Išsikovojome daug aukštesnį nepriklausomybės lygmenį negu buvimas vadinamųjų Nepriklausomų valstybių sandraugoje – tarpinėj būsenoj tarp senosios SSRS ir jos apimtyje atkuriamos Eurazijos sąjungos su faktine sostine Maskvoje.
Kiti mūsų vadavimosi bendražygiai – Ukraina, Moldova, Užkaukazės šalys nepajėgė nepakliūti į NVS. Kai kurios dar guodėsi, kad dalyvauja ne visais parametrais, pavyzdžiui, be karinės sutarties, tačiau tai nepakeitė jų likimo: truputį pakliuvęs jau esi pakliuvęs. Juolab, kad visi supranta – tai Rusijos padaras, ir tiesiąs pagalbos ranką (JAV parama Ukrainai, Gruzijai) bus kaltinamas “nedraugiškumu” Rusijai.

Juolab, kad dabar ši neva tarpvalstybinė struktūra, NVS, jau ir Centre vertinama kaip nepakankama valdymo požiūriu, netgi žlugusi; todėl prireikė steigti “veiksmingesnę”. Su būsima bendra valiuta, rinka, atvira Rusijos prekėms (ir monopolijų diktatui), vieningu transportu Rusijai naudingesniais tarifais (žr. lietuvišką atitikmenį, “dviejų ka-ka projektą”), centralizuota gynyba ir taip toliau – tad ir labiau suvienytą negu Europos Sąjunga, ir be europinės demokratijos, kuri paprastai “trukdo”.

Visur labai svarbus Rusijos karinis buvimas ir jos reikalaujama teisė kontroliuoti “išorės” sienas. (“Jums nekainuos…”) Kariuomenės nėra tik Azerbaidžane, kai kur Vidurinėje Azijoje; taip pat Rusija dar nekontroliuoja Ukrainos, Moldovos, Gruzijos sienų su ne NVS valstybėmis.

Tačiau Ukraina kariškai apkabinta per Krymą (Sevastopolis) ir Moldovą; net Lietuva apkabinta per baigiamą suvirškinti Baltarusiją ir aneksuotą Karaliaučiaus-Kaliningrado kraštą. Armėnija atvirai skelbiama Rusijos protektoratu ir kariniu forpostu Pietų Kaukaze, tik sakoma, kad Rusijos interesams regione to per maža. Nuostata NVS šalims “atgal į šviesią ateitį” žengia pirmyn.

Baltijos valstybės optimistiškai guodžiasi tarsi ištrūkusios, vėl priglaustos demokratiniame pasaulyje, netrukus tapsiančios NATO ir Europos Sąjungos narėmis. Rusija neva susitaikė su tokiu skaudžiu strateginiu praradimu (šis žodis oficialiai vartojamas ir atspindi niūrią galvoseną), nes už tai, regis, gauna garantijų, kad ES toliau nesiplės. Bent jau į didžiojo Rytų partnerio valdas.

Žadėtoji “visa ir laisva” Europa pradeda atrodyti kitaip. Pastaruosiuose konceptualiuose ES dokumentuose apie “Naujuosius kaimynus” jie pasmerkiami amžiams likti kaimynais, gal net gerai bendradarbiaujančiais Europos kaimynais, bet ne daugiau. Ukraina gavo perspėjimą, kad integruodamasi į Rusiją, pakenks … “prekybos ryšiams su ES”, ne daugiau. (Neoficialiai pasakyta ir daugiau: arba Rusija, arba ES).

Nebelikę jokių užuominų, kad buvusios SSRS “respublikos” gali nors vadintis “siekiančiomis EU narystės” kada nors. Kitaip tariant ir šviesiai tiesiai šnekant, skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas. O tie Rytų Europos skęstantieji jau kažkada, lemiamą istorijos akimirką, pasidavė vidiniams kurstymams ir pjudymams, stokojo vieningo nusistatymo ir prarado laiką.

