Pasaulyje, kuriame vis mažiau sienų, užsienio politika turi itin daug įtakos vidaus aktualijoms. Tuo tarpu Lietuvoje, peržiūrėjus partijų rinkimų programas, susidaro įspūdis, kad, išskyrus vieną kitą partiją, mūsiškėms užsienio politika nelabai rūpi.
Kremlius, Maskva, Rusija
© DELFI
Paprastai apie partijų užsienio politikos tikslus visose programose yra rašoma pačioje pabaigoje. Negana to, užsienio politikoje politikų idėjų – seklu. Partijos neformuluoja naujų užsienio politikos iššūkių ir nediskutuoja tarpusavyje, kas Lietuvai reikšminga, o kas – ne. Atrodo, kad, įstojus į Europos Sąjungą ir NATO, nebeliko kas daugiau veikti.

Toks partijų nesidomėjimas užsienio reikalais paskatino užsienio reikalų ministrą Antaną Valionį pareikšti, kad partijos, beveik neskirdamos dėmesio užsienio politikai savo programose, šią sritį palieka profesionaliems diplomatams. Tai esą pagyrimas gerai dirbančiai jo vadovaujamai Užsienio reikalų ministerijai.

Be to, mano ministras, politikai taip rodo pasitikėjimą savo darbą gerai atliekančiais diplomatais ir palieka jiems šią sritį toliau tobulinti.

Net jei Lietuvos užsienio politikos traukinys yra pastatytas ant tinkamų bėgių, ir net nepalanki Lietuvai įstatymų leidžiamosios valdžios kaita jo nesustabdys, Užsienio reikalų ministerija yra vykdomoji institucija, tiesiogiai neatskaitinga rinkėjams. Politikams nusišalinus nuo naujų užsienio politikos tikslų formulavimo, visiems šalies piliečiams svarbūs reikalai pereina valdininkų atsakomybėn. Didelė tikimybė, kad parlamentarai, neiškėlę tikslų ir jų neapsvarstę, negalės tinkamai vykdyti parlamentinės ministerijos kontrolės.

"Politikams nusišalinus nuo naujų užsienio politikos tikslų formulavimo, visiems šalies piliečiams svarbūs reikalai pereina valdininkų atsakomybėn."

Kita partijų nekalbėjimo apie užsienio reikalus problema yra ta, kad net esant įtemptiems santykiams su Rusija, viena svarbiausių valstybių šiame regione, rinkėjai nežino realaus rinkimuose dalyvaujančių politikų vertinimo. Kitaip tariant, politikai neatskleidžia, kaip jie reaguotų į panašią padėtį, kokie turėtų būti santykiai su tokiomis valstybėmis, kaip Rusija ar Baltarusija. Pagaliau, kodėl, jų manymu, Rusija Baltijos valstybių atžvilgiu nusiteikusi neigiamai.

Juk Rusija ne tik varžo verslo iš Baltijos valstybių galimybes, tačiau penkiasdešimt metų okupuotoms Baltijos valstybėms pateikė skolos sąskaitas.

Tiesa, Seimo rinkimuose dalyvaujančios pagrindinės politinės partijos šiandien, antradienį, pasirašo susitarimą "Dėl pagrindinių valstybės užsienio politikos tikslų ir uždavinių 2004-2008 metais".

Tokio susitarimo iniciatyva yra sveikintina, tačiau jo pasirašymas yra skirtas labiau ne užsienio politikos idėjoms generuoti, o naujoms politinėms jėgoms sutramdyti ir įpareigoti.

Praėjusią savaitę “Atgimimas” klausė šešių populiariausių partijų, kaip šios vertina teiginį, kad Rusija šiems Seimo rinkimams daro įtaką. Atsakymai į klausimą sukėlė abejonių, ar politikai diskusijų apie užsienio politiką ir esamas problemas per rinkimų kampaniją nevengia sąmoningai.

Tik dviejų iš šešių populiariausių politinių jėgų, Liberalų ir centro sąjungos bei Tėvynės Sąjungos, atsakymai byloja apie tai, kad Rusija turi interesų Baltijos šalyse ir daro įtaką kai kuriems politiniams bei ekonominiams procesams.

Tuo tarpu A.Brazausko ir A.Paulausko koalicija tokius teiginius pavadino “tik viena iš žinaisklaidoje minimų prielaidų”. K.Prunskienės – visuomenės lyderių koalicija pareiškė, kad “argumentų tvirtinti, kad Rusija daro ypatingą įtaką, nėra”. Darbo partija teigia neigiamai vertinanti teiginius apie Rusijos įtaką per šiuose rinkimus, o R.Pakso koalicijos atstovai mano, kad prieš rinkimus visuomet yra kuriami KGB ir kiti baubai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atpildo valanda artėja: tirs, kiek Lietuvoje pabrango mobilusis ryšys (18)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Koalicijai braškant per siūles – neskelbtas Seimo vadovo ir V. Landsbergio susitikimas (232)

Trečiadienio ryte pas Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį apsilankė Tėvynės sąjungos –...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (127)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

A. Milašius. Naujas pavojus Lietuvai – gali atsirasti vidurinioji klasė (160)

Politikams baigiant žiemos politinį sezoną nuskambėjo bent pora įdomių naujienų, kurios nulems...

Ukrainos gynybos ministras pranešė apie pasirengimą galimam Rusijos įsiveržimui (24)

Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas pranešė, kad šalies ginkluotųjų pajėgų...

S. Skvernelis: tikrai bus siūlymas pasitraukti iš koalicijos prabilo apie padarytas klaidas (269)

Premjeras Saulius Skvernelis teigė esąs tikras, kad iš socialdemokratų nuskambės siūlymas...

Vilniuje porą metų stovi nenaudojamas automobilis: ką daryti? (19)

Vilniuje, prie Narduvos g. 24 individualaus namo sklypo ribos jau porą metų stovi apleistas ir...

Gavę sąskaitas pakraupę gyventojai apgulė savivaldybę (243)

Kėdainių rajono savivaldybėje – tikras chaosas. Šį kartą savivaldybės administracija ir jos...

Palangoje ieškojo suknelės vestuvių šventei: norėjosi apsisukti ir grįžti atgal į Vilnių (12)

Palangoje yra nemažai drabužių parduotuvių su nemenku prekių asortimentu. Pasidarė įdomu, ar...