Lietuvoje gausu korupcijos atvejų. Štai buvęs kandidatas į “Sodros” vadovus pasirodo yra sukčius, plovęs bankrutavusios “Jūros” turtą. O buvęs susisiekimo ministras Gintaras Striaukas “Moters” žurnalą pirko, namą Antakalnyje rentė už pinigus, gautus falsifikavus viešuosius pirkimus.
Ką jau kalbėti apie tokius veikėjus, kaip garsųjį konservatorių Sigitą Kaktį, Vincą Babilių, Audrių Butkevičių, “Lietuvos geležinkelius” aplipusias firmeles ir kt. dalykus.

O žiniasklaida kiekvieną dieną pateikia vis naujų detalių. Štai Seimo nariai prisipirko automobilių su 37 proc. nuolaida, Seimo pirmininkas apsitvėrė jam nepriklausantį 8 arų sklypą, o žymus Rusijos verslo atstovas Antanas Bosas per statytinius praktiškai jau perėmė Klaipėdos miesto valdymą į savo rankas.

Antra vertus, net ir matant tokius dalykus nereikia galvoti, kad visa Lietuva paskendusi korupcijoje. Arba, kaip šią savaitę “Veide” paragino poetas ir literatūrologas Tomas Venclova, ir į korupciją reikia žiūrėti racionaliai, nesutirštinant spalvų.

T.Venclova papasakojo štai tokį anekdotą: “Štai Azijos valstybė, Tailandas ar Filipinai. Priima ministras. Pro jo rūmus eina puiki autostrada, kuria važiuoja tūkstančiai automobilių. Ministras rodo į autostradą, paskui į rūmus ir sako: dešimt procentų. Afrikos šalis. Stovi ministro rūmas, gražesnis nei Azijos šalies ministro. Greta duobėtas kelias, kuriame nematyti nė vienos mašinos.

Ministras rodo į rūmus ir sako: šimtas procentų. Šio anekdoto esmė ta, kad kai šalis peržengia tam tikrą korupcijos ribą, ji tampa varginga turtingų žmonių šalimi. Bet tokioje šalyje darosi nebejauku, nebepatogu gyventi ir turtingiesiems. Kai išvagiama tik tiek, kiek leidžia racionali riba, ir turtuoliai turi savo rūmus, ir šalis kyla”.

Pagaliau verta susipažinti ir su kito Amerikos lietuvio Jono Pabendinsko iš Čikagos patirtimi: "Venesueloje prieš keletą metų išėjo keli stori tomai korupcijos enciklopedijos “Diccionario de la Corrupcion en Venezuela"". Mat ten tiek jos buvo, kad surašyti pačius iškiliausius išeikvojimus prireikė kelių storų knygų.

Tipingai daugumai pietinių amerikiečių, ten daug buvo kalbama apie moralę, idealizmą, demokratiją, o iš tikrųjų siautėjo kyšiai ir apgavystės. Tai buvo todėl, kad beveik visi dirbo ir uždirbo iš valdžios lovio. Tik reikėjo prie jo prieiti.

Prieš gerą dešimtmetį grįžtu iš Kinšasos-Kongo (tada Zairo) namo į Čikagą per Europą, porą savaičių prieš Kalėdas. Oro uoste pereinu keletą kontrolių su pasisamdytu “konsultantu”, kuriam vis moku, kad nereikėtų laukti valandomis dėl visokių patikrinimų.

Pvz., turiu įsidėjęs medžio statulėlę, vertą 6 dolerių, dėl kurios reikėtų užpildyti 3 lapų kultūrinių vertybių eksporto formuliarą ir jį notarizuoti mieste. Mano “konsultantas” šį reikalą tuojau sutvarko už 5 dolerius.

Lieka paskutinė kontrolė - uždėti į mano pasą “Exit Stamp”, bet stoja prieš mane toks tipelis ir sako esąs valdžios žmogus, ir man reikės aiškintis dėl galimo Kongo pinigų išvežimo. Sakau, ar jam 5 dol. užteks patikėti, kad jokių tokių pinigų neturiu. Sako - taip, ir aš jam duodu penkinę. Tada jis man liepia ten pat eiti į įstaigą su užrašu ant durų “Antikorupcijos komanda”.

Ten sėdi trys civiliai apsirengę kongiečiai. Vienas jų pradėjo mėtyti mano “diplomato” kelis popierius. Sako, kad ieško Kongo valiutos ir mane gali sulaikyti iki kitos dienos patikrinimui ir išsiaiškinimui mieste. Jie ir aš žinome, kad prieš šventes nebėra vietų skrydžiams į Europą, o aš turiu tik šiandienai bilietą. Sakau, kad suprantu jų “darbštumą ir pareigingumą tėvynės labui”, bet už durų jau sumokėjau jų kolegai 20 dol.

Paskubomis pereinu per paskutinę kontrolę ir sėdėdamas jau “Lufthansa” laukiamajame skaitau knygą. Ateina jau pažįstamas “Antikorupcinės komandos” lyderis ir šalia atsisėdęs labai simpatingai pradeda pasikalbejimą. Klausia, kiek daviau jų kolegai, nes jis ir apkultas tvirtina gavęs tik 5 dol. Sakau, kad jis sako teisybę. Lyderis padėkoja už informaciją ir dar atsiprašo.

Sako: “Aš dvylika metų buvau policijos detektyvu Kinšasoje. Tada gavau tą ypatingą darbą oro uoste, bet uždirbu tik 12 dol. per mėnesį, o ir tų paskutinius tris mėnesius nesame matę. Ateina Šv.Kalėdos. Supraskite ir atleiskite mums”. Sakau: “Priimkite iš manęs jūsų kalėdiniam fondui 20 dol.” Jis padėkoja, paspaudžiame vienas kitam ranką.

Taigi korupcija korupcijai nelygi. Netoleruokime nedoros elgsenos, bet besidžiaugdami, kada valdžia pagauna kokį žmogelį už kyšių ėmimą, neužmirškime ir tų “didžiųjų žuvų”, kurios mūsų tarpe dar laisvai plūduriuoja.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (105)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (184)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

Prokurorai nesnaudžia: po šaudynių pasislėpusiam J. Baronui paruošta „staigmena“ nauja O.Pikul-Jasaitienės reakcija (56)

Aiškėja naujos detalės šaudynių sostinės Antakalnio mikrorajone byloje – vos tragiškai...

Lyg filme: lietuvis asmens sargybinis iš degančio autobuso Londone išgelbėjo keleivius (15)

Asmens sargybiniu Londone dirbantis 27-erių Marius Asteika per akimirksnį tapo miesto didvyriu,...

A. Vaišnys. Tarp rugpjūčio vardų ir ženklų – apie dramą, kuri nestatoma (4)

„ Kultūros ministerija skelbia Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių...

D. Trumpas žengė pirmą žingsnį prekybos konflikto su Kinija link (4)

JAV administracija tiek įtikinėja, tiek spaudžia Kiniją bendradarbiauti dėl Šiaurės Korėjos,...

Lankėsi koncerte ir negalėjo patikėti: taip kovojame su alkoholizmu

Rugpjūčio mėnesio vakare Vilnius dūzgė nuo žmonių antplūdžio Vingio parke vykusiame koncerte....

Bet kuri infekcija gali komplikuotis sepsiu – kaip jo išvengti

Sepsis yra gerai žinomas medikams, bet mažokai girdėtas ir suprantamas su sveikatos problemomis...

Studija: nervingi žmonės gyvena ilgiau už atsipalaidavusius (4)

Jei ištisomis dienomis nervingai bumbate kaip Woody Allenas , graužiate savo nagus ir nuolat...

Didmiesčiuose, išskyrus Kauną, butų pardavimai stabtelėjo (17)

2017 metų antrojo ketvirčio butų sandorių kiekis, palyginti su praėjusiais metais, iš trijų...