Be to, kai kurios šalys nepajėgė esmingiau pasipriešinti kriminaliniam užvaldymui, globojant Rusijos kariuomenei kaip antai Uždniestrėje, kad šiandien gerieji europiečiai neklijuotų etikečių: nusikalstamumo zona…

Savo tarptautinį įsipareigojimą išvesti kariuomenę iš Moldovos (ligi 1997, 2000, 2001, 2002 metų pabaigos) Rusija ramiai sulaužė keturis kartus, ir Europos organizacijos, tiek Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja, tiek ESBO, nedrįso jos pasmerkti, pagrasinti kokia sankcija. Ne, pažeistieji terminai būdavo atidedami tam, kad Rusija net ir atgaline data liktų jų “nepažeidusi”, kol galų gale, Rusijai reikalaujant, terminas 14 armijai atidėtas ligi “tinkamų sąlygų”, tai yra, amžiams.

Kol Rusija nenorės, tol ir nebus tų sąlygų. O kadangi Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoj reikalingas konsensusas, tai ir pačią Moldovą išprievartavo balsuoti “už”. Neatsirado vyro, kuris jos vardu arba iš nepriklausomos šalies pasakytų: ne. Arba su moldavišku komentaru: ponai, tai mano tėvynė, ir aš jos neparduosiu. Bet pasakykit, kodėl jūs 2003 metais ESBO tvirtinate Molotovo-Ribbentropo paktą toliau galiojantį Besarabijai?

Ši degraduojanti struktūra – ESBO, tapusi Rusijos ekspansijos įrankiu, išprievartavo ir Gruziją, nes antai atmetė Helsinkio 1992 metų Viršūnių konferencijos principą, kad svetima kariuomenė negali būti laikoma kitos valstybės teritorijoje be tos valstybės sutikimo. Atmetė šį Gruzijos siūlytą fundamentalų priminimą, ir Gruzija sutiko, nors galėjo nesutikti.

Taip Kremlius, naudodamas “energetinę diplomatiją” ir pavaldžias Europos organizacijas, brėžia ir įtvirtina naują žemyno skiriamąją liniją: ten jūs, ES, o čia mes, šiukštu nelįsti! “Mes” dabar jau apima keturias Vieningos ekonominės erdvės šalis, bet ji paskelbta “atvira” visai NVS. Ypatingo žavesio “vieningai erdvei” suteikia Saddamo Huseino bičiulė Baltarusija.

Tiesą sakant, linija ir ne ištisai nauja. Praradusi Jaltos liniją, ilgai gynusi Molotovo (arba Stalino-Hitlerio sąmokslo) liniją, kad Baltijos valstybės liktų 1939-1940 m. apibrėžtoje SSRS-Rusijos “interesų zonoje”, Rusija neatlaikė ir šios – Lietuva, Latvija ir Estija jungiasi į NATO, į ES… O vis dėlto, vakarams nuolaidžiaujant, įgudę rusų diplomatai truputį atlaikė! Tai Molotovo linijos pietinė dalis, paliekanti Moldovą ir vėl Rusijos interesų erdvei.

Belieka pečiais patraukti dėl lietuviškų Platonų, kurie dumia tautiečiams akis, neva Kremlius “visiškai pasikeitė” ir jo trokštamų įtakos zonų nebesą ko bijoti. Lyg nebūtų žinomų dalykų, kurių žmogus vengia ne iš baimės, o todėl, kad turi proto.

Padėtis posovietinėje Rytų Europoje rodo, pro kokį siaurą plyšį grįžome į Europos demokratijų šeimą. Nors tebegirdime plepalų, kad nelaisvėje “buvo geriau”, dalykų esmę žmonės suvokė aiškiai, kuomet gegužės 11-12 dienomis 90 procentų balsavusių pasakė Europos Sąjungai “taip”.

Saugios nepriklausomybės kryptimi, kurią buvom užsibrėžę nuo pat Kovo 11-osios, pasiekėme daug. Bet jeigu tik mūsų “pragmatikai” sutiks ir kiek jie sutiks, močia Rusija aktyviai ir noriai mažins mūsų nepriklausomybės lygmenį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (133)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (1)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (58)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (49)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (57)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...

Pajūryje siūlo užsienio turistus sutraukiantį poilsį: lietuviai nebevertina to, ką turime (6)

Didžiausio šalies kurorto pašonėje esantis Palangos kempingas baigia savo antrąjį sezoną.

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės (31)

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Duonos gamintojai pasišovė išsaugoti lietuviškos ruginės duonos tradicijas (1)

Lietuva nuo seno visame pasaulyje garsėja ruginės duonos gamybos tradicijomis. Vis dėlto...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (64)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...