R.Šimašius
© "Lietuvos žinios"
Nuo ateinančių metų pradžios įsigaliosianti finansavimo tvarka jau sulaukė ne tik mokytojų, bet ir ekonomikos ekspertų kritikos.

Pradėjus veikti mokinio krepšelio programai kiekvienos konkrečios mokyklos finansavimas bus apskaičiuojamas pagal realų mokymo įstaigą lankančių moksleivių skaičių, pridedant prie jo papildomus koeficientus. Švietimo ir mokslo ministro Algirdo Monkevičiaus teigimu, kaimo vietovėse ateinančiais metais mokinio krepšelis bus dvigubai didesnis. Be to, neliks neįvertinti ir specialūs neįgaliųjų, tautinių mažumų moksleivių poreikiai.

Naujosios programos nuostatose apibrėžta, kad vieno mokinio krepšelio dydį Seimas patvirtins kasmet, priimdamas kitų metų Valstybės biudžeto įstatymą. 2002-ųjų krepšelį sudaro 1521 Lt. Planuojama, kad ši suma kasmet didės ir 2004-aisiais išaugs iki 1555 Lt.

Lėšos

Didžioji dalis - 1064 Lt - iš mokinio krepšelio kitais metais atiteks mokytojų atlyginimams. "Taip pat bus skiriama lėšų "Sodros" mokesčiams ir papildomo ugdymo pamokoms atgaivinti", - teigė švietimo ir mokslo ministras A.Monkevičius. Likusios lėšos bus panaudotos vadovėliams, techninėms mokymo priemonėms pirkti, bibliotekai, socialinei bei psichologinei pagalbai.

Švietimo ir mokslo ministras A.Monkevičius informavo, kad kitąmet mokyklos gaus tik trečdalį moksleivio krepšelyje numatytų pinigų - visas krepšelis mokymo įstaigas pasieks nuo 2004 metų sausio 1 dienos. Iki to laiko bus vykdomas mišrus - tiesioginių dotacijų ir iš savivaldybių biudžetų skiriamų lėšų - metodas.

"Šiemet valstybė tam skyrė 64 mln. Lt. Tai pakankama suma, kad programa pradėtų veikti", - sakė A.Monkevičius. Be šių lėšų, mokytojų atlyginimams dar yra savivaldybių numatyti pinigai. Pagal naująją metodiką pinigai bus pervedami ne tiesiai mokykloms, o savivaldybėms - joms paliekama teisė net 15 proc. lėšų perskirstyti savo nuožiūra.

"Ir ateityje numatoma, kad savivaldybės galės perskirstyti dalį lėšų bei taip išlaikyti mažas mokyklas", - pažymėjo švietimo ir mokslo ministras. Tuo tarpu Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) teisės ekspertas Remigijus Šimašius LŽ teigė, jog savivaldybėms perskirstant dalį mokinio krepšeliui skirtų lėšų "dalis mokyklų bus proteguojamos, o dalis - skriaudžiamos".

Projektą parengusi Švietimo ir mokslo ministerija tikisi, kad naujoji tvarka sumažins mokyklos nelankančių vaikų skaičių ir padidins konkurenciją tarp pačių mokyklų, nes kiekviena jų bus suinteresuota išlaikyti turimus moksleivius bei pritraukti naujų. LLRI teisės ekspertas R.Šimašius komentuodamas naująją mokyklų finansavimo sistemą pažymėjo, jog konkurencijos tarp mokyklų nebus dėl savivaldybėms suteiktų per didelių teisių, todėl švietimo reforma gali žlugti.

Nusės?

R.Šimašiaus nuomone, patvirtinta mokinio krepšelio programa nevisiškai įgyvendina sistemą "pinigai seka paskui mokinį". "Visos švietimui skiriamos lėšos turėtų keliauti paskui mokinį, bet dabar dalis pinigų atitenka atskiroms mokyklų kompiuterizavimo ir moksleivių vežiojimo programoms bei mokyklų remontui", -LŽ sakė LLRI ekspertas. Anot jo, mokymo įstaiga, tiesiogiai gaudama lėšas, skirtas švietimui, turėtų savarankiškai nuspręsti, kaip jas geriau panaudoti. "Dabar stabdomas mokyklų ekonominis savarankiškumas", - pažymėjo R.Šimašius.

"Kuo daugiau lėšų nusės savivaldybėse, tuo didesnė tikimybė, kad pinigai nepasieks adresato", - LŽ sakė sostinės Žirmūnų gimnazijos direktorius Edmundas Grigaliūnas. Jo nuomone, didelėms mokykloms ši sistema naudinga, bet kuo gausesnis mokytojų kolektyvas, tuo daugiau pinigų panaudojama jų atlyginimams. "Didesnėse mokyklose yra daugiau ir mokytojų, turinčių ekspertų vardą. Jiems reikia mokėti didesnes algas, todėl mažiau lėšų liks kitoms reikmėms", - sakė E.Grigaliūnas.

Plačiau apie tai skaitykite "Lietuvos žiniose"

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (16)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (2)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (222)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis

Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros...

Į L. Somovo ir Jazzu koncertą Vilniuje tūkstančiai renkasi „apsiginklavę“ skėčiais ir apklotais (7)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą renkasi minios Leono Somovo ir Justės...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (100)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (195)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (155)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Paauglių liga laikyta aknė vis dažniau puola suaugusiuosius (2)

Su odos problemomis, tokiomis kaip aknė, vis dar susiję daugybė mitų, žmonės tiki senoviniais...

Nepamirštamas pasimatymas: vaikino išradingumas nustebino (10)

Ši istorija atsiųsta konkursui „Pasimatymas, kurio niekada nepamiršiu“ . Dėkojame Gabijai už...