Napoleono armijos karių kapavietėje iki antradienio pietų archeologai aptiko maždaug pusės šimto žmonių palaikus. Pernai Vilniuje buvusios karinės bazės teritorijoje Šiaurės miestelyje per statybas aptiktos kapavietės kasinėjimai buvo atnaujinti pirmadienį, atvykus Didžiosios Britanijos ir JAV televizijos bendrovių BBC ir "Discovery Channel" filmavimo grupėms, kursiančioms pasakojimus apie šį istorinį radinį.
Napoleono laikų prancūzų karių palaikai
© BNS foto
Kaip BNS pasakojo archeologinių tyrimų vadovas Albinas Kuncevičius, iki antradienio pietų archeologai buvo aptikę maždaug 50 karių palaikus. Tikimasi aptikti dar mažiausiai tūkstančio žmonių palaikus. Nuo praėjusio rudens masiniame kape buvo aptikti palaidoti 2 tūkstančiai prancūzų armijos karių.

"Napoleono armijos karių Vilniuje žuvo labai daug. Kariuomenė buvo išvargusi, vadovybė pabėgusi. Manome, kad čia yra palaidota bent 40 tūkst. kareivių, tuo tarpu dabar sostinės senamiestyje gyvena 20 tūkst. žmonių", - teigė A.Kuncevičius.

Pasak archeologo, Vilniuje Šiaurės miestelio teritorijoje 1812 metais puldami rusų kariuomenę, prancūzai buvo išsikasę griovius. Vėliau, Napoleono armijai traukiantis per Lietuvą, daugybė kareivių žuvo ir juos čia palaidojo rusai. Nuo šalčio ir bado mirusius Napoleono armijos karius rusai laidojo Vilniaus priemiesčiuose - Šiaurės miestelyje, Žvėryne.

Kaip sakė A.Kuncevičius, Šiaurės miestelyje šiuo metu ir vėl kasinėjamoje kapavietėje tyrėjai kartu su kaulais randa tik kepurių liekanas, munduro dalis.

"Per praėjusį kasinėjimą radome tris monetas, už jas tuomet galėjai nusipirkti tik duonos kepaliuką. Jei kariai būtų turėję pinigų, tai ir nebūtų mirę iš bado", - BNS pasakojo istorikas.

Iš Sankt Peterburgo dokumentų kopijas, bylojančias apie Napoleono armijos karių palaidojimo vietas Lietuvoje, parsisiųsdinęs istorijos entuziastas Rimantas Valavičius BNS teigė, kad Vilniuje palaidota mažiau nei 40 tūkstančių prancūzų karių.

"Pagal mano turimus dokumentus Šiaurės miestelyje palaidota daugiau kaip 2 tūkstančiai kareivių, todėl nesąmonė, kad čia gali būti 40 tūkst. asmenų palaikų. Dokumentuose rašoma, kad visoje tuometinėje Vilniaus gubernijoje palaidota 42 tūkst. karių, be to reikia nepamiršti kad Vilniaus gubernija apėmė ir dabartinės Baltarusijos dalį", - teigė R.Valavičius.

Dar liepos mėnesį Vilniaus savivaldybės išplatintame pranešime taip pat buvo teigiama, kad Vilniuje yra rasta ir rašytinių šaltinių, kuriuose rusų generolai, 1812 metų žiemą atvykę į Vilnių, mini čia rastus apie 40 tūkstančių žuvusių Napoleono armijos karių.

Prancūzijos imperatorius Napoleonas su savo kariuomene per Lietuvą žygiavo 1812-1813 metais, puldamas Rusiją, ir vėliau, Rusijos pajėgų sutriuškintas, traukdamasis. Kampanijos metu Vilniuje buvo apsistojęs ir pats imperatorius Napoleonas.

Šiaurės miestelyje aptiktą masinę Napoleono armijos karių kapavietę filmuojančios BBC ir "Discovery" skyrė 17,2 tūkst. litų kapavietės tyrinėjimams, todėl šią savaitę archeologiniai darbai ir vėl buvo atnaujinti.

"Discovery" kompanijos programą apie Napoleono armijos karių kapavietę Vilniuje planuojama transliuoti Amerikos, Europos ir Azijos žiūrovams.

Didžiosios Britanijos televizija BBC taip pat norėtų filmuoti didžiausią iki šiol rastą Napoleono armijos kapavietę Vilniuje garsiam savo laidų ciklui "Meet the Ancestors" ("Susipažinkime su protėviais"). Šis ciklas skirtas palaikų radiniams ir jų suteikiamoms istorijos žinioms.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (28)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (338)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...