aA
„Aš nesidomiu politika”, „vis tiek niekas nepasikeis”, „nežinau, už ką balsuoti” – tokius žodžius galima išgirsti iš jaunimo, vos tik kalba pasisuka apie rinkimus. Jie skamba paradoksaliai, nes jauni Lietuvos žmonės, kaip rodo Pilietinės visuomenės instituto atliktas visuomenės galios indekso tyrimas, jaučiasi turintys daugiau įtakos nei kitų amžiaus grupių piliečiai. Kodėl tuomet rinkimuose jie balsuoja vangiai?
LiJOT informacinė pilietiškumo skatinimo kampanija Man ne dzin
LiJOT informacinė pilietiškumo skatinimo kampanija Man ne dzin
© Organizatorių archyvas

Pasak Manto Zakarkos, ne pirmus metus pilietiškumo akcijas „Man ne dzin” inicijuojančios Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) Prezidento, jaunimas yra apolitiškiausia visuomenės grupė, kuri ne tik nebalsuoja rinkimuose, bet apskritai mažai domisi politiniu šalies gyvenimu.

„Politika nėra dažna tema tarp jaunų piliečių – jiems ji atrodo nuobodi ir neįdomi. Jie jaučiasi atitrūkę nuo jos, todėl atėjus rinkimams šalies likimą neretai patiki spręsti kitiems, nesusimąstydami, kad sprendžiamas ir jų pačių tolimesnis gyvenimas. Mūsų vykdoma kampanija norime keisti jaunimo požiūrį, pasakyti, kad rinkimai nėra „dzin””, – sako M. Zakarka.

Per pastaruosius metus Lietuvoje jaunų žmonių aktyvumas rinkimuose sumažėjo beveik dešimtadaliu. Paskutiniuose rinkimuose balso teise pasinaudojo mažiau nei penktadalis jaunimo iki 30 metų.

M. Zakarka sako, kad tokio vangaus jaunų žmonių dalyvavimo šalies politiniame gyvenime priežasčių yra keletas, o viena pagrindinių – netikėjimas, kad jų balsas gali turėti įtakos.

„Kam vargintis, jei viskas bus kaip buvę – tokiomis nuotaikomis gyvena jauni žmonės. Tiesa, visuomeninėje veikloje, įvairių bendruomenių gyvenime jaunimo dalyvavimas kur kas aktyvesnis, skeptiškas požiūris lydi tik rinkimus, jaunimas jų nesureikšmina”, – teigia M. Zakarka.

Nepasinaudoti savo pilietine teise, nebalsuoti jaunimą skatina ir nepasitikėjimas politikais bei jų rinkiminiais pažadais. Neretai politikai nesugeba užmegzti dialogo su jaunimu, nepateisina jo lūkesčių. Jei politikai nevykdo savo pažadų, jauni žmonės jais greitai nusivilia ir nemato reikalo atiduoti savo balsą už juos.

Kita priežastis, kuri jauną žmogų atbaido nuo balsadėžių, yra informacijos apie rinkimus trūkumas arba pernelyg sudėtingas jos pateikimas. M. Zakarkos teigimu, visa informacija apie kandidatus, jų programas jaunam žmogui turėtų būti lengvai prieinama ir suprantama, o rinkimai neturėtų jiems asocijuotis tik su pilkumu ir nuoboduliu.

Šiais metais skatindama jaunų žmonių pilietiškumą kampanija „Man ne dzin” nusprendė rinkimus padaryti šiek tiek spalvingesnius ir kūrybiškus. Artėjančių Lietuvos Respublikos Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų balsavimo kabinas akcijos organizatoriai „aprengs” originaliomis balsavimo kabinų užuolaidomis. Taip pat kampanija „Man ne dzin“ išskirtinėmis priemonėmis, socialiniais eksperimentais, sieks, kad kuo daugiau jaunų žmonių suprastų turintys teisę rinktis patys ir kad niekas negali nuspręsti už juos.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Saugesnė nei bet kada: kaip Lietuvos utopija prieš 20 metų virto realybe (1)

Kovo 29-oji – diena, kai prieš dvidešimt metų Lietuva tapo NATO nare. Lietuva dar niekada...

Nuo balandžio – elektros ir dujų kainų pokyčiai gyventojams

Rinkoje nusistovėjus palyginti žemoms energijos kainoms, gyventojams nuo balandžio pinga gamtinės...

Šarai, padėk: „Žalgirio“ likimas Eurolygoje – ir Jasikevičiaus rankose įkrintamųjų lenktynių apžvalga (1)

Skrajojantis Kauno „Žalgiris“ (14-18) toliau kaitina aistruolių viltis ir kėsinasi sukurti...

Politikams – Grybauskaitės raginimas: Putinas mums pasirinkimo jau nebepaliko (2)

Kelis mėnesius tęsiantis diskusijoms dėl to, kokiomis priemonėmis didinti krašto apsaugos...

Viktoras Uspaskichas – skandalinga milijonieriaus ir politiko biografija „Agurkicho“ ir pabėgimo į Rusiją istorijos (17)

Ketvirtadienį vakare pranešta, kad Darbo partijos įkūrėjas , garbės pirmininkas ir...

Pranešta apie dėl mobingo mokykloje nusižudžiusį moksleivį, tragediją pakomentavo viceministras

Viešojoje erdvėje pasklidus žiniai apie gimnazisto savižudybę, švietimo, mokslo ir sporto...

Savaitgalį sulauksime įspūdingo rekordo: šils net iki 23 laipsnių

Sinoptikė Simona Dalinkevičiūtė sako, kad Velykų orai bus itin šilti, prognozuojami net ir...

Naujas etapas: Ukraina rado silpnąją Rusijos karo mašinos vietą (1)

Ukrainos kova su Rusijos invazija įžengė į naują etapą: ukrainietiškos dronų technologijos...

„RVG baldai“ atleidžia beveik pusę darbuotojų

Baldų gamybos bendrovė „RVG baldai“ ketina atleisti 20 darbuotojų. „Sodros“ duomenimis,...