Daugiau kaip 1,1 mln. izraeliečių greitai galės, jeigu tik to norės, turėti Europos Sąjungos (ES) valstybės pasą.
Nors Izraelio narystė "prestižiškiausiame pasaulio klube", anot laikraščio "Maariv", yra tolimos perspektyvos reikalas, tačiau kas penktas Izraelio gyventojas, gegužės 1 dieną į ES įstojus aštuonioms Vidurio ir Rytų Europos valstybėms bei Kiprui ir Maltai, galės individualia tvarka prašyti ES paso, paaiškėjo per antradienį paskelbtą ES studiją.

Šiuo metu 6 proc. iš daugiau kaip 6 mln. izraeliečių jau turi kokios nors ES valstybės pasą. Dar 14 proc., arba apie 700 tūkst., gali teikti prašymus jį išduoti, nes patys arba jų tėvai yra kilę iš senųjų arba naujųjų ES narių.

Anot žiniasklaidos pranešimų, jau keli mėnesiai tūkstančiai izraeliečių šturmuoja atitinkamų valstybių ambasadas, siekdami gauti pasus. Žmonių antplūdis esąs "toks didelis, kad kai kurios ambasados paprasčiausiai neįstengia su juo susitvarkyti", rašo Izraelio laikraštis "Jediot Achronot". Prie Lenkijos, Vengrijos ir Čekijos ambasadų, šiais duomenimis, beveik visados yra nusidriekusios žmonių eilės.

Vien Lenkijos ambasada, pasak šaltinių, per savaitę gauna daugiau kaip 120 paklausimų. 2003 metais jai pateikta iš viso per 6 tūkst. prašymų dėl paso išdavimo. Anot vertinimų, Izraelyje gyvena apie 300 tūkst. žmonių, galinčių pretenduoti į Lenkijos pilietybę ir pasą.

Nepaisant vis pasitaikančios politinės įtampos, Izraelį ir ES jau daug metų sieja aktyvūs prekybos santykiai. 1995 metais abi šalys pasirašė Asociacijos sutartį, kuri įsigaliojo po penkerių metų. ES yra svarbiausia Izraelio prekybos partnerė: apie 40 proc. visų prekių jis importuoja iš ES ir eksportuoja į ją 30 proc. savo eksporto.

Tuo pat metu ES studija atskleidė nevienareikšmišką Izraelio požiūrį į Europą. Pagal tai, trims ketvirtadaliams izraeliečių atrodo, kad Artimųjų Rytų konflikte ES labiau gina palestiniečių interesus. Daugelis išgirdę žodį "Europa" vis dar prisimena šimtmečius trukusį žydų persekiojimą ir holokaustą.

Nepaisant to, Europos valstybės pasas daugeliui izraeliečių dėl nestabilios politinės padėties atrodo savotišku "draudimo polisu".

"Užsienio šalies pasas nepakenks, - sako 54 metų Mordechajus Gilas, pateikęs prašymą Lenkijos pasui gauti. - Aš myliu Izraelį, bet niekada nežinai, kas bus rytoj". Kiti tikisi, kad pasas supaprastins keliones į Europą ir JAV arba studijas. Izraeliečiai su ES valstybės pasu gali keliauti ir į tas valstybes, į kurias jie paprastai nėra įsileidžiami.

Tuo metu, kai Izraelis stato vakariniame Jordano krante daugiau kaip 600 kilometrų ilgio sieną, nemažai izraeliečių su tam tikru pavydu žvelgia į Europoje griaunamas sienas. Anot "Maariv" komentatoriaus: "Daug izraeliečių ilgesingai žvelgia į išsiplėtusią Europą ir norėtų kartu su visais linksmintis vakarėlyje".

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (83)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (83)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (1)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Turkijoje turistus įbaugino siaučiantis virusas (8)

Viešumoje paniką sukėlė informacija apie Turkijoje siaučiantį Koksaki virusą ir jo sukeltos...

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (2)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko...

Pasižvalgė po azijietiško restorano užkulisius: retas europietis išdrįstų paragauti vietinių pasididžiavimu laikomų patiekalų (1)

Keliaudamas po Pietryčių Aziją sutikau tikrą azijietiškos virtuvės guru Josefą Sagemüllerį....

Šnekos apie emigraciją – tik žodžiai: likę Lietuvoje šie specialistai gauna ir 2 tūkst. eurų (79)

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, visuomenėje plačiai paplitusi...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (100)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis (4)

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (19)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...