Visi ženklai rodo, kad po rinkimų Lietuvą valdys Darbo partijos ir koalicijos ,,Už darbą...“ jungtinė komanda. Senieji bosai susispaus, priimdami ir keletą jaunesnių, tarp kurių yra ir vienas Bosas iš didžiosios raidės.
Pinigai, doleriai, USD, banknotai
© Corbis/Scanpix
Taigi neįvyks jokių esminių pakitimų, išskyrus tai, kad politika taps labiau prorusiška. Lietuva tikrai – keista šalis. Žmonės nepatenkinti ir nori permainų, bet elgiasi taip, kad jos kuo ilgiau neateitų.

Ir plika akis, ir statistika rodo, kad socdemai, gavę valdžią, buvo labai netradiciški. Jie sukūrė rojų stambiajam kapitalui, smulkaus verslo, o dar daugiau – paprastų žmonių sąskaita. Tačiau rinkėjai, tie patys paprasti žmoneliai, yra nusprendę elgtis dar labiau netradiciškai. Nusivylę oligarchų kontroliuojamais politikais, valdžią jie žada atiduoti tiems oligarchams tiesiai į rankas. Šalin tarpininkus! Jais visi nusivylė – tiek rinkėjai, tiek ir finansuotojai. Juk Uspaskichas, Bosas ir kiti, turtus sukaupę iš ryšių su Rusija, buvo ir dabartinės valdžios rėmėjai.

Matyt, supratę, kad priimant kokius nors dujų, šilumos ir panašius įstatymus jie prarado įtakos monopolį, kad atsirado kiti slapti sponsoriai, galbūt vakarietiškesni ir todėl malonesni į Briuselį ir Vašingtoną racionaliai persiorientavusiam politiniam elitui, jie nusprendė ateiti į Seimą ir Vyriausybę patys. Ką gi, šiais sugedusiais laikais pasitikėti gali tiktai pats savimi. Be to ir tie padliecai litovcai dar nuo Mindaugo ir Vytauto laikų yra įpratę apgaudinėti savo rėmėjus iš užsienio.

Beje, kai naujoji valdžia konsoliduosis, priešiški sponsoriai bus atkirsti nuo įtakos svertų, o vienas kitas gal net pasodintas. Tada baigsis ir nesveika konkurencija. Įsivyraus taika ir rytietiška ramybė. Jokie korupciniai ryšiai nebeišlįs į paviršių. Ir telefonų pasiklausymas taps įdomus tik meilužių medžiotojams. Juk viskas bus sakoma tiesiai iš boso lūpų į patikimą ausį. Marionečių teatro direktorius sėdės ne kuriame nors viršutiniame Europos pastato aukšte, o čia pat – Seimo salėje. Tik dividendai jam plauks iš kitur. Ar tai šito ir nori žmonės eidami į rinkimus? Tai šis esminis pasikeitimas mus visus išgelbės?

Ne, tų paprastų, naivių žmonelių, kurie nepastebi, atrodytų, aiškiausių dalykų, aš visai nekaltinu. Daug didesnė problema – savo paskirties nesugebantis vykdyti elitas. Aiškių ir patrauklių alternatyvų senajam valdymui šiuose rinkimuose taip ir nebuvo pateikta. Kitas kelias nebuvo laiku išasfaltuotas. Ir dabar visi, pasirengę eiti į modernią laisvų žmonių valstybę, springsta žvyrkelio dulkėmis.

Tačiau paradoksas per daug didelis, kad juo galėtum nesistebėti. Lietuvą ir toliau valdys vis tas pats nemirtingas postkomunistinis elitas, postsovietinė nomenklatūra, dar labiau įtvirtinta trečiosios, ko gero pačios pavojingiausios, bangos.

"Lietuvą ir toliau valdys vis tas pats nemirtingas postkomunistinis elitas, postsovietinė nomenklatūra, dar labiau įtvirtinta trečiosios, ko gero pačios pavojingiausios, bangos."
Saulius Stoma:

Taigi, Brežnevo ir vėlesniais metais susiformavęs elitas iš esmės buvo pragmatiškas, į ideologiją žvelgiantis tik kaip į širmą, padedančią slapta siekti asmeninės naudos. Sovietų Sąjunga taip lengvai sugriuvo dar ir todėl, kad aukščiausių jos sluoksnių protingesnieji nariai buvo daug geriau informuoti nei masės ir puikiai suprato kapitalizmo pranašumus.

Tam tikra prasme Sąjunga buvo griaunama ir iš viršaus, nors sąjūdininkams ir labai sunku tą pripažinti. Noras gerai gyventi nesislapstant ir natūralus tautinio orumo jausmas vedė daugelį Socialistinio lagerio elito narių į reformatorių gretas. Daugelyje išsilaisvinusių šalių jie užėmė vyraujančias pozicijas. Visai suprantama, kad tai atsitiko ir Lietuvoje, kur palyginus su Čekija, Lenkija, Vengrija, disidentinis judėjimas buvo silpnas ir mažai intelektualus.

Turime pripažinti – lietuviška nomenklatūra atliko savo teigiamą vaidmenį. Jos vykdoma politika buvo aukštesnės kokybės nei Atgimimo išsišokėlių, dažnai atsitiktinių ar KGB pakištų žmonių. Senieji nomenklatūrininkai buvo išauklėti racionalaus prisitaikymo ir kompromisų dvasia, todėl visose partijose ir ypač LDDP jų įtaka buvo antiideologinė ir pragmatiška. Visa tai labai padėjo pereinamuoju valstybės kūrimo laikotarpiu, kai per daug įsiūbuoti netvirtą laivelį buvo pavojinga.

Dar gražesnių žodžių galima pasakyti apie jaunąją postkomunistinės nomenklatūros kartą – antrąją bangą, kurios pasaulėžiūrą ir veiklą geriausiai atspindėjo socialliberalų partija. Ši antroji karta išugdė ir vienus geriausių dabartinės Lietuvos politikų – ministrus Valionį, Linkevičių ir, žinoma, patį Paulauską. Socialliberalai pasirodė netgi viena patikimiausių Naujosios politikos grandžių, tačiau tik iki tol, kol šios politikos dugne nepradėjo suktis per daug galingas finansinių rėmėjų interesų verpetas. Skęstant Pakso vyriausybei ir naujajai politikai, antroji nomenklatūros banga džiaugsmingai susiliejo su pirmąja. Atvirai antiideologinė socialliberalų partija apsikabino su kita valdžios partija, kuri šelmiškai slėpėsi po rožine socialdemokratijos suknele.

Laikas valdyti buvo pats geriausias. Laisvoji rinka ir laisva žmonių iniciatyva pagaliau ėmė duoti vis daugiau saldžių vaisių. Kelias į visuotinę gerovę atrodė rožėmis klotas. Ir štai čia pačiu bjauriausiu būdu atsiskleidė tamsioji nomenklatūrinio elito pusė.

Kas pakišo keptą paršelį, o gal net visą riebią kiaulę per patį linksmos gegužinės siautulį? Kas jį suvalgė skaniai čepsėdamas ir pamiršo paprašyti sąskaitos? Kalčiausi, matyt, yra sponsoriai, finansiniai rėmėjai, oligarchai. Tai ir bus ta baisingoji, trečioji nomenklatūros banga. Kapitalizmas ir nomenklatūra teoriškai yra nesutaikomi dalykai. Tačiau mūsų keistame gyvenime nomenklatūriniai kapitalistai ne tik gyvuoja, bet ir klesti kartais netgi geriau už visus kitus. Pats susikūręs verslą ir praturtėjęs žmogus yra laisvas. Nomenklatūrinis kapitalistas, verslą susikūręs slaptųjų ryšių pagalba, ne tik yra priklausomas nuo savo geradėjų, bet ir pats aplinkui skleidžia įvairiausių priklausomybių tinklą. Tik taip jis ir gali išgyventi bei turtėti. Nomenklatūrinis kapitalizmas iš esmės yra korupcinė sistema, galinti išlikti tik po šilta valdžios antklode. Čia ir slypi atsakymas į klausimą, kodėl žmonės, kuriems atrodytų visko jau užtenka, patys veržiasi į valdžią, finansuoja partijas ir perka žiniasklaidą.

Rusų politologas Vladimiras Pribilovskis rašė, kad Rusijos oligarchai - tai samdomi nomenklatūros kasininkai. Dabar matome, kuo baigėsi jų bandymai išsivaduoti. Atrodo, Lietuva iš šitų marškinėlių (gal greičiau tramdomųjų marškinių) jau išaugo. Ir koks nors lietuviškojo lobizmo simboliu tapęs kapitalistas nr.1 Bronislovas Lubys iš pirmosios bangos galėtų jaustis nepriklausomu patriotu. Bėda tik - auksiniu srautu į Lietuvą tekantys Rusijos gelmių turtai. Tai šis srautas ir pakėlė trečiąją rusiškai lietuviškos nomenklatūros bangą, ir suvienijo ją su pirmąja ir antrąja, kad pagaliau būtų paimta visa reikiama valdžia.

Suvirintojas iš Žlobino, linksmas vyrukas su adidas treningais - nomenklatūra? Taip, kaip ir visi lietuviškų safarių mėgėjai, pinigus užkalę ne kaip laisvi verslininkai, o kaip privilegijuotųjų kastos nariai, žmonės iš sąrašo, atrinktieji, kuriems buvo LEISTA daryti biznį iš tarpininkavimo su Rusija. Gazpromo patvirtinta nomenklatūra. Įtakos tarpininkai.

Tai štai su kuo dabar turės eiti į kompromisus pragmatiškasis Lietuvos elitas. Kad tik išgyventų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (5)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (20)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (2)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Iš atostogų – ne tik su gerais įspūdžiais, bet ir su nemaloniomis odos ligomis

Iš atostogų kartais parsivežami ne tik geri įspūdžiai, bet ir odos ligos . Gydytoja...

Orai: vasara pasiduoda (24)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (34)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė – valdo...

„Celtics“ ir „Cavaliers“ įvykdė grandiozinius mainus: K. Irvingas keliasi į Bostoną (3)

Vėlyvą naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvos laiku NBA lygą supurtė didžiausi šios...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (535)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę klausytis...

Šeši kūno riebalų tipai: ką reikia apie juos žinoti?

Nepaisant to, ką bando įteigti jus žavinčios dietos ir dėmesį prikaustančios antraštės, ne...