Seimo vicepirmininkas, Europos reikalų komiteto vadovas Alfredas Pekeliūnas neigiamai vertina kai kurių Lietuvoje išrinktų Europos Parlamento (EP) narių kritiką Rusijos atžvilgiu. Jo manymu, su šia šalimi reikėtų palaikyti draugiškus santykius, o Lietuva net galėtų tapti tarpininkė tarp Rusijos ir Europos Sąjungos (ES).
Alfredas Pekeliūnas
© ELTA
"Kai kurie europarlamentarai Rusijos atžvilgiu reiškia negatyvią poziciją, esą ji vos ne pagrindinis priešas. Kiti, daugiau atstovaujantys verslininkų interesams, mano, kad su Rusija turėtų klostytis normalūs santykiai, pagrįsti pagarba, o ne šios šalies noru užimti Lietuvą ekonomiškai", - po pirmadienį vykusio Europos reikalų komiteto susitikimo su EP nariais sakė A. Pekeliūnas.

Jis priminė, kad ES šiuo metu "deda didžiules pastangas", kad klostytųsi draugiški santykiai su Rusija. Lietuva, anot komiteto pirmininko, galėtų tapti tarpininke tarp šių dviejų pusių. Kuo galėtų pasireikšti tarpininkavimas, A. Pekeliūnas teigė kol kas nežinąs - tai priklausytų nuo iškylančių interesų.

Bene dažniausiai Rusijos valdžios institucijų veiksmus kritikuoja EP narys konservatorius Vytautas Landsbergis. Seimo vicepirmininkas patikino negalįs nei šiam, nei kitiems europarlamentarams nurodyti, ką kalbėti. Tačiau, pasak A. Pekeliūno, kritiška nuomonė neturėtų būti pateikiama kaip Lietuvos pozicija.

Į Europos reikalų komiteto posėdį Lietuvoje išrinkti EP nariai buvo pakviesti siekiant aptarti glaudesnį komiteto ir europarlamentarų bendradarbiavimą bei keitimąsi informacija.

Kai kurie parlamentarai pageidauja gauti ir įslaptintą informaciją apie Vyriausybės rengiamą poziciją dėl siūlomų priimti ES teisės aktų.

Europarlamentarai pakartojo pasigedę aiškios Lietuvos pozicijos dėl derybų su Turkija dėl narystės ES pradžios ir sukritikavo užsienio reikalų ministro Antano Valionio pareikštą nuomonę šiuo klausimu. Ministras gruodžio pradžioje, likus savaitei iki ES viršūnių susitikimo, pareiškė, jog Lietuva pritaria ketinimams pradėti derybas su Turkija dėl narystės bloke, tačiau nesiūlo jas baigti šiai šaliai palankiu sprendimu. Šiame susitikime ES lyderiai sutarė šių metų spalio 3 dieną pradėti stojimo derybas su Turkija, tačiau nenurodė, ar jos turėtų baigtis šios šalies įstojimu į bloką.

"Jei keičiama ES koncepcija, tegul apsisprendžia Seimas, o ne vienas ministras. Europos reikalų komitetas turėjo parengti poziciją", - piktinosi EP narys socialdemokratas Aloyzas Sakalas. Jis sukritikavo net sprendimą pradėti derybas su musulmoniška šalimi, įspėdamas, kad ateityje "Viduržemio jūra gali tapti ežeru ES viduje".

Anot Darbo partijos nario Šarūno Biručio, kuris vienintelis iš Lietuvos atstovų priklauso Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos bei Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komitetams, mūsų šalies pareigūnams ne itin rūpi, kokį poveikį Lietuvai turės vienas ar kitas ES dokumentas. Jis paprašė, kad bent Seimo nariai domėtųsi svarstomų dokumentų projektais ir ar būtina socialinė bei ekonominė poveikio analizė.

Kitos Darbo partijos atstovės Danutės Budreikaitės teigimu, Lietuvos pozicijos nesigirdėjo, pavyzdžiui, svarstant vadinamąją cukraus reformą ir Paslaugų direktyvos projektą. Pastaroji, pasak europarlamentarės, mūsų šaliai svarbi, nes, be kita ko, ragina apriboti laisvą paslaugų judėjimą medicinos srityje.

A. Pekeliūnas pripažino, kad dabar galiojantys įstatymai pakankamai smulkiai apibrėžia, kaip turi būti suteikiama informacija EP nariams, tačiau esą nepakankamai apibrėžtos pareigūnų atsakomybės ribos ir ne visoms funkcijoms atlikti paskirti žmonės.

Tačiau Europos reikalų komiteto pirmininkas patikino, kad artimiausiu metu esama keitimosi informacija sistema bus dar labiau patobulinta, atsižvelgus į europarlamentarų pageidavimus.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (10)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (88)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Pragaru virtusios Barselonos epicentre atsidūrusi gidė: nuo teroristų vos pasprukau jau antrą kartą (19)

Ketvirtadienio vakarą Barselonoje autobusiukui įvažiavus į minią pėsčiųjų prasidėjo virtinė...

Incidentas Suomijoje: policija pašovė vyrą, peiliu badžiusį žmones atnaujinta (78)

Suomijoje, Turku mieste policija į koją pašovė vyrą, peiliu sužeidusį kelis žmones, praneša...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (72)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Nacionalinėje žemės tarnyboje sujudimas: atlikta krata vadovo kabinete (61)

Kaip DELFI patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklą kuruojantis žemės ūkio...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (175)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Staigmena po maudynių – ausies uždegimas (1)

Grįžus po kelių dienų poilsio prie ežero sūnui pradėjo skaudėti ausį, iš jos šiek tiek...

Madridas į kovą su terorizmu pasitelks neįprastą priemonę (34)

Keliose Madrido pėsčiųjų gatvėse bus pastatyti didžiuliai gėlių vazonai, kurių paskirtis bus...