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (174)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (15)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...