Vilniuje viešintis Europos Komisijos (EK) pirmininko pavaduotojas Neilas Kinnockas (Nilas Kinokas) teigia, kad Lietuvos pozicija dėl EK dydžio yra teisinga ir kiekviena ES narė komisiją turėtų skirti po vieną komisarą.
Europos Sąjunga, ES
"Tokia yra vieninga komisijos pozicija", - sakė N.Kinnockas po penktadienį vykusio susitikimo su prezidentu Rolandu Paksu.

EK pirmininko pavaduotojo teigimu, 20 dabartinių EK narių mano, kad Komisija neturėtų būti padalinta į 15 narių su balso teise ir 10 narių be tokios teisės, kaip kad yra teigiama ES Konstitucinės sutarties projekte.

"Mes manome, kad tai prieštarautų Europos interesams ir išskirtų komisiją kaip instituciją. Tai yra mūsų, 20 komisarų, vieninga pozicija", - sakė N.Kinnockas.

Pareigūno nuomone, palaikantys šią poziciją dar turi argumentų ir komisijoje ateityje dirbs po vieną komisarą iš kiekvienos šalies narės. Konvento dėl Europos ateities parengtame ES Konstitucinės sutarties projekte numatoma po 2009 metų komisarų skaičių sumažinti iki 15.

Didesnės šalys, tokios, kaip Vokietija, pageidauja išlaikyti mažesnę Europos Komisiją (EK), kad būtų užtikrinta efektyvesnė jos veikla, tačiau mažosios valstybės būgštauja, kad gali būti paliktos nuošaly nuo sprendimų priėmimo.

N.Kinnockas pažymėjo, kad be Lietuvos, dar 7 šalys pageidauja lygių teisių skiriant komisarus. Prezidento patarėjas diplomatiniais klausimais Eitvydas Bajarūnas sakė, kad R.Paksas N.Kinnockui išdėstė poziciją "vienas komisaras nuo vienos šalies".

"Mes, kaip maža šalis, būsimoji ES valstybė, norime, kad kiekvienos valstybės balsas ES būtų lygus, kad kiekviena šalis nepriklausomai, ar ji maža, ar didelė, turėtų galimybę pareikšti savo poziciją", - prezidento argumentus žurnalistams sakė patarėjas.

Kalbėdamas apie Konstitucinės sutarties projekte numatytą Europos Tarybos prezidento postą, N.Kinnockas teigė nemanąs, kad tokia pareigybė reikalinga. Analogišką Lietuvos poziciją, jis pavadino "labai protinga ir pragmatiška".

Anot N.Kinnocko, šios pareigybės įsteigimas susijęs su nepageidautinomis papildomomis išlaidomis.

Rugsėjo pradžioje penkiolika dabartinių ir būsimųjų ES narių - Lenkija, Slovakija, Vengrija, Graikija, Suomija, Austrija, Švedija, Danija, Lietuva, Latvija, Estija, Airija, Portugalija, Slovėnija bei Čekija - sutarė dėl būtinybės pakoreguoti parengtą ES Konstitucinės sutarties projektą, kad būtų padidinta mažųjų valstybių įtaka išsiplėtusiame bloke.

Susitikime, įvykusiame prieš spalio mėnesį darbą pradėsiančią ES Tarpvyriausybinę konferenciją, buvo pademonstruota, jog dauguma būsimos išsiplėtusios ES narių pageidauja keisti kai kuriuos būsimos konstitucijos projekto punktus.

Konvento parengta konstitucija siekiama apjungti įvairias ES sutartis ir padaryti šią demokratinių valstybių bendriją atviresnę bei nustatyti tokią jos institucinę sąrangą, kuri užtikrintų efektyvią bloko veiklą, kai kitų metų gegužę jis išsiplės nuo 15 iki 25 narių.

Didesnės šalys, tokios, kaip Vokietija, pageidauja išlaikyti mažesnę Europos Komisiją (EK), kad būtų užtikrinta efektyvesnė jos veikla, tačiau mažosios valstybės būgštauja, kad gali būti paliktos nuošaly.

Konstitucinė sutartis bus pasirašoma po 2004 metų gegužės 1 dienos, kai 10 stojančiųjų šalių taps visateisėmis ES narėmis. Tai norima padaryti iki birželį vyksiančių Europos Parlamento rinkimų.

Europos Komisiją (EK) turi sudaryti po lygiateisį komisarą iš kiekvienos Europos Sąjungos (ES) šalies, ir Lietuvos Vyriausybė pasiūlys savo kandidatą į EK komisarus, kaip tą numato steigiamosios ES sutartys. Tai penktadienį susitikime su EK vicepirmininku Neilu Kinnocku aptariant EK sudėtį pareiškė Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas.

Darbo pietų metu A. Brazauskas domėjosi Lietuvos piliečių galimybėmis įsidarbinti Europos Komisijoje. N.Kinnocka informavo apie EK vykstančią administracinę reformą, pasirengimą priimti darbuotojus iš naujų ES narių ir pačią įdarbinimo sistemą. Pasak EK viceprezidento, vienas iš įdarbinimo kriterijų - šalies gyventojų skaičius, lyginant su visų stojančių šalių gyventojų skaičiumi.

Neilo Kinnocko teigimu, ligi šiol vykusiuose konkursuose Lietuvos atstovai pasirodė puikiai ir daugumoje sričių konkursus įveikusių Lietuvos piliečių skaičius viršija numatytą dalį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (22)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (1)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (22)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (71)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...