Atrodo, kad kitų metų biudžeto svarstymai bei diskusijos po jo patvirtinimo, tapo dar viena patogia proga atnaujinti kalbas ir apie artėjančius Prezidento rinkimus. Pirmieji ja pasinaudojo, o tiksliau - ją sukūrė socialdemokratai, kurių kandidatas, net nepriklausomai nuo jo pavardės, be abejo, bus vienu pagrindinių favoritų.
Gediminas Kirkilas bei Vytenis Andriukaitis spaudos konferencijoje pareiškė, jog tai, kad tiek Prezidento, tiek ir opozicijos kritika kitų metų biudžetui buvo faktiškai identiška, jau leidžia kalbėti apie tam tikrą opozicinių partijų ir Prezidentūros suokalbį, kuris reiškia ir tai, kad Valdas Adamkus tampa opozicijos lyderiu.

Tokia situacija ir kairiųjų pareiškimai gali būti nagrinėjami per du pagrindinius skerspjūvius. Pirmasis jų siejasi su praėjusią savaitę Seime patvirtintu kitų metų valstybės biudžetu ir jo kritika. Natūralu, kad tiek Prezidentas, tiek ir opozicinės jėgos pastebėjo jo (biudžeto) neatitikimą įstatymams, tačiau vien dėl to kaltinti juos suokalbiu yra spekuliatyvu. Žinoma, kritikos nusipelno ir netobuli įstatymai, pagal kuriuos turi būti formuojamas biudžetas, tačiau kol jie egzistuoja tokie kokie yra, jų laikymasis negali būti kvestionuojamas net Algirdo Brazausko taip mėgstamais "reikia žvelgti realiai" argumentais.

Tačiau be ekonominių motyvų, kuriais kairieji grindžia lėšų sveikatos apsaugai, švietimui, mokslui ir studijoms mažinimą, yra ir politinė šios situacijos interpretacija, apie kurią nei G.Kirkilas, nei V.Andriukaitis, nei kiti valdančiosios daugumos atstovai kažkodėl nekalba.

Lėšų minėtoms sritims mažinimas akivaizdžiai parodo, jog tiek LSDP, tiek ir NS(SL) nesilaiko ar nesugeba vykdyti savo programinių nuostatų ir rinkiminių pažadų. Tokiu atveju kyla klausimas - ar tai buvo ikirinkiminis populizmas, ar tai yra porinkiminė nekompetencija?

Kitas aptariamos situacijos skerspjūvis net nesusijęs su kitų metų biudžetu ar jo kritika. Jis tiesiogiai siejasi su tuo, kad kairiesiems būtina kuo anksčiau pradėti kontrkampaniją prieš "pavojingiausius" konkurentus 2003m. pradžioje. Akivaizdu, kad esant dabartiniam centro ir dešiniųjų partijų susiskaldymui ir daugelio jų ambicijoms kelti savo kandidatą būsimuose Prezidento rinkimuose, būtent V.Adamkus dar gali tapti ta konsoliduojančia jėga, galinčia atsverti tiek dabartinę kairiųjų įtaką, tiek ir jų lyderio A.Brazausko autoritetą bei suvienyti liberalų, konservatorių, centristų ar net dešiniųjų marginalų ambicijas. Todėl kuo anksčiau bus pradėtos mažinti V.Adamkaus, kaip potencialaus kandidato galimybės, tuo didesnės perspektyvos atsiveria LSDP.

Tačiau kalbant apie G.Kirkilo ir V.Andriukaičio pastebėjimus apie neva akivaizdžią V.Adamkaus partinę subordinaciją, norisi atkreipti dėmesį ir į tai, jog šie politikai, kalbėdami apie dabartinį Prezidentą - "opozicijos lyderį", nesistengė prisiminti 1993 - 1996m. laikotarpio, kuomet šaliai vadovavo Prezidentas - pozicijos lyderis, nors formaliai, remiantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 83-uoju straipsniu, A.Brazauskas ir buvo sustabdęs savo narystę LDDP.

Negalima neigti, kad politiniame lošime visuomet dominuoja racionalūs motyvai, o galutinis tikslas yra valdžia.

Natūralu, kad laimėtojais tampa tie, kurie disponuoja didesnių priemonių arsenalu ir sugeba jas geriau panaudoti. Tačiau politika nuo eilinių kautynių skiriasi etiniu aspektu, apibrėžiančiu, kas gali būti priemonės ir kada jas galima naudoti. Šiuo atveju, valstybės biudžetas, jo sudarymo principai ir jo trūkumai yra viena aktualiausių temų ekonominėms diskusijoms ir galimai politinei ekonominių sprendimų motyvacijai, tačiau kažin ar ji pati tinkamiausia siekiant vėl renovuoti kalbas apie jau ir taip vykstančią neakivaizdžią Prezidento rinkimų kampaniją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (17)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (449)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Vasarą keiksnoja, o ji Palangai jau atseikėjo daugiau pinigų (2)

Ši vasara, kaip ir kitos, Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) yra darbinga, sako PMRC...

Patarimai, kaip išmesti kuo mažiau maisto

Maisto švaistymas – viena opiausių problemų visame pasaulyje. Nors milijonai žmonių planetoje...

Gyvai / Intriguojanti kaimynų akistata: Latvija – Lietuva (96)

Kontroliniame trijų komandų turnyre Rygoje akis į akį stoja dviejų Europos čempionatui...

Artėjančios karinės pratybos gali vėl pakurstyti įtampą Korėjos pusiasalyje (2)

Šiaurės Korėja i ir Jungtinėms Valstijoms apsikeitus piktais grasinimais imtis karinių veiksmų,...

Kirpėja 13 valandų tvarkė paauglės plaukus ir padarė stebuklą

Viena kirpėja Jungtinėse Valstijose atsisakė nuskusti itin susivėlusius depresijos kamuojamos...

Skaniau ir greičiau nebūna: 5 vaisinių kremų tortams receptai

Vasarą dažniausiai norisi lengvesnio maisto iš šviežių ingredientų, todėl desertų mėgėjus...

Gelbėtojai įspėja: šeštadienį vakare siaus škvalas, stambi kruša (48)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šeštadienį šalį siaubs audra.

Ar vyrų vaisingumui tiksi biologinis laikrodis? (4)

Daugelį metų tvyrojo įsitikinimas, kad moterų kiaušialąstės sensta, o spermatozoidai – ne